Czy w soczewkach kontaktowych można się opalać?

Kobieta na plaży opala się w soczewkach kontaktowych

Latem niemal naturalnym odruchem jest wystawianie buzi do słońca. Ciepłe promienie szybko opalają skórę, sprawiając, że zyskuje ona ładny odcień. Co jednak mają zrobić osoby, które noszą soczewki kontaktowe? Czy opalanie się w soczewkach kontaktowych jest możliwe i zdrowe?

Słońce daje mnóstwo radości, energii, jest także niezbędne w procesie produkcji witaminy D. Jednak jego nadmiar może być szkodliwy, dlatego przy zażywaniu kąpieli słonecznych nie powinno się zapominać o odpowiedniej ochronie dla swojej skóry. Dotyczy to również ochrony oczu.

Opalanie a soczewki kontaktowe – czy to zdrowy wybór?

Producenci soczewek zapewniają, że nie ma przeciwwskazań do korzystania z dobrodziejstw słońca w ich produktach. Są one bowiem wykonywane z tworzyw odpornych na działanie wyższych temperatur. Dlatego nie ma konieczności zdejmowania ich przed położeniem się na leżaku. Jednocześnie obowiązuje przy tym kilka zasad, o których warto pamiętać. Dostępne są specjalne modele szkieł kontaktowych, wykorzystujące filtry UVA i UVB i właśnie takie warto wybrać przed wyruszeniem na wakacje. Takie soczewki w przypadku dużego natężenia światła przyciemniają się, dzięki czemu nie ma nawet konieczności mrużenia oczu. Docenią je kobiety obawiające się zmarszczek mimicznych w okolicach oczu.

Drugim sposobem zabezpieczenia oczu przed działaniem szkodliwego promieniowania słonecznego jest noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych, które zakryją całą powierzchnię oka. Dobrych, to znaczy z filtrem UV400. Oczywiście można je stosować w połączeniu z soczewkami kontaktowymi.


Jak zachowywać się w trakcie opalania w soczewkach kontaktowych?

W trakcie opalania oko może nadmiernie wysychać, co przy korzystaniu z soczewek kontaktowych powoduje dyskomfort. Pojawia się wówczas bolesne uczucie piasku pod powiekami. Najlepiej jest mieć pod ręką dobre krople nawilżające i zaaplikować je sobie przed i po korzystaniu z kąpieli słonecznych. Jeżeli opalanie ma potrwać dłużej, element zakraplania oczu można wprowadzić również w trakcie. Polecane są krople z dodatkiem hialuronianu sodu, który w najbardziej naturalny sposób przypomina ludzkie łzy.

Używanie kremu z wysokim faktorem jest konieczne, aby nie narażać swojej skóry na szkodliwy wpływ promieniowania. Jednak po tej czynności należy starannie umyć ręce, aby resztki tłustych kosmetyków nie dostały się do oczu. Nie jest to trudne, jeżeli na przykład przeciera się je. To bardzo niebezpieczne dla soczewek kontaktowych, które nie powinny mieć kontaktu z żadnymi substancjami chemicznymi. Dotyczy to również innych kosmetyków nakładanych na ciało.

Nie powinno się przebywać w miejscach bezpośredniego wpływu słońca w godzinach między 11 a 15, kiedy to promieniowanie jest największe.

Opalanie w soczewkach kontaktowych w solarium

Opalanie w solarium przy soczewkach kontaktowych nie jest zalecane, ze względu na nadmiar szkodliwego promieniowania i suchy nawiew o działaniu wysuszającym. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się z niego korzystać, nie trzeba wcześniej zdejmować soczewek kontaktowych. Najlepiej jest jednak zdecydować się na ich wersję jednodniową, którą po skończonym opalaniu można po prostu wyrzucić. Solarium nie jest zalecane, bo przede wszystkim taki sposób jeszcze bardziej wysusza oczy. Niezbędne jest więc używanie kropli nawilżających. Oprócz tego należy zakładać na oczy specjalne okulary ochronne i zamykać oczy. Takie okulary są dostępne na miejscu w dobrych solariach i odpowiednio zabezpieczają delikatną powierzchnię.

 

Zobacz ofertę soczewek jednodniowych w naszym sklepie

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/