15 rzeczy, których nie wolno robić w soczewkach

Szkła kontaktowe są świetną alternatywą dla okularów. Gdy tylko się do nich przyzwyczaisz, to od razu zapomnisz, że je masz na oczach. Jednak podczas stosowania soczewek należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad. Czego nie wolno robić w szkłach kontaktowych?


1. Nie dotykaj oczu brudnymi rękami.

Nie wolno dotykać oczu nieumytymi rękami. Jest to najszybszy sposób na wywołanie infekcji, które skrajnych przypadkach mogą powodować uszkodzenia narządu wzroku. Jeśli chcesz dotknąć szkieł kontaktowych, to umyj ręce i wytrzyj w ręcznik papierowy. Przed dotknięciem oczu sprawdź, czy na dłoniach nie pozostały jego mokre elementy.

2. Spać w soczewkach przeznaczonych do noszenia w dzień.

Spanie w soczewkach jest niedozwolone (wyłączając soczewki Day&Night), ponieważ nie przepuszczają one właściwej ilości tlenu podczas snu, co zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych dla oczu powikłań, np. owrzodzenia spojówki oka oraz przesuszenie rogówki.

3. Najpierw soczewki potem makijaż

Przed wykonaniem makijażu załóż szkła kontaktowe, ponieważ wszystkie pozostałości po kosmetykach do makijażu pozostają na dłoniach i łatwo je przenieść na powierzchnię oka. Jeśli podczas nakładania tuszu, eyelinera lub kredki zabrudzisz soczewkę, to ściągnij ją i wyczyść (dotyczy soczewek dwutygodniowych, tygodniowych i miesięcznych) lub wymień na inną. Nakładaj tusz tylko od punktu środkowego rzęs, dzięki temu nie uszkodzisz szkieł. Przed wykonaniem demakijażu najpierw ściągnij soczewki, a potem zmyj makijaż.

4. Nie pływaj w soczewkach.

Pływanie w soczewkach kontaktowych  nie jest dobrym pomysłem. W wodzie znajdują się liczne baterie oraz pierwotniaki takie jak Ameba, które podczas kąpieli w wodzie mogą przedostać się do oka i wywołać acanthamoeba keratitis, czyli trudne do wyleczenia zapalenie rogówki, które w skrajnych przypadkach doprowadza do ślepoty.
Jeśli już musisz wejść do wody w soczewkach kontaktowych, to załóż wodoodporne gogle i pamiętaj, aby po wyjściu z wody od razu ściągnąć soczewki, przepłukać oczy i dopiero założyć nową parę.

5. Nie bierz kąpieli.

Kąpiel w soczewkach jest zabroniona, ponieważ soczewki po kontakcie z wodą ulegają uszkodzeniu, a tym samym przestają spełniać swoje zadanie. W wodzie znajdują się także bakterie, wirusy oraz ameby, które osadzają się na powierzchni szkieł. Najgroźniejszą z nich jest Acanthamoeb, która powoduje bardzo poważne zapalenie rogówki. Podczas kąpieli na powierzchni soczewek mogą osadzić się resztki kosmetyków, które po dostaniu się do oka mogą wywołać uczucie pieczenia i swędzenie.

6. Nie pocieraj oczu.

Gdy oczy pieką lub swędzą albo wydaje Ci się, że szkła są nie na swoim miejscu, to wtedy często masz ochotę je przetrzeć, co może doprowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych, np. niewyraźnego widzenia, a w skrajnych przypadkach do uszkodzenia rogówki. Zamiast pocierania warto zastosować krople do oczu zalecone przez lekarza okulistę – łagodzą one ten dyskomfort. Pamiętaj, aby stosować je dopiero po zdjęciu szkieł.

