Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym i o ich doborze powinien zawsze zadecydować specjalista. Podczas badania wzroku określa on czy i które soczewki kontaktowe będą odpowiednie dla wady wzroku i oczu. Między innymi dlatego każda zmiana soczewek kontaktowych powinna być również konsultowana ze specjalistą.


Dopasowanie soczewek kontaktowych

Specjalista decyduje, jakie parametry powinny mieć soczewki kontaktowe, aby były odpowiednio dopasowane do wady wzroku i wielkości oczu. Nie każde soczewki kontaktowe są takie same, różnią się one wieloma parametrami – nie tylko mocą, ale także średnicą lub krzywizną.

Wypróbowanie soczewek kontaktowych

Specjalista zakłada na oko soczewkę lub pokazuje jak należy to zrobić. Może się zdarzyć, że Specjalista poprosi o noszenie soczewek przez kilka minut (np. przypadku soczewek torycznych). lub trzeba wypróbować więcej niż jedną parę soczewek, jako że  najważniejszy jest komfort noszenia i jakość widzenia.

Wybór soczewek kontaktowych

Różne rodzaje soczewek kontaktowych wymagają różnej pielęgnacji. W związku z tym specjalista na podstawie rozmowy wybiera soczewki odpowiednie dla stylu życia. Oczywiście zawsze można zapytać specjalistę, dlaczego zdecydował się na wybór takich a nie innych soczewek.

Nauka aplikacji soczewek kontaktowych

Zakładanie soczewek kontaktowych  to kolejny etap w ich użytkowaniu. Podczas dopasowania specjalista, pokazuje jak to robić. Badany nie opuszcza gabinetu dopóki sam nie zdejmie i nie założy soczewki na oko.


*Optometrysta to autonomiczny, nauczany i regulowany zawód medyczny należący do systemu ochrony zdrowia, a osoba go praktykująca w zakresie badania refrakcji i zaopatrzenia w pomoce wzrokowe, a także diagnozowanie i właściwe postępowanie w przypadku choroby oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego.

Dziennik Ustaw nr 82 poz 537. rozporządzenia Ministra Pracy i  Polityki Społecznej z dnia 27.04.2010 – grupy 22 – specjaliści ds. zdrowia kod 2286