Hialuronian sodu w kroplach do oczu – jakie ma właściwości?

Zapewnienie właściwego poziomu nawilżenia jest niezbędne do prawidłowej pracy oczu. Jest to bardzo ważne zwłaszcza u osób noszących soczewki kontaktowe. Dlatego warto stosować hialuronian sodu w kroplach do oczu. Czym jest ten preparat? Jakie ma właściwości?


Czym jest hialuronian sodu?

Hialuronian sodu jest polisacharydem o prostej budowie, składa się z dwucukrowych jednostek. Należy do grupy glikozaminoglikanów (GAG). Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne i biologiczne pełni wiele ważnych funkcji w organizmach żywych. Ma postać gęstej i lepkiej cieczy.
Pochodną hialuronianu sodu występującą w postaci soli sodowej jest kwas hialuronowy. Jest polisacharydem z grupy glikozaminoglikanów. Po raz pierwszy został wyizolowany w 1934 roku przez Carla Meyera i Johna Palmera z bydlęcej soczewki oka. Znajdują się w wielu tkankach, m.in. w filmie łzowym, w ciele szklistym gałki ocznej i cieczy wodnistej. Wraz z wiekiem ilość hialuronianu sodu maleje w poszczególnych elementach budowy oka, dlatego niezbędne staje się stosowanie kropli do oczu z hialuronian sodu.
Kwas hialuronowy ma spiralną budowę makrocząsteczkową, dzięki temu ma wyjątkową zdolność do wiązania wody. Każda cząsteczka zatrzymuje do 1000 razy więcej wody, niż sama waży.

Do czego stosowany jest hialuronian sodu w okulistyce?

Ze względu na swoje właściwości hialuronian sodu jest szeroko stosowany w okulistyce zarówno operacyjnej, jak i zachowawczej. Wykorzystywany jest podczas chirurgicznego leczenia zaćmy, ponieważ nawilża gałkę oczną, dzięki temu chroni rogówkę przed przesuszeniem. Stosowanie hialuronian sodu w czasie operacji zapewnia także poprawną głębokość komory oka. Hialuronianu sodu wykorzystywany jest także w trakcie operacji wszczepiania i usuwania soczewki, ponieważ idealnie pokrywa soczewkę wewnątrzgałkową i tworzy przestrzeń do operacji przy jednoczesnej ochronie rogówki. Hialuronian sodu jest niezbędny podczas operacyjnego leczenia jaskry. Jest pomocny również w czasie leczenia urazów oka, ponieważ pomaga w przywróceniu prawidłowego ciśnienia, zapobiega zrostom oraz hamuje krwotoki. Stosowany jest także podczas operacji tylnego odcinka oka.
Hialuronianu sodu stosowany jest w leczeniu zachowawczym. Zalecany jest przy tzw. zespole suchego oka, który najczęściej spowodowany jest przez: przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, brak ochrony oczu podczas pracy przy komputerze czy przyjmowaniu niektórych leków, które zaburzają produkcję filmu łzowego. Zespół suchego oka poza dyskomfortem może doprowadzić również do wielu poważnych dolegliwości m.in. suchego zapalenia spojówki i rogówki.

Właściwości hialuronianu sodu

 • Ma działanie nawilżające. Hialuronian sodu ma właściwości higroskopijne. Pochłania cząsteczki wody, przy jednoczesnym zapobieganiu jej utraty. Dzięki temu ma właściwości nawilżające. Nie zaburza pracy komórek. Ma zdolność do utrzymywania wysokiego poziomu filmu łzowego. Dłużej przebywa w przestrzeni przedrogówkowej. Dzięki temu ogranicza tarcie między strukturami oka, zachowując jednocześnie wysoki poziom nawilżenia.
 • Zabezpiecza przed powstawaniem uszkodzeń. Hialuronianu sodu chroni gałkę oczną przed uszkodzeniami spowodowanymi przez stres oksydacyjny, który wywołany jest przez wolne rodniki.
  Przyspiesza regenerację spojówki i gojenie się ran
 • Ma właściwości przeciwzapalne. Dzięki temu przyspiesza gojenie się ran oraz regenerację rogówki po stanach chorobowych. Większe stężenie hialuronianu sodu przyspiesza leczenie powierzchownych tkanek w gałce ocznej.
 • Jest bezpieczny w stosowaniu. Hialuronianu sodu jest substancją naturalnie występującą w organizmie, dzięki temu mogą go stosować również alergicy i osoby z wrażliwymi oczami.
 • Eliminuje problem suchości oczu. Doskonale wiąże wodę, dzięki temu zapobiega przesuszaniu soczewek kontaktowych. Zapewnia także optymalny poziom nawilżenia nawet w trudnych warunkach, np. w klimatyzowanych pomieszczeniach, czy podczas upałów.

Jaką funkcję pełni hialuronianu sodu w oczach?

Hialuronianu sodu pełni dwie ważne funkcje w oczach. W czasie otwierania oczu zwiększa lepkość filmu łzowego. Podczas mrugania lepkość hialuronianu sodu jest znacznie mniejsza, dzięki temu jest równomiernie rozprowadzony po całej gałce ocznej.

Zobacz ofertę kropli nawilżających w naszym sklepie

Krople z hialuronianem sodu

Zdolność wiązania wody przez hialuronianu sodu spowodowała, że stał się on składnikiem kropli tzw. sztucznych łez. Charakteryzują się one bardzo dużą lepkością. Dzięki temu po przedostaniu się do worka spojówkowego bardzo długo utrzymują się na powierzchni gałki ocznej, zapewniając prawidłowe nawilżenie bez zaburzeń ostrości widzenia. Sztuczne łzy usuwają również zanieczyszczenia i inne toksyny z powierzchni oka, jednocześnie zapewniają właściwe rozprowadzenie warstwy lipidowej.
Krople z hialuronian sodu są preparatem bardzo dobrze tolerowanym przez wszystkich, ponieważ po aplikacji przylegają do powierzchni rogówki. Jednocześnie wytwarzając na niej powłokę w pełni biokompatybilną z filmem łzowym, która jest również trudno zmywalna i długo utrzymuje się na powierzchni. Dzięki temu stanowi skuteczną ochronę rogówki przed utratą nawilżenia.
Krople z hialuronian sodu są szczególnie polecane dla osób noszących szkła kontaktowe, ponieważ zmniejszają uczucie piasku pod powiekami, pieczenia czy podrażnienia.

Sztuczne łzy warto stosować także:

 • w sytuacjach, które powodują zmniejszoną ilość mrugania oczami, np. czytanie czy praca przed komputerem;
 • przebywanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza;
 • przyjmowanie niektórych leków m.in. antykoncepcyjnych, antyalergicznych i przeciwdepresyjnych;
 • cukrzycy,
 • chorobach nowotworowych,
 • urazach.

Hialuronian sodu w kroplach do oczu warto stosować, zwłaszcza gdy nosisz soczewki kontaktowe lub przebywasz w pomieszczeniach, w których jest suche powietrze.

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/