Recepta na okulary – jak ją czytać?


Po badaniu u okulisty najczęściej kierujemy swoje kroki do optyka. Czy recepta jest niezbędna do zakupu okularów? Jak należy czytać receptę na okulary?


Czym jest recepta na okulary?

Recepta jest pisemnym zleceniem lekarza okulisty lub optometrysty na wyrób medyczny, jakim są okulary. Jeśli optyk ma podpisaną umowę z NFZ, to jest możliwość częściowej refundacji szkieł. Kwota refundacji jest zależna od mocy szkieł. Dla osób dorosłych maksymalna wysokość refundacji wynosi 70% ceny szkieł. Dla dzieci maksymalna wysokość refundacji wynosi 100% ceny szkieł.


Czy recepta jest potrzebna, aby kupić okulary korekcyjne?


Zasadniczo do kupienia okularów korekcyjnych recepta nie jest wymagana. W salonie optycznym dostępne są gotowe okulary o różnych mocach soczewek. Kupowanie okularów korekcyjnych bez recepty bez  przeprowadzonego badania nie jest jednak rekomendowane. Duże prawdopodobieństwo, że wybierzesz wówczas okulary korekcyjne, które nie będą dopasowane do twoich indywidualnych potrzeb. Źle dobrane okulary mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości, a także doprowadzić do pogorszenia wzroku.

Jeśli potrzebne są nowe okulary, to warto zgłosić się na badanie do okulisty lub optometrysty. Po przeprowadzeniu badania zostanie wydana recepta z zaleceniami.


Na badanie wzroku powinno chodzić się co 2-3 lata, a po 40. roku życia nawet co roku. Dzięki regularnemu badaniu wzroku możliwe jest szybkie wykrycie problemu.

Jeśli zgłaszasz się do optyka po nowe okulary, to wzrok jest zawsze sprawdzany jest przez optometrystę. Dzięki temu można dobrać odpowiednie okulary do wady wzroku.

Jeśli zamawiasz okulary w internetowym sklepie optycznym, to musisz mieć receptę, ponieważ podczas zamawiania będziesz musiał wpisać odpowiednie cyfry, które są przyporządkowane symbolom na recepcie.

Jak wygląda recepta na okulary?

Od zeszłego roku obowiązuje nowy wzór na zaopatrzenie w wyroby medyczne. W recepcie muszą zostać wpisane dane pacjenta oraz wszystkie parametry okularów. Poniżej przedstawiona jest tabela, w której lekarza okulista lub optometrysta powinien wpisać wszystkie wartości niezbędne do przygotowania odpowiednich szkieł.

Jak czytać receptę na okulary?

Recepta na okulary nie wygląda jak zwykła recepta, ponieważ okulary są wyrobem medycznym wykonywanym na indywidualne zamówienie.


Skróty i oznaczenia na recepcie na okulary

  • Do dali – część recepty, która odnosi się do osób mających wadę krótkowzroczności lub nadwzroczności;
  • Do bliży- część recepty, która definiuje okulary do czytania lub do pracy przy komputerze;
  • Sfera- czyli moc i siła soczewki, wyrażona jest w dioptriach. Może mieć wartość (+) lub (-);
  • Cylinder – stopień korekcji astygmatyzmu, może występować w bliży lub dali, może mieć wartość (+) lub (-);
  • Oś cylindra– wartość podawana w stopniach od 0° do 180°. Stosowana tylko w przypadku szkieł cylindrycznych;
  • Rozstaw źrenic (PD) – odległość między źrenicami. Podawana jest w mm.


Jak długo jest ważna recepta na okulary?

Recepta na wyrób medyczny, czyli okulary jest ważna tylko 30 dni. Czas ważności recepty jest ważny zwłaszcza dla osób z wadą wzroku, ponieważ dłuższe oczekiwanie może sprawić, że szkła nie będą dostosowane do pogłębiającej się wady. Tym samym w krótkim czasie będzie trzeba zakupić dwie pary okularów.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/