Czy bezpiecznie jest pływać w soczewkach?

Soczewki są idealnym rozwiązaniem dla osób prowadzących aktywny tryb życia, niestety w przypadku sportów wodnych sytuacja wygląda nieco inaczej. Jakie są zagrożenia wynikające z pływania w soczewkach? Czy można pływać w soczewkach bezpiecznie?

Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?


Pływanie w soczewkach kontaktowych budzi bardzo wiele wątpliwości.

Zgodnie z wytycznymi FDA soczewki kontaktowe nie powinny mieć styczności z wodą (niezależnie od jej rodzaju), ponieważ na nich przenoszą się bardzo groźne dla zdrowia wirusy i mikroorganizmy.

Choć wiele osób wchodzi w soczewkach kontaktowych do basenu lub do morza, to takie postępowanie jest obarczone dużym ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego lub nawet utraty wzroku.

Na jakie zagrożenie narażone jest oko podczas pływania w soczewkach?

Pływanie w soczewkach może doprowadzić do zakażenia mikroorganizmami m.in. Amebą lub Acanthamoebą, które trudno zauważyć na soczewce, ponieważ są niewidoczne gołym okiem.
Ameba przyczepia się do soczewki i nie da się jej usunąć tradycyjnym płynem do mycia soczewek. Pierwotniak ten wywołuje pełzakowate zapalenie rogówki, co w skrajnych przypadkach doprowadza do przeszczepu rogówki, a nawet utraty wzroku. Najczęstszymi objawami zakażenia Amebą są: stan zapalny rogówki, pieczenie i łzawienie oka, zamglone pole widzenia, silny ból oka i nadwrażliwość na światło.
Zakażenia Acanthamoebą może wywołać bardzo trudne do wyleczenia ciężkie zapalenie rogówki, które często prowadzi do utraty wzroku. Pierwszymi bardzo charakterystycznymi objawami dla zakażenia Acanthamoebą są: pieczenie i podrażanie oczu, zamglone pole widzenia, łzawienie, nadwrażliwość na światło.

W wodzie obecne są również inne wirusy i mikroorganizmy, które mogą uszkodzić soczewki oraz oczy. Najpopularniejszymi z nich m.in. są: bakterie gronkowca złocistego, pałeczki ropy błękitnej, cząstki metali i chlor.

Czy można pływać w soczewkach w morzu?

Pływanie w soczewkach w morzu stwarza większe zagrożeniem dla zdrowia naszych oczu niż pływanie w soczewkach w basenie. W wodzie morskiej znajduje się więcej drobnoustrojów, bakterii i innych zanieczyszczeń, które mogą wywołać stany zapalne oka.

Słona morska woda może zniszczyć również delikatną powłokę soczewki, podrażniając przy tym bardzo mocno oko. Dlatego w morzu nie należy pływać w soczewkach, nawet tych jednodniowych.

Pływanie w soczewkach i okularach pływackich to bezpieczniejsza opcja. (fot.  Mali MaederPexels)

Jak można bezpiecznie pływać w soczewkach?

Pływanie w soczewkach kontaktowych może wywołać bardzo wiele groźnych skutków zdrowotnych oraz podrażnienie oczu. Istnieją jednak sposoby, aby zminimalizować, a nawet wykluczyć wystąpienie stanu zapalnego oka.

  • Jeśli masz wadę wzroku, a nie chcesz rezygnować z pływania, to możesz zakupić parę jednorazowych soczewek kontaktowych i założyć je bezpośrednio przed kąpielą w basenie. Podczas pływania należy bardzo uważać, aby woda nie dostała się do oka, po wyjściu z basenu należy ściągnąć soczewki i wyrzucić do kosza. Następnie przemyć oczy kroplami do oczu lub solą fizjologiczną i złożyć nowe soczewki.
  • Drugim sposobem na zminimalizowanie zakażenia jest pływanie w soczewkach i okularach do pływania. Przed wskoczeniem do wody należy założyć szkła jednodniowe oraz dobrać okulary pływackie tak, aby ściśle przylegały do twarzy i woda w żaden sposób nie dostała się do oczu. Dla bezpieczeństwa po kąpieli w basenie należy ściągnąć soczewki jednodniowe i wyrzucić. Następnie przemyć oczy płynem lub solą fizjologiczną i założyć nowe soczewki.
  • Korekcyjne okulary pływackie są najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jeśli masz wadę wzroku i nie chcesz rezygnować z pływania. Dzięki temu widzisz, gdzie płyniesz, a Twoje oczy nie są narażone na ryzyko zakażenia mikroorganizmami.

Zobacz ofertę soczewek jednodniowych w naszym sklepie

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/