7. Nie stosuj ponownie jednorazowych soczewek.

Jednorazowe soczewki zaprojektowane są tak, aby zostały wyrzucone po jednodniowym stosowaniu. Jeśli ponownie założysz szkła jednorazowe, to ryzykujesz poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Ten rodzaj szkieł jest cieńszy od innych i nie zatrzymuje dobrze wilgoci.
Niektórzy użytkownicy szkieł kontaktowych próbują „wydłużyć” ich termin przydatności o kilka dni lub nawet tygodni przez dezynfekcję. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ niszczy, to ich powierzchnię oraz zwiększa ryzyko uszkodzenia gałki ocznej, co może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Czytaj więcej na ten temat: Soczewki jednodniowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

8. Nie noś zbyt długo szkieł jednorazowych.

Zbyt długie noszenie szkieł kontaktowych (nawet tych jednodniowych) może uszkodzić oczy. Maksymalny bezpieczny jednorazowy okres stosowania szkieł kontaktowych, to 14-16 godzin. Bardzo często czas noszenia szkieł kontaktowych określany jest przez lekarza.
Nie można nosić zbyt długo soczewek, ponieważ oczy także potrzebują odpoczynku. Mimo że soczewki silikonowo-hydrożelowe mają świetną tlenoprzepuszczalność, to noszenie ich przez zbyt długi czas może zmniejszyć ilość tlenu, która przedostaje się do oka przez rogówkę, co w konsekwencji może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Brak „odpoczynku” od soczewek może doprowadzić nawet do poważnych infekcji bakteryjnych.

Czytaj więcej na ten temat: Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

9. Nigdy nie zakładaj soczewek, które spadły na podłogę.

Soczewki jednorazowe są tańsze od dwutygodniowych czy miesięcznych dlatego, jeśli podczas zakładania spadnie Ci jedno ze szkieł, to nie zakładaj go z powrotem na oko, ponieważ możesz bardzo poważnie uszkodzić gałkę oczną. Jeśli upuściłeś soczewkę, to ją wyrzuć.

10. Nie wkładaj szkieł do ust w celu dezynfekcji.

Wiele osób wkłada swoje szkła kontaktowe do ust w celu dezynfekcji po upuszczeniu podczas zakładania. W jamie ustnej są bakterie i patogeny, które po założeniu obślinione soczewki mogą wywołać stany zapalne. Jeśli jesteś poza domem, to zawsze powinieneś mieć pod ręką drugą parę szkieł kontaktowych lub okulary.

11. Najpierw stylizacja, a później soczewki.

Jeśli myjesz, suszysz lub używasz do włosów lakierów albo innych preparatów w aerozolu, to zakładaj szkła po wykonaniu stylizacji, ponieważ zarówno aerozole, jak i gorące powietrze mogą wysuszyć ich powierzchnię szkieł. Dodatkowo spray może pozostawić na nich przezroczystą warstwę, która podrażnia oczy lub utrudnia widzenie. Jeśli wykonujesz zabiegi pielęgnacyjne na włosach u fryzjera i nie możesz ściągnąć szkieł kontaktowych, to zamknij oczy.

12. Nie noś soczewek, gdy oczy są podrażnione

Gdy masz oczy są czerwone, podrażnione lub swędzące, to nie zakładaj szkieł kontaktowych, ponieważ mogą jeszcze bardziej pogorszyć ten stan. Jeśli dolegliwości się utrzymują, to udaj się na wizytę do lekarza okulisty.

Zobacz ofertę kropli nawilżających w naszym sklepie

13. Uważaj, aby pot lub krem nie dostały się na powierzchnię soczewek.

Pot, lub krem jest tak samo niebezpieczny dla szkieł kontaktowych, jak makijaż. Może powodować infekcje gałki ocznej lub podrażnienie wymagające leczenia. Aby temu zapobiegać, warto używać, np. opaski na włosy.

14. Nie noś szkieł bez czyszczenia.

Nigdy nie zakładaj szkieł bez czyszczenia. Zawsze myj je w świeżym roztworze. Nigdy nie dolewaj do starego płynu nowego. Choć regularne czyszczenie szkieł wydaje się kłopotliwe, to pomaga uniknąć poważnych infekcji oczu.

15. Nie wystawiaj soczewek na działanie wysokiej temperatury.

Zbyt wysoka temperatura wysusza powierzchnię szkieł kontaktowych, co może znacząco pogorszyć ich jakość. Nie należy pozostawiać również szkieł kontaktowych w nagrzanym samochodzie.

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/