Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

Mężczyzna zakłada soczewki kontaktowe

Wszystkie soczewki kontaktowe dostępne na rynku mają ściśle określony termin użytkowania. Czy dozwolone jest noszenie soczewek dłużej niż wynika to z rekomendacji producenta? Czy możemy nosić soczewki jednodniowe przez 2 dni?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych, które różnią się między innymi terminem użytkowania. W zależności od preferencji możemy kupić soczewki do noszenia przez jeden dzień, dwa tygodnie, a nawet miesiąc. Nie zawsze ściśle trzymamy się tych wytycznych. W wielu przypadkach pojawia się u nas pokusa przedłużenia czasu noszenia soczewek.

Czy soczewki jednodniowe można nosić 2 dni?

Zdecydowanie nie. Soczewki kontaktowe jednodniowe, jak sama nazwa wskazuje, są soczewkami jednorazowymi, które mogą być noszone tylko i wyłącznie przez jeden dzień.
Wynika to między innymi z tego, że soczewki tego typu wykonane są z cieńszego, oddychającego materiału, który zapewnia wygodę noszenia oraz wysoki poziom nawilżenia. Niestety powłoka soczewek kontaktowych jednodniowych nie jest odporna na zarazki, bakterie i inne osady, które gromadzą się na niej w ciągu dnia. Ze względu na skład materiału, z jakiego są wykonane, nie nadają się do pielęgnacji/dezynfekcji. A to znaczy, że nie możemy ich (jak w przypadku soczewek tygodniowych czy miesięcznych) moczyć w żadnym płynie i roztworze dezynfekującym. Sam proces czyszczenia powoduje zniszczenie soczewki jednodniowej, która w ten sposób nie nadaje się już do ponownego użycia.

Soczewki jednodniowe powinny być po zdjęciu z oka wyrzucone do kosza bez względu na to, czy nosiliśmy je przez 10 godzin, czy tylko przez dwie godziny. Używamy ich tak samo, jak inne jednorazowe akcesoria — kubki, talerzyki czy chusteczki higieniczne. Soczewki jednodniowe są powszechnie sprzedawane w dużych pudełkach po 30-180 sztuk. W ten sposób możesz zaopatrzyć się w wystarczającą ilość soczewek na cały miesiąc, a nawet kwartał.

Długość noszenia soczewek kontaktowych jednodniowych w ciągu doby w dużej mierze zależy od kondycji naszego oka, a także od wytycznych producenta. Maksymalny czas noszenia soczewek kontaktowych jednodniowych wynosi 16 godzin. Osoby z suchymi, wrażliwymi oczami powinny nosić je znacznie krócej. Warto dodać, że lekarze zalecają ściąganie soczewek na ok  dwie godziny przed pójściem spać.

Soczewki jednodniowe po zdjęciu z oczu wyrzucamy do kosza. (Zdjęcie autorstwa Nataliya Vaitkevich z Pexels)

Czy soczewki miesięczne można nosić dłużej?

Oprócz soczewek jednodniowych są również soczewki, które mogą być stosowane przez kilka,  kilkanaście dni, a nawet przez miesiąc. Są one grubsze i trwalsze niż soczewki jednodniowe. Wykonane ze specjalnych materiałów, które posiadają warstwy ochronne odporne na gromadzenie się w trakcie codziennego użytkowania bakterii, białek, zarazków i zanieczyszczeń na soczewkach. Soczewki miesięczne powinny być regularnie czyszczone i pielęgnowane przy wykorzystaniu roztworu do soczewek kontaktowych. Optymalny czas noszenia soczewek miesięcznych to 30 dni. Nie powinniśmy przedłużać tego czasu, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na zdrowie naszych oczu i może zwiększyć ryzyko infekcji i powikłań.

Co dzieje się, gdy nosimy soczewki kontaktowe dłużej niż rekomendowany czas?

Pomimo dokładnych wytycznych nadal wiele osób lekceważy i nie przestrzega zasad związanych z noszeniem i czyszczeniem swoich soczewek. Zarówno tych jednodniowych, jak i miesięcznych.

Czasem konsekwencje tego typu zaniedbań są dość poważne. W badaniu przeprowadzonym przez Department of Health Technology at The Hong Kong Polytechnic University aż w 45% soczewek jednodniowych po jednym dniu noszenia wykryto obecność gronkowców. Gronkowiec to bardzo popularna bakteria, która może wywoływać poważne infekcje oka. A to jedynie jedna z wielu bakterii, które mogą znaleźć się na soczewce jednorazowej narażonej przez kilka godzin na działania czynników zewnętrznych.

Również soczewki miesięczne w czasie użytkowania powoli się zużywają.

  • Na powierzchni soczewek wytwarza się tzw. biofilm. Pojawiają się i namnażają drobnoustroje, które z biegiem czasu mogą powodować infekcje oczu.
  • W trakcie noszenia soczewek białko z łez odkłada się na powierzchni. Z biegiem czasu może powodować alergię.
  • Zmniejsza się również poziom nawilżenia soczewek. To może powodować dyskomfort i podrażnienie oczu.

Noszenie „przeterminowanych” soczewek a choroby oczu

Wykorzystywanie soczewek kontaktowych dłużej niż rekomenduje producent, może wywoływać wiele dolegliwości oka.

  • Niedotlenienie oka, gdy soczewki kontaktowe nosimy zbyt długo np. zapomnienie wciągnąć na wieczór i na noc, bo czas do oka dochodzi mniejsza ilość tlenu. W efekcie po obudzeniu oczy bardzo suche i zaczerwienione.
  • Problemy z rogówką. Stosowanie przeterminowanych soczewek może doprowadzić do infekcji oczu takich jak zakaźne zapalenie rogówki, a także pojawienie się owrzodzenia, czyli stanu zapalny przedniej błony oka.
  • Stany zapalne, które mogą przejść w stan chroniczny, co może znacznie utrudniać noszenie kontaktów.
  • Zapalenie spojówek (przekrwione oko), które polegają na infekcji błony śluzowej oka.
  • Podrażnienie oczu, które znacznie zaburza i zniekształca widzenie, a także powodować znaczne dyskomfort.
  • Inne, poważne infekcje oka, które w skrajnym przypadku mogą doprowadzić do uszkodzenia oka.

 

 

Zobacz ofertę soczewek miesięcznych w naszym sklepie

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/