Czy w soczewkach można brać prysznic?

Szkła kontaktowe ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jednak ich stosowanie wiąże się z kilkoma ograniczeniami. Jednym z nich jest kąpiel. Czy można bezpiecznie brać prysznic w soczewkach?

Jak działa woda na soczewki?

Soczewki w kontakcie z wodą ulegają uszkodzeniu, powodując dyskomfort oczu. Powstałe na nich mikrouszkodzenia sprawiają, że szkła kontaktowe nie spełniają swojego zadania i stwarzają poważne problemy dla naszych oczu.
Gorący prysznic bardzo często przyczynia się do wysuszenia i kruszenia się soczewek kontaktowych. Nie rzadko jest także przyczyną przylegania szkieł do powierzchni oka. W takiej sytuacji nie wolno zdejmować soczewki do chwili, gdy nie nawilżysz właściwie oka. Jak tylko to zrobisz, to spróbuj delikatnie przemieścić szkła kontaktowe w trakcie mrugania. Musisz wiedzieć, że mogą porysować rogówkę, co bardzo często doprowadza do infekcji oka.

Czytaj również: Czy bezpiecznie jest pływać w soczewkach?

Jakie są zagrożenia związane z braniem prysznica z soczewkami kontaktowymi?

Soczewki bardzo szybko wchłaniają wodę, dlatego nie wolno kąpać się w szkłach kontaktowych, ponieważ może dojść do bardzo poważnej infekcji oczu. W wodzie znajdują się różne bakterie i wirusy, które mogą osadzić się na powierzchni soczewek. Jednym z nich jest Acanthamoeb (rodzaj ameby) widoczny tylko pod mikroskopem. Wzięcie prysznicu w soczewkach może doprowadzić do przedostania się ameby do oka, co jest powodem zachorowania na Acanthamoeba keratitis. Jest to bardzo bolesne i trudne do całkowitego wyleczenia zapalenie rogówki. Gdy Acanthamoeb przedostanie się do rogówki oka, to uwalnia białka doprowadzające do rozpuszczenia jej zewnętrznych struktur i przeniknięcia do wewnątrz w celu zjedzenia jej od środka. Wczesne objawy choroby Acanthamoeba keratitis, to:

  • zaczerwienienie,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • nadmierne łzawienie,
  • niewyraźne widzenie.

W najgorszym przypadku zarażenie tym gatunkiem ameby może doprowadzić nawet do ślepoty.
Jeśli podczas kąpieli w soczewkach do oka dostanie się mydło, żel pod prysznic lub szampon to może zanieczyścić powierzchnię soczewki. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej ściągnąć szkła kontaktowe. Umyć płynem do soczewek i pozostawić do zdezynfekowania na całą noc w pudełku wypełnionym płynem.

Co zrobić, jeśli brałaś prysznic w soczewkach kontaktowych?

  1. Jeśli wziąłeś prysznic w soczewkach kontaktowych, to powinnaś wykonać kilka poniższych kroków:
  2. Jak najszybciej wyjdź spod prysznica. Wytrzyj ręce do sucha i ściągnij soczewki.
  3. Jeśli są to soczewki jednodniowe, to możesz je od razu wyrzucić. Gdy są to szkła dwutygodniowe lub miesięczne, to sprawdź, czy ich powierzchnia nie uległa uszkodzeniu w trakcie kąpieli. Jeśli tak się stało, to musisz je wyrzucić. Jeśli nie są uszkodzone, to musisz je dokładnie umyć w płynie do soczewek.
  4. Gdy po kąpieli w szkłach kontaktowych wystąpiło zaczerwienienie lub ból oczu, to jak najszybciej udaj się po poradę medyczną do okulisty. W takiej sytuacji warto także zrezygnować z noszenia soczewek, na rzecz okularów.

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/