Występowanie wad wzroku z roku na rok staje się większym problemem. Wielu lekarzy uważa, że wady wzroku są jednym z najważniejszych zagrożeń dla naszego społeczeństwa. Wg danych WHO ponad 2,3 miliarda ludzi na świecie cierpi na wady wzroku. Najczęściej osoby te skarżą się na niewłaściwą korekcję wad wzroku.
Jakie są rodzaje wad wzroku?
Wady wzroku dzielone są na 5 grup:
- dalekowzroczność – zwana również nadwzrocznością, lepiej widać z dali niż z bliży. Objawami nadwzroczności są: ból głowy, łzawienie, częste mruganie;
- krótkowzroczność – wysokiej krótkowzroczności powyżej 4 dioptrii przyczyną jest zła budowa gałki ocznej. Objawami krótkowzroczności są: nieostre widzenie z bliży, zmęczenie oczu, znaczne pogorszenie wzroku po zmierzchu;
- astygmatyzm – niesymetryczne skupienie promieni świetlnych. Objawy astygmatyzmu: okresowe zaburzenia ostrości widzenia, mrużenie oczu. Mogą pojawić się również bóle głowy.
- prezbiopia – pojawia się z wiekiem, najczęściej po 40 r. życia. Do najczęstszych objawów zalicza się: bóle głowy i zmęczenie podczas pracy z bliska.
- różnowzroczność – zwany również anizometropią. Charakterystycznym objawem tej wady „uznaje się przymykanie jednego z oczu lub ruchy nastawcze na stronę lepszego oka”, co powoduje inne wady wzroku.
Jak zatrzymać wadę wzroku?
Do tej pory nie opracowano (nie zostały potwierdzone badaniami) żadnych ćwiczeń, które w jednoznaczny sposób pozwalałyby zahamować wadę wzroku. Każdy z nas jest inny, a tym samym dana metoda może być zarówno skuteczna, jak i skończyć się niepowodzeniem.
Metody Williama Batesa
W książce „The Cure of Imperfect Sight by Treatment Without Glasses” amerykański okulista William H. Bates zachęca do ćwiczeń wzroku poprzez zasłanianie oczu dłońmi, tak żeby nie było widać przez nie światła. Im większa czerń widziana w czasie tego ćwiczenia, tym większe odprężenie. Metoda ta nie ma jednak potwierdzenia naukowego.
Znaczenie regularnych badań wzroku
Regularne badania wzroku są niezbędne do utrzymania prawidłowej kondycji tegoż narządu i skutecznej korekcji pogłębiających się wad. Wczesne wykrycie pogłębiających się wad wzroku pozwala uniknąć różnorodnych powikłań zdrowotnych i utrzymać dobry stan wzroku. Osoby mające wadę wzroku powinny pojawiać się w gabinecie okulistę lub optometrysty przynajmniej raz w roku. Jeśli odczuwasz pogorszenie wzroku, to jak najszybciej skonsultuj się z okulistą lub optometrystą.
Znaczenie diety bogatej w witaminy i minerały
Zdrowa i w pełni zbilansowana dieta poprawia funkcjonowanie całego organizmu. W diecie „na wzrok” nie powinno zabraknąć takich produktów jak:
- luteina – chroni oczy przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim. Można ją znaleźć w jarmużu, cukinii, brokułach, a nawet w natce pietruszki;
- witamina C – zapobiega rozwojowi zaćmy i poprawia ukrwienie. Świetnym źródłem tej witaminy są: papryka czerwona, cytrusy, czy kiwi;
- witamina D – reguluje ciśnienie w gałce ocznej. Występuje w mięsie, jajach i tranie;
- witamina E – wspiera ostrość wzroku i wzmacnia naczynia krwionośne. Występuje w oliwie z oliwek i migdałach;
- witaminy z grupy B – zapobiega zmęczeniu i przesuszeniu gałek ocznych. W diecie „na oczy” nie powinno zabraknąć witaminy B1, witaminy B2 i witaminy B6. Są w nią bogate otręby, orzechy, kasza gryczana.
Współczesne metody zatrzymania wady wzroku
Specjaliści zalecają pełne korygowanie wad wzroku za pomocą szkieł kontaktowych lub okularów, czyli zastosowanie maksymalnego plusa lub minimalnego minusa, które dają pełną ostrość wzroku. Coraz większą popularnością wśród osób z wadą wzroku cieszy się ortokorekcja, czyli niechirurgiczna metoda korekcji astygmatyzmu i krótkowzroczności za pomocą specjalnie dobranych soczewek.
Innym sposobem jest laserowa korekcja wzroku. Zabieg ten jest nierefundowany. Polecany jest zwłaszcza osobom, których wada przekracza 6 dioptrii lub utrudnia normalne funkcjonowanie. Wyróżnia się:
- fotokeratektomie refrakcyjną – PRK – można korygować wady nie większe niż +/-7 dioptrii i astygmatyzm nie większy niż +/-1,5-2 dioptrie. W 97-98% przypadków można obejść się bez okularów;
- LASIK – można korygować krótkowzroczności do -15 dioptrii, nadwzroczności do +6 dioptrii oraz astygmatyzmu do +/-6 dioptrii;
- LASEK – można korygować wyłącznie wady tej samej wielkości. Ostrość wzroku pojawia się dopiero po tygodniu, do tego czasu trzeba przebywać na L4.
Z laserowej korekcji wzroku nie mogą skorzystać osoby przed 20 r. ż. I po 65 r. ż. lub osoby z niestabilną wadą wzroku (uległa zmianie w ciągu ostatnich 12 miesięcy).
Czy można cofnąć wadę wzroku?
Nie jest możliwe samoistne cofnięcie się wady wzroku. Jednak są wyjątki od tej reguły, czyli sytuacje „cofnięcia się” wady lub wrażenia ustąpienia wady. Należą do nich:
- nadwzroczność, ale tylko w przypadku dzieci i młodzieży o ile zostanie szybko wykryta. W przypadku dzieci występuje emmetropizacja, czyli samoistne zmniejszanie się wady wzroku.
- dalekowzroczność – zmniejsza się w wieku dziecięcym, lecz tej wady nie da się całkiem „wyzerować”. Najczęściej wada, która pojawia się ponownie po 20 r. ż.
- krótkowzroczność – najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania i pogłębia się, jeśli pracujesz długo z bliskiej odległości lub gdy narażasz oczy na przewlekły stres i zmęczenie. Często u krótkowidzów pojawia się prezbiopia, która mylona jest z całkowitym „zniknięciem” wady wzroku. Proces ten to „zamiana” wady wzroku. Dlatego powinien być skorygowany odpowiednią mocą okularów.
Pamiętaj, wada wzroku u dorosłych nigdy nie ustępuje, mogą pojawić się pewne „odchyły”, których przyczynę można poznać dopiero po przeprowadzeniu specjalistycznych badań.
Dosłowne zatrzymanie wzroku nie jest możliwe, można jedynie spowolnić ten proces. Wtedy należy stosować przepisane przez lekarza okulary lub szkła kontaktowe oraz stosować dietę „dobrą dla oczu”. Warto wprowadzić również aktywność fizyczną i więcej czasu spędzać na powietrzu.