Okulary do czytania
Czy z wiekiem zaczynają pojawiać się u Ciebie problemy z ostrym widzeniem z bliska?
Starczowzroczność (inaczej prezbiopia) jest całkowicie naturalnym procesem, który dotyczy wszystkich ludzi. Efektem tego jest zamazywanie się obrazu widzianego z bliskiej odległości.
Dzieję się tak, ponieważ Twoja naturalna soczewka wewnątrzgałkowa traci stopniowo swoją elastyczność. Dlatego oko nie potrafi ostro odzwierciedlić położonych blisko przedmiotów, litery i cyfry rozmywają się.
Proces ten przebiega powoli i występuje w większości przypadków około 40 roku życia. Potrzebujemy wtedy okularów o mocy około +1,00 dioptrii a w następnych latach od +2,5 do +3,0 dioptrii. Starczowzroczności nie da się zapobiec ani całkowicie wyleczyć ale można ją korygować.
Okulary do czytania – sposób na starczowzroczność
Starczowzroczność, inaczej prezbiopia, to popularna dolegliwość, która dotyczy praktycznie każdej osoby po 40. roku życia. Utrata akomodacji oka to naturalny proces starzenia. Z wiekiem soczewka w gałce ocznej traci swoją elastyczność. To oznacza, że czytanie książek czy rozwiązywanie krzyżówek bez korzystania z okularów może stać się problematyczne. Warto wiedzieć, ze o ile starczowzroczność jest naturalnym procesem i nie musimy się jej obawiać, o tyle trzeba pamiętać o wspomaganiu wzroku. Najlepszym sposobem na to jest dobór okularów korekcyjnych lub soczewek, które pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie wzroku.
Okulary do czytania – kiedy są potrzebne?
Jeśli nigdy nie miałeś problemów ze wzrokiem, ale zaczęły pojawiać się wraz z wiekiem, to prawdopodobnie doznajesz starczowzroczności. W takiej sytuacji najlepiej umówić się na wizytę do okulisty, który potwierdzi powstanie prezbiopii i poinformuje, jak dobrać szkła do powstałej wady. To ważne, by nie wybierać okularów korekcyjnych z marketu oraz nie dobierać ich na własną rękę. Dlaczego? Źle dobrane okulary sprawiają, że w gałce ocznej powstaje nadmierne napięcie mięśniowe, co prowadzi do bólu i dyskomfortu towarzyszącego praktycznie przez cały dzień. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu są oczywiście regularne wizyty u optometrysty.
Jak dobrać okulary do czytania?
Okulary do czytania powinny być wygodne – nie mogą za bardzo uciskać głowy, by nie powodować bólu. Powinny mieć odpowiednio duże szkła, które pozwolą na komfortowe czytania. Dla wielu osób ważna jest również kwestia estetyczna. Dlatego właśnie w sklepie www.2soczewki.pl udostępniamy różne wersje kolorystyczne okularów do czytania. Dzięki temu dobór idealnych soczewek nie będzie żadnym problemem! Okulary można z powodzeniem dopasować do całej garderoby, by uzyskać spójny efekt. Oczywiście, pamiętajmy o tym, że zdrowie jest najważniejsze. Moc szkieł dobieramy wyłącznie po uzyskaniu jasnych komunikatów od okulisty. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dbamy o oczy w prawidłowy sposób.