Jak wybrać dobry płyn do soczewek?

Pojemniki na soczewki kontaktowe

Płyn do soczewek jest produktem, który umożliwia właściwą pielęgnację szkieł kontaktowych. Jaki rodzaj płynu wybrać? Jak stosować płyn do soczewek?

Po co potrzebny jest nam płyn do soczewek?

Soczewek kontaktowych nie wolno myć w wodzie, ponieważ stają się wtedy sztywne i tracą swoje właściwości. Dlatego do pielęgnacji szkieł stosuje się wyłącznie płyny do soczewek. Usuwają one brud oraz inne zanieczyszczenia powstałe w czasie użytkowania. Dzięki temu dwutygodniowe lub miesięczne soczewki kontaktowe są bezpieczne w stosowaniu.
Głównym składnikiem niektórych płynów do soczewek jest hialuronian sodu (naturalny składnik łez). Łączy się z filmem łzowym w oku, co powoduje zwiększenie nawilżenia podczas noszenia soczewek kontaktowych. Ma on również właściwości ochronne oraz regeneracyjne. Dzięki temu zwiększa komfort noszenia szkieł kontaktowych. W płynach do soczewek znajdują się również związki chemiczne rozpuszczające białko oraz likwidujące bakterie i inne zanieczyszczenia.

Co zrobić, gdy zabraknie płynu do soczewek? Dowiesz się z artykułu: Czym mogę zastąpić płyn do soczewek?

Płyny do soczewek – rodzaje

Płyn do soczewek powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb. W naszym sklepie można zakupić trzy rodzaje płynów: dezynfekujące, wielofunkcyjne oraz czyszczące (tylko do soczewek twardych). Rodzaj płynu powinien być dostosowany do stylu życia oraz typu soczewek stosowanych na co dzień.

Płyny wielofunkcyjne

Wielofunkcyjny płyn do mycia soczewek jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Ponieważ czyści, dezynfekuje oraz pielęgnuje szkła kontaktowe. Płyny wielofunkcyjne są preparatami do kompleksowego czyszczenia soczewek bez potrzeby używania dodatkowych środków pielęgnacyjnych. Wyczyszczone soczewki trzeba umieścić w umytym wcześniej i wypełnionym płynem do soczewek pojemniczku. Następnie pozostawić zanurzone w płynie na co najmniej kilka godzin (zaleca się na całą noc).

Płyny dezynfekujące

Płyny dezynfekujące zwane są również oksydacyjnymi. Stosowane są głównie u alergików, ponieważ nie zawierają konserwantów. Są bardzo wymagające w stosowaniu. Ponieważ do czyszczenia soczewek trzeba stosować specjalny pojemnik zawierający dysk kanalizacyjny (rozkłada nadtlenek wodoru na wodę i tlen).
W składzie płynu oksydacyjnego znajduje się woda utleniona 3% (nadtlenek wodoru), która usuwa zabrudzenia oraz osad białkowy. Aby proces czyszczenia był bezpieczny, to należy wyczyszczone soczewki poddać procesowi neutralizacji. Trwa on min. 6 godzin i odbywa się w pojemniku z dyskiem kanalizacyjnym. Stosując ten płyn, nie trzeba czyścić soczewek ręcznie, wystarczy tylko włożyć je do wypełnionego płynem pojemnika z dyskiem kanalizacyjnym.

Do pielęgnacji soczewek twardych

Soczewki twarde są jednymi z pierwszych soczewek dostępnych na rynku. Obecnie stosowane są do korekcji skomplikowanych wad wzroku. Do soczewek twardych stosuje się płyny czyszczące. Służą do usuwania zanieczyszczeń, które nagromadziły się w ciągu dnia. Ten rodzaj płynu służy do czyszczenia oraz przechowywania soczewek w pojemniku.

Najpopularniejsze płyny do soczewek

 • ReNu Multi Plus. Płyn do soczewek popularnej marki Bausch&Lomb. Wielofunkcyjny płyn do soczewek silikonowych i silikonowo- hydrożelowych. Zawiera poloksaminę, która zwiększa nawilżenia w czasie noszenia szkieł.
 • BioTrue. Jest to najnowszy produkt znanej marki Bausch&Lomb. Ma taki sam odczyn pH jak film łzowy. Dzięki temu zapewnia naturalne nawilżenie oka. Można go stosować tylko do miękkich soczewek kontaktowych.
 • OPTI-FREE® Express®Jest wielofunkcyjnym płynem do soczewek miękkich. Ma silne działanie czyszczące, lecz jest bezpieczny dla oczu. Skutecznie czyści oraz chroni przed działaniem grzybów oraz innych mikroorganizmów.
 • ReNu MPS. Jest wielofunkcyjnym płynem do czyszczenia miękkich soczewek kontaktowych. Dzięki temu doskonale oczyszcza soczewki z brudu oraz osadów. Zawiera również środek nawilżający, który przedłuża nawilżenie soczewek.
 • HORIEN MULTI-PURPOSE SOLUTION. Jest wielofunkcyjnym płynem do czyszczenia miękkich soczewek. Usuwa wszystkie zanieczyszczenia, w tym osady białkowe. Ma neutralne pH dla oka. Soczewki wyczyszczone w tym płynie są lepiej nawilżone, co zwiększa komfort w czasie ich noszenia.
 • Acuvue RevitaLens. Jest to wielofunkcyjny płyn marki Johnson&Johnson. Ma działanie czyszczące oraz nawilżające. Dzięki temu utrzymuje optymalny poziom nawilżenia soczewek przez cały dzień. Proces czyszczenia trwa tylko 4 godziny. Nie trzeba go spłukiwać ani pocierać nim soczewki podczas mycia.
 • OPTI-FREE PureMoist. Wielofunkcyjny płyn do soczewek marki Alcon. Płyn zawiera wielofazowy system czyszczący. Zapewnia około 16 godzinne nawilżenie dzięki innowacyjnej formule HydraGlyde Moisture Matrix. Co wpływa na zwiększenie komfortu w czasie noszenia szkieł.

Sprawdź nasze płyny do soczewek!

Płyn do soczewek – czym się kierować podczas zakupu?

Soczewki wielokrotnego użytku wymagają przechowywania w płynie do soczewek. Do soczewek silikonowych i silikonowo- hydrożelowych można stosować płyn wielofunkcyjny lub oksydacyjny. Do soczewek twardych stosuje się tylko płyny czyszczące lub oksydacyjne.
Dla alergików i osób z wrażliwymi oczami zaleca się delikatne płyny do soczewek, które zawierają hialuronian sodu (składnik filmu łzowego).

Jak stosować płyn do soczewek?

 1. Należy stosować zgodnie z instrukcją udzieloną przez okulistę. Zasady stosowania płynu do soczewek znajdują się również na ulotce dołączonej do preparatu.
 2. Ogólne zasady czyszczenia szkieł kontaktowych
 3. Dokładnie umyj ręce. Następnie osusz ręcznikiem.
 4. Umyj pojemnik na soczewki w płynie do soczewek.
 5. Wypełnij pojemnik na soczewki nowym płynem.
 6. Zdejmij jedną soczewkę. Umieść w zagłębieniu dłoni. Polej kilkoma kroplami płynu do soczewek.
 7. Delikatnie pocieraj opuszkiem palca przez kilka lub kilkanaście sekund.
 8. Wypłucz płynem do soczewek.
 9. Umieść w pojemniku. Tak samo zrób z drugą soczewką.
 10. Gdy obie soczewki będą w pojemniku, to zamknij go i pozostaw na całą noc.