Syndrom suchego oka – jak nawilżać oczy?

Twoje oczy są zaczerwienione i szczypią? Masz wrażenie, że są przesuszone, a pod powiekami jest piasek? Być może cierpisz na zespół suchego oka. Czym jest ta choroba i jak sobie skutecznie z nią walczyć?


Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to dolegliwość, z którą według  szacunków boryka się od 10% do 18% populacji. W niektórych grupach zawodowych i wiekowych ten współczynnik może osiągnąć nawet 30%. Zespół suchego oka to również schorzenie, które bardzo często dotyka osoby noszące soczewki kontaktowe. W tej grupie ryzyko zachorowania na zespół suchego oka może osiągnąć nawet 75%. Ryzyko na zachorowanie na ZSO zwiększa się wraz z wiekiem i częściej dotyczy kobiet. Na problemy z suchym okiem narzeka też coraz więcej ludzi młodych, którzy z racji wykonywanego zawodu czy stylu życia mają częsty kontakt z urządzeniami mobilnymi i ekranami komputerów.

Jakie są przyczyny zespołu suchego oka?

Dolegliwości związane z suchymi oczami występują najczęściej wówczas, gdy łzy nie są w stanie zapewnić odpowiedniego nawilżenia oczu.

 • Gruczoł łzowy nie produkuje wystarczającej ilości łez (Aqueous-Deficient Dry Eye – ADDE) – 20% przypadków
 • Film łzowy nadmiernie paruje (Evaporative Dry Eye – EDE) – 80% przypadków

Powodów pojawienia się zespołu suchego oka jest bardzo wiele. Do najważniejszych należy wiek, płeć, charakter pracy, w tym często siedzenie przed komputerem, a także noszenie soczewek kontaktowych.

 • Korzystanie z komputera. Kiedy pracujemy przy komputerze, używamy smartfona lub innego urządzenia mobilnego rzadziej mrugamy oczami. W ten sposób film łzowy na naszym oku może być bardziej podatny na parowanie, co prowadzi do wystąpienia objawów suchego oka.
 • Noszenie soczewek kontaktowych. Soczewki mogą podwyższać ryzyko pojawienia się syndromu suchego oka.
 • Czynniki środowiskowe. Istotne jest również otoczenie, w jakim przebywamy. Klimatyzacja, wentylatory sufitowe i systemy ogrzewania mogą powodować wilgotność w pomieszczeniu, a tym samym parowanie filmu łzowego, który powoduje syndrom suchego oka.
 • Wiek. Ryzyko pojawienia się syndromu wzrasta wraz z wiekiem. Dotyczy to szczególnie osób po 50, szczególnie kobiet po menopauzie, które są bardziej narażone na suchość oczu niż mężczyźni w tym samym wieku.
 • Noszenie maseczki. Podczas noszenia maseczki ochronnej powietrze jest wypychane powietrze z górnej części maski i na powierzchnię oka. To może potęgować wysuszanie oczu.

Do innych czynników zwiększających ryzyko pojawienia się zespołu suchego oka należą:

 • Palenie papierosów
 • Choroby współistniejące jak: cukrzyca, choroby związane z tarczycą, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów i zespół Sjogrena
 • Zażywane leki w tym leki przeciwhistaminowe, leki przeciwdepresyjne, niektóre leki na ciśnienie krwi, takie jak beta-blokery lub leki moczopędne i tabletki antykoncepcyjne.

 

 

Zespół sucha oka i najczęstsze objawy

Zespół suchego oka zazwyczaj rozpoczyna się dosyć łagodnie, dlatego często jest bez pacjentów lekceważony. Niestety z biegiem czasu dolegliwości te znacznie się nasilają i w efekcie może mogą prowadzić do poważnych zaburzeń widzenia, niestabilności filmu łzowego i uszkodzenia powierzchni oka.
Pacjenci, którzy pojawiają się w gabinecie okulisty, najczęściej skarżą się na:

 • Pieczenie, szczypanie lub drapanie w oczach;
 • Uczucie „piasku” w oczach i wrażenie obecności ciała obcego w oczach;
 • Zbyt częste mruganie;
 • Zaczerwienienie oczu;
 • Światłowstręt (wrażliwość na światło);
 • Dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych;
 • Złe widzenie w nocy, problemy podczas jazdy nocą;
 • Łzawiące oczy, czyli odpowiedź organizmu na podrażnienie suchych oczu;
 • Niewyraźne widzenie lub zmęczenie oczu;
 • Bóle z tyłu oka i bóle głowy w różnych lokalizacjach.

 

Czy da się wyleczyć zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to choroba przewlekła, której niestety nie da się wyleczyć. Możemy natomiast w skuteczny sposób zniwelować dolegliwości, jakie związane są z tą chorobą. Między innymi przez zapewnienie odpowiedniego nawilżenia oraz zmiany trybu pracy i stylu życia.

Jak dbać o oczy w syndromie suchego oka?

Stosuj krople nawilżające tzw. sztuczne łzy

Przy ZSO w pierwszej kolejności trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie spojówki i rogówki oka. Najlepszym sposobem na zwiększenie nawilżenia jest stosowanie dobrych kropli do oczu, żeli do oczu,  także tzw. sztucznych łez.
Przy wyborze kropli nawilżających warto zwrócić uwagę na skład produktu. Należy wybierać krople do oczu, które zawierają związki kwasu hialuronowego (np. hialuronian sodu) posiadające działanie nawilżające, a także dekspantenol, który dodatkowo regeneruje powierzchnię oka. Jeżeli mamy oko wyjątkowo wrażliwe wówczas dobrym rozwiązaniem jest wybrać krople do oczu bez konserwantów w innym przypadku związki chemiczne zawarte w kroplach mogą dodatkowo podrażnić oczy.

Zadbaj o nawilżenie pomieszczenia

Wyposaż pomieszczenie, w którym pracujesz i przebywasz w nawilżacz powietrza. W ten sposób zwiększysz wilgotność w pomieszczeniu i unikniesz suchego klimatu, który może potęgować wysuszenie gałki ocznej.

Unikaj suchego powietrza i klimatyzowanych pomieszczeń

Jak wiesz, na stan Twojego oka duży wpływ ma również środowisko zewnętrzne. Na poziom nawilżenia twojego oka destrukcyjny wpływ będzie miało przebywanie w suchym klimacie, na terenach pustynnych, w klimatyzowanych pomieszczeniach czy samolotach. Chroń oczy przed słońcem i wiatrem, aby uniknąć parowania. W takiej sytuacji szczególnie dbaj o nawilżenie oczu i stosuj krople nawilżające.

Stosuj odpowiednią dietę i nawodniaj organizmu

Przy zespole suchego oka warto również zadbać o odpowiednią dietę i odpowiedni poziom nawodnienia. Przy tym schorzeniu rekomendowane 2 l wody dziennie to absolutne minimum. Przyda się również odpowiednia dieta bogata w kwasy omega 3.

Stosuj specjalne soczewki kontaktowe
Dobrze dobrane soczewki kontaktowe, posiadające odpowiedni poziom nawilżenia mogą pomóc osobom, które cierpią na wysuszające się oczy. Osobom borykającym się z problemem suchych oczy rekomendowane są szczególnie soczewki soczewek silikonowo-hydrożelowych z dodatkiem kwasu hialuronowego.
Rozwiązaniem może być też skorzystanie ze specjalistycznych soczewek miniskleralnych, które nie tylko chronią powierzchnię oczu, ale i zatrzymują wilgoć. Po założeniu tego typu soczewek na gałkę oczną powstaje swoistego rodzaju przestrzeń między samą soczewką a okiem (rogówką), w której może gromadzić się film łzowy. Soczewki miniskleralne są wyrobem specjalistycznym i dobierana są na indywidualne zamówienie.

Rób przerwy w trakcie pracy
Jeśli wykonujesz zadanie lub pracę, które wymaga intensywnej pracy oczu, rób co pewien czas przerw. W trakcie takiej chwili odpoczynku zamknij oczy na kilka minut. Możesz też zaaplikować na nie krople nawilżające.

Czytaj również: Jak chronić oczy przed światłem niebieskim?

Noś okulary
Dobrym rozwiązaniem jest noszenie okularów zarówno korekcyjnych, ochronnych, jak i tych przeciwsłonecznych z dodatkowymi osłonami. W ten sposób możesz zredukować dopływ powietrza i wiatru do gałek ocznych.

Zobacz ofertę kropli nawilżających w naszym sklepie

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/