Kiedy warto wybrać soczewki kwartalne?

Obecnie możemy wybierać z bogatej oferty soczewek kontaktowych, która pozwala na wybór produktów dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb i stylu życia. Jednymi z często wybieranych produktów są soczewki kwartalne. Kiedy warto wybrać soczewki o wydłużonym czasie noszenia?

Czym są soczewki kwartalne?

Termin „soczewka kwartalna” odnosi się do czasu „zdatności do użycia”. Soczewki kwartalne, w odróżnieniu od soczewek miesięcznych, które można nosić do 30 dni, i dziennych, które w praktyce są soczewkami jednorazowymi, ma stosunkowo długi okres użytkowania, który wynosi do 90 dni i liczy się od momentu otwarcia blistra (ważne!), a nie tylko od momentu założenia soczewek na oczy po raz pierwszy.

Jakie są rodzaje soczewek kwartalnych?

Soczewki kwartalne są produkowane w zróżnicowanym rodzajach obejmującym różne wady wzroku i korekcje. Na rynku dostępne są produkty sferyczne oraz te przeznaczone do korekcji różnych wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność i dalekowzroczność. Istnieją również specjalne soczewki kwartalne przeznaczone dla osób borykających się z astygmatyzmem, tzw. soczewki toryczne. Poza tym dostępne są również soczewki kwartalne, które mają dodatkowe zalety, takie jak zmiana koloru oczu. Oprócz korekcji wady wzroku można delikatnie podkreślić kolor tęczówki, dając odcień lekko niebieskawy czy brązowy.

Warto pamiętać, że soczewki kwartalne, o ile producent nie zaznaczył inaczej, są zawsze soczewkami dziennymi, co oznacza, że należy je zawsze zdejmować przed pójściem spać. Spanie w soczewkach kwartalnych może mieć niekorzystny wpływ na nasze oczy.

Czym różnią się soczewki kwartalne od miesięcznych?

Główna różnica tkwi w konstrukcji soczewek, które zostały zaprojektowane tak, aby mogły utrzymać się przez dłuższy okres eksploatacji – zamiast 30 dni, jak w przypadku soczewek miesięcznych, mamy aż 90 dni. Pod warunkiem że w tym czasie będziemy dbać o odpowiednią pielęgnację soczewek, tj. codziennie je zdejmować i dezynfekować, będą one służyć przez cały okres zalecany przez producenta.

Soczewki kontaktowe kwartalne i miesięczne różnią się przede wszystkim okresem użytkowania, co wpływa na kilka kluczowych aspektów ich stosowania:

1. Okres noszenia

 • Miesięczne: Jak sama nazwa wskazuje, soczewki te są przeznaczone do użytkowania przez jeden miesiąc. Po tym czasie należy je wyrzucić i zastąpić nową parą.
 • Kwartalne: Soczewki kwartalne są przeznaczone do użytkowania przez trzy miesiące. To oznacza, że wymienia się je na nowe co kwartał.

2. Materiał:

 • Materiał, z którego wykonane są soczewki, może się różnić w zależności od rekomendowanego czasu noszenia. Soczewki kwartalne często są wykonane z materiałów, które lepiej utrzymują swoje właściwości przez dłuższy czas,  a także są bardziej odporne na tworzenie się osadów
 • Soczewki miesięczne mogą być wykonane z hydrożelu lub silikonowego hydrożelu, który zapewnia większą przepuszczalność tlenu niż niektóre materiały używane w soczewkach kwartalnych.

3. Komfort i zdrowie oczu:

 • Miesięczne: Ze względu na krótszy okres użytkowania, soczewki miesięczne mogą być mniej podatne na gromadzenie się osadów białkowych i lipidowych, co jest korzystne dla zdrowia oczu i komfortu noszenia.
 • Kwartalne: Dłuższy czas noszenia może zwiększać ryzyko nagromadzenia osadów i potencjalnych problemów z oczami, takich jak infekcje czy dyskomfort, chyba że są odpowiednio pielęgnowane.

4. Pielęgnacja:

 • Soczewki kwartalne wymagają dokładniejszej pielęgnacji, ponieważ są używane przez dłuższy czas. Regularne czyszczenie i przechowywanie w odpowiednim roztworze są kluczowe dla utrzymania higieny.
 • Soczewki miesięczne również wymagają regularnej pielęgnacji, jednak częstsza wymiana minimalizuje ryzyko problemów wynikających z nieodpowiedniej pielęgnacji.

5. Koszt:

 • Miesięczne: Mogą być nieco droższe na przestrzeni roku ze względu na konieczność ich częstszej wymiany.
 • Kwartalne: Choć początkowy koszt może być wyższy, kwartalne soczewki mogą okazać się bardziej ekonomiczną opcją w dłuższym okresie.

Komu polecane są soczewki kwartalne?

Soczewki kwartalne to doskonały produkt dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort i wygodę, a przede wszystkim potrzebują stosunkowo taniego i skutecznego rozwiązania do korekcji wzroku. Ze względu na dłuższy czas użytkowania, soczewki te sprawdzą się również u osób, które cenią sobie systematyczność i regularność, oraz będą przykładać wagę do regularnej dezynfekcji soczewek po każdym dniu użytkowania. Dla takich osób te soczewki będą szczególnie dobrym rozwiązaniem.

Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć wybór soczewek kwartalnych:

 • Dłuższy okres użytkowania.  Jedna para soczewek kwartalnych może być używana przez trzy miesiące, co oznacza mniej częste zmiany i potencjalnie mniejsze ilości odpadów w porównaniu do soczewek jednodniowych czy miesięcznych.
 • Wyższej jakości materiał. Soczewki kwartalne często są wykonane z zaawansowanych materiałów, które zapewniają wysoką przepuszczalność tlenu i komfort noszenia, nawet przy długotrwałym użytkowaniu.
 • Wysoki poziom uwodnienia. Zapewniają dobre nawilżenie oka, co jest szczególnie ważne w warunkach suchego otoczenia lub przy długotrwałej pracy przy komputerze.
 • Komfort na co dzień. Zaprojektowane, aby zapewniać komfort i wyraźne widzenie przez cały dzień, soczewki kwartalne są idealne dla osób aktywnych i tych, którzy spędzają wiele godzin w różnych warunkach środowiskowych.
 • Wygodne w transporcie i przechowywaniu. Mając tylko kilka par soczewek na cały rok, nie musisz martwić się o regularne zamawianie nowych zapasów. Są łatwe do przenoszenia i przechowywania, co jest korzystne dla osób podróżujących.
 • Praktyczność. Soczewki kwartalne mogą być lepszą opcją dla osób, które nie chcą martwić się o codzienną wymianę soczewek, jak ma to miejsce w przypadku soczewek jednodniowych.
 • Wygodna alternatywa dla okularów.  Mogą z powodzeniem zastąpić okulary, które mogą parować, ulegać zabrudzeniu lub uszkodzeniu w trudnych warunkach pogodowych.
  Stabilność i niezawodność.  Przy odpowiedniej pielęgnacji i regularnej kontroli u specjalisty, soczewki kwartalne zapewniają stabilne i niezawodne rozwiązanie korekcyjne przez cały okres ich użytkowania.