Okulary czy soczewki kontaktowe? Co wybrać?

Czy lepiej jest nosić szkła korekcyjne, czy soczewki kontaktowe? To dylemat, przed którym z pewnością stoi wiele osób z wadą wzroku. Jakie rozwiązanie zapewni lepszą ostrość widzenia i komfort noszenia?

Soczewki czy szkła kontaktowe?

Wbrew pozorom na to pytanie nie jesteśmy w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi. To, czy zdecydujemy się na noszenie okularów czy soczewek kontaktowych, w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych preferencji, stylu życia, a także możliwości finansowych.

Jedni zakładają soczewki ze względu na wygodę i względy estetyczne. Inni z tych samych powodów wybierają szkła kontaktowe (bo uważają, że okulary nie dodają im uroku).

Są tacy, którzy po prostu nie czują się komfortowo, zakładając soczewki na gałkę oczną, a wielu osobom okulary noszone na nosie przeszkadzają.

Jest również grupa, która z przyczyn zdrowotnych nie może nosić soczewek kontaktowych. Należy do niej wiele osób z chorobami przewlekłymi, alergiami czy zaburzeniami hormonalnymi.

Czy jednak któreś z tych rozwiązań jest lepsze? Zarówno soczewki kontaktowe, jak i szkła korekcyjne korzystnie wpływają w takim samym stopniu na poprawę naszego widzenia. Oba rozwiązania mają wiele zalet, ale również pewne wady.

Soczewki kontaktowe a okulary: co zapewnia lepsze widzenie?

Na początku warto uzmysłowić sobie, że soczewki kontaktowe i okulary zapewniają taką samą korektę optyczną. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę ostrość i zakres widzenia, to w tej kategorii bezapelacyjnie wygrywają w soczewki