Wszystkie soczewki kontaktowe dostępne na rynku mają ściśle określony termin użytkowania. Czy dozwolone jest noszenie soczewek dłużej niż wynika to z rekomendacji producenta? Czy możemy nosić soczewki jednodniowe przez 2 dni?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych, które różnią się między innymi terminem użytkowania. W zależności od preferencji możemy kupić soczewki do noszenia przez jeden dzień, dwa tygodnie, a nawet miesiąc. Nie zawsze ściśle trzymamy się tych wytycznych. W wielu przypadkach pojawia się u nas pokusa przedłużenia czasu noszenia soczewek.
Czy soczewki jednodniowe można nosić 2 dni?
Zdecydowanie nie. Soczewki kontaktowe jednodniowe, jak sama nazwa wskazuje, są soczewkami jednorazowymi, które mogą być noszone tylko i wyłącznie przez jeden dzień.
Wynika to między innymi z tego, że soczewki tego typu wykonane są z cieńszego, oddychającego materiału, który zapewnia wygodę noszenia oraz wysoki poziom nawilżenia. Niestety powłoka soczewek kontaktowych jednodniowych nie jest odporna na zarazki, bakterie i inne osady, które gromadzą się na niej w ciągu dnia. Ze względu na skład materiału, z jakiego są wykonane, nie nadają się do pielęgnacji/dezynfekcji. A to znaczy, że nie możemy ich (jak w przypadku soczewek tygodniowych czy miesięcznych) moczyć w żadnym płynie i roztworze dezynfekującym. Sam proces czyszczenia powoduje zniszczenie soczewki jednodniowej, która w ten sposób nie nadaje się już do ponownego użycia.
Soczewki jednodniowe powinny być po zdjęciu z oka wyrzucone do kosza bez względu na to, czy nosiliśmy je przez 10 godzin, czy tylko przez dwie godziny. Używamy ich tak samo, jak inne jednorazowe akcesoria — kubki, talerzyki czy chusteczki higieniczne. Soczewki jednodniowe są powszechnie sprzedawane w dużych pudełkach po 30-180 sztuk. W ten sposób możesz zaopatrzyć się w wystarczającą ilość soczewek na cały miesiąc, a nawet kwartał.
Długość noszenia soczewek kontaktowych jednodniowych w ciągu doby w dużej mierze zależy od kondycji naszego oka, a także od wytycznych producenta. Maksymalny czas noszenia soczewek kontaktowych jednodniowych wynosi 16 godzin. Osoby z suchymi, wrażliwymi oczami powinny nosić je znacznie krócej. Warto dodać, że lekarze zalecają ściąganie soczewek na ok dwie godziny przed pójściem spać.
Czy soczewki miesięczne można nosić dłużej?
Oprócz soczewek jednodniowych są również soczewki, które mogą być stosowane przez kilka, kilkanaście dni, a nawet przez miesiąc. Są one grubsze i trwalsze niż soczewki jednodniowe. Wykonane ze specjalnych materiałów, które posiadają warstwy ochronne odporne na gromadzenie się w trakcie codziennego użytkowania bakterii, białek, zarazków i zanieczyszczeń na soczewkach. Soczewki miesięczne powinny być regularnie czyszczone i pielęgnowane przy wykorzystaniu roztworu do soczewek kontaktowych. Optymalny czas noszenia soczewek miesięcznych to 30 dni. Nie powinniśmy przedłużać tego czasu, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na zdrowie naszych oczu i może zwiększyć ryzyko infekcji i powikłań.
Co dzieje się, gdy nosimy soczewki kontaktowe dłużej niż rekomendowany czas?
Pomimo dokładnych wytycznych nadal wiele osób lekceważy i nie przestrzega zasad związanych z noszeniem i czyszczeniem swoich soczewek. Zarówno tych jednodniowych, jak i miesięcznych.
Czasem konsekwencje tego typu zaniedbań są dość poważne. W badaniu przeprowadzonym przez Department of Health Technology at The Hong Kong Polytechnic University aż w 45% soczewek jednodniowych po jednym dniu noszenia wykryto obecność gronkowców. Gronkowiec to bardzo popularna bakteria, która może wywoływać poważne infekcje oka. A to jedynie jedna z wielu bakterii, które mogą znaleźć się na soczewce jednorazowej narażonej przez kilka godzin na działania czynników zewnętrznych.
Również soczewki miesięczne w czasie użytkowania powoli się zużywają.
- Na powierzchni soczewek wytwarza się tzw. biofilm. Pojawiają się i namnażają drobnoustroje, które z biegiem czasu mogą powodować infekcje oczu.
- W trakcie noszenia soczewek białko z łez odkłada się na powierzchni. Z biegiem czasu może powodować alergię.
- Zmniejsza się również poziom nawilżenia soczewek. To może powodować dyskomfort i podrażnienie oczu.
Noszenie „przeterminowanych” soczewek a choroby oczu
Wykorzystywanie soczewek kontaktowych dłużej niż rekomenduje producent, może wywoływać wiele dolegliwości oka.
- Niedotlenienie oka, gdy soczewki kontaktowe nosimy zbyt długo np. zapomnienie wciągnąć na wieczór i na noc, bo czas do oka dochodzi mniejsza ilość tlenu. W efekcie po obudzeniu oczy bardzo suche i zaczerwienione.
- Problemy z rogówką. Stosowanie przeterminowanych soczewek może doprowadzić do infekcji oczu takich jak zakaźne zapalenie rogówki, a także pojawienie się owrzodzenia, czyli stanu zapalny przedniej błony oka.
- Stany zapalne, które mogą przejść w stan chroniczny, co może znacznie utrudniać noszenie kontaktów.
- Zapalenie spojówek (przekrwione oko), które polegają na infekcji błony śluzowej oka.
- Podrażnienie oczu, które znacznie zaburza i zniekształca widzenie, a także powodować znaczne dyskomfort.
- Inne, poważne infekcje oka, które w skrajnym przypadku mogą doprowadzić do uszkodzenia oka.
Zobacz ofertę soczewek miesięcznych w naszym sklepie
Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/