Jak poznać, że okulary korekcyjne są źle dobrane?

Od niedawna nosisz nowe okulary i masz wrażenie, że coś jest z nim nie tak? Odczuwasz ból oczu a obraz jest nieco zamazany? To objawy, które mogą świadczyć o tym, że okulary korekcyjne zostały źle dobrane. Jakie są konsekwencje nieodpowiednio dobranych okularów i jak temu zaradzić?

Okulary korekcyjne muszą się dopasować.


Na początku musisz zdawać sobie sprawę, że nie zawsze bóle głowy czy problemy z widzeniem są objawami źle dopasowanych okularów. W wielu przypadkach po założeniu nowych okularów obowiązuje tak zwany okres przejściowy, w którym Twój wzrok musi “przestawić” się na nowe szkła i przyzwyczaić się do patrzenia przez nie. Szczególnie dotyczy to okularów wieloogniskowych (dwu- lub trzyogniskowych), w których okres dostosowawczy może trwać od kilku dni do nawet miesiąca. Z tego powodu nie należy szybko wpadać w panikę.

Jeżeli jednak minęło już sporo czasu a noszenie okularów jest dla ciebie dalej niekomfortowe, a do tego związane z poważniejszymi dolegliwościami, powinna zapalić ci się czerwona lampka alarmowa.
W jaki sposób możesz rozpoznać czy twoje problemy z widzeniem wynikają ze złej recepty? Istotną rolę odgrywa rodzaj dolegliwości a także ich natężenie.

Dlaczego nasze okulary są źle dobrane?

Przyczyn źle dobranych okularów korekcyjnych czy okularów do czytania. może być kilka. Począwszy od niewłaściwie przeprowadzonego badania wzroku po zwykłą ludzką pomyłkę związaną ze źle odczytaną receptą. Do tego typu nieporozumienia może dojść szczególnie w przypadku recept wystawionych ręcznie.
Dobór nieodpowiednich szkieł może też wynikać z naszych błędów. Na przykład przyszliśmy na badanie zmęczeni, nie byliśmy skoncentrowani lub zażyliśmy leki, które mogą wpływać na ostrość widzenia. W efekcie przekazaliśmy okuliście czy optometryście nieprecyzyjne dane.
Winne mogą być również nieprecyzyjne przyrządy, które niewłaściwe oznaczyły naszą wadę wzroku.

Bez względu na to, jaka była ostateczna przyczyna, rezultat jest jeden. Nasze okulary nie tylko nie korygują wady wzroku, ale również wywołują dodatkowe efekty uboczne i dolegliwości.

Ból głowy to częsty objaw przy źle dobranych okularach (fot. Andrea Piacquadio/ Pexels)

Objawy źle dobranych okularów

Do najczęstszych objawów, które związane są z niewłaściwym dobraniem okularów należą.

 • Nieostry i rozmazany obraz.
 • Bóle i zawroty głowy spowodowane nadmiernym zmęczeniem oczu.
 • Mocne zawroty głowy i uczucie braku równowagi podczas stania, których nie można przypisać do innej dolegliwości.
 • Mocne bóle głowy, które pojawiły się po rozpoczęciu noszenia nowych okularów.

Równolegle mogą występować również mniej charakterystyczne objawy takie jak:

 • Swędzenie lub pieczenie oczu.
 • Suche oczy lub nadmierne łzawienie.
 • Ból szyi, ramion lub pleców.
 • Zmęczenie i problemy z koncentracją.

Jeżeli po kilkunastu dniach od rozpoczęcia noszenia nowych okularów te objawy nie będą ustępować, warto skonsultować się z optometrystą w celu sprawdzenia poprawności dobranych okularów.

Jakie mogą być konsekwencje źle dobrany okularów?

Noszenie okularów z nieodpowiednią mocą szkieł w przypadku osoby dorosłej nie wywoła drastycznego pogorszenia wzroku, natomiast z pewnością będzie wpływać na komfort wykonywania codziennych czynności oraz samopoczucie. W źle dobranych okularach będziesz miał problemy z prowadzeniem pojazdów, utrzymaniem koncentracji a wzrok będzie się szybciej męczył.


W skrajnych przypadkach długotrwałe noszenie okularów, które przygotowane zostały według niewłaściwej recepty, może wywoływać:

 • Przewlekłe migreny
 • Pogorszenie wzroku
 • Zapalenie spojówek
 • Pogorszenie się wady wzroku

Konsekwencje źle dobranych okularów u dziecka

Jak powiedzieliśmy wcześniej, osoba dorosła nie musi zasadniczo obawiać się poważnych konsekwencji związanych ze źle dobranymi okularami. Inaczej jednak przedstawia się ta sprawa u dzieci i młodzieży, których wzrok jeszcze się rozwija. Badania jakie przeprowadzono w latach 1983 – 2014 wykazały, że niewystarczająca korekta krótkowzroczności i zmęczenie oczu u dzieci może przyspieszyć pogorszenie widzenia. Z tego powodu w przypadku dzieci okulary zawsze powinny być dobierane ze szczególną precyzją i ostrożnością.

Badanie wzroku u dziecka. Wizyta u optometrysty.
Badanie wzroku u dziecka (fot.Pavel Danilyuk/Pexels)

Czy można reklamować źle dobrane okulary?

Niestety, nie ma możliwości zwroty okularów korekcyjnych kupionych w stacjonarnym zakładzie optycznym. Wynika to bezpośrednio z ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne (Dz.U. nr 126, poz. 1381 z późn. zmianami). Zgodnie z nią produkty lecznicze i wyroby medyczne nie podlegają zwrotowi a okulary korekcyjne są uważane za wyrób medyczny, ponieważ służą do „kompensowania upośledzenia”, jakim jest wada wzroku (ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych).

W związku z tym okulary, które sporządzone zostały prawidłowo i zgodnie z receptą w salonie optycznym można reklamować tylko i wyłącznie w dwóch przypadkach:

 • gdy wyrób medyczny posiada wadę jakościową ujawnioną i zgłoszoną nie później niż w dniu dostawy.
 • wyrób medyczny został niewłaściwie wydany (np. za niewłaściwą odpłatnością, w innej dawce lub postaci).

W sytuacji, gdy zaistnieje jedna z tych dwóch przesłanek towar reklamujemy zgodnie z Ustawą o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego.

Co robić, aby uniknąć pomyłki w doborze okularów?

Zasada jest bardzo prosta: nigdy nie należy dobierać okularów samodzielnie. Okulary korekcyjne powinny być zawsze dopasowywane na podstawie badania wzroku przeprowadzonego przez okulistę oraz konsultacji z optometrystą w salonie optycznym. Dopiero tam na podstawie przedstawionego badania i oceny wady wzroku możemy dopasować szkła, które będą prawidłowo korygować wadę wzroku.

Gdzie wykonać badanie wzroku w Warszawie?

Profesjonalne badanie wzroku, które pozwoli ci uniknąć problemów ze źle dobranymi okularami, przeprowadzisz w salonie optycznym 2soczewki w Warszawie (ul. Puławska 71). W salonie dysponujemy nowoczesnym i precyzyjnym sprzętem pozwalającym na dokładne określenie wady wzroku i potrzebnej mocy szkieł. Przeprowadzamy badania wzroku, które pozwalają wybrać nie tylko odpowiednie okulary korekcyjne, ale również soczewki kontaktowe.

Zapisz się na badanie wzroku

Okulary do czytania w sklepie 2soczewki.pl