Soczewki dwutygodniowe – dla kogo?

Soczewki dwutygodniowe to kompromis między szkłami jednodniowymi a miesięcznymi. Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużej sumy pieniędzy na soczewki jednodniowe, ale jednocześnie korzystanie z soczewek miesięcznych jest dla Ciebie niekomfortowe, postaw na opcję dwutygodniową. Dzięki niej zaoszczędzisz i jednocześnie zadbasz o swoją wygodę.

Jak korzystać z soczewek dwutygodniowych?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że tak jak w przypadku soczewek miesięcznych, tak i przy tych dwutygodniowych musisz zadbać o codzienną pielęgnację szkieł. W tym celu stosuje się specjalistyczny środek czyszczący. Pamiętaj – przemycie szkieł samą wodą nie wystarczy! Niezbędne jest zastosowanie środków pielęgnacyjnych do soczewek. Dlaczego? Ponieważ taki środek działa wieloetapowo. Z jednej strony pozwala na oczyszczenie soczewek po całym dniu np. z osadów białkowych oraz z potencjalnych drobnoustrojów. Po dokładnym wymoczeniu soczewka jest jak nowa, a stosowanie jej bezpieczne. Jednocześnie płyny do soczewek często są wyposażone w środki nawilżające, takie jak np. hialuronian. To związek chemiczny, który naturalnie występuje we wszystkich organizmach. Zapewnia on doskonałe nawilżenie soczewek nawet przez cały dzień. To ważne zwłaszcza dla osób, które zmagają się z nadmierną suchością oczu i potrzebują dobrze nawilżonych soczewek.

Soczewki dwutygodniowe – kiedy stosować?

Soczewki na dwa tygodnie będą optymalnym rozwiązaniem dla osób, które korzystają z okularów korekcyjnych, ale lubią od czasu do czasu przerzucić się na szkła kontaktowe. Dzięki temu możesz zostawić okulary w domu np. na czas urlopu czy delegacji, by nacieszyć się swobodą doskonałego widzenia bez stosowania okularów. Pamiętaj jednak, że soczewek dwutygodniowych nie można stosować np. przez miesiąc. Po upływie dwóch tygodni szkła nadają się do wyrzucenia; po tym czasie należy założyć nową parę. Zbyt długie korzystanie z soczewek przeznaczonych do krótszego stosowania może zakończyć się infekcją. Stan zapalny może z kolei doprowadzić do uszkodzenia rogówki! Warto wziąć to pod uwagę. Noś soczewki tylko zgodnie z zaleceniami okulisty oraz producenta szkieł kontaktowych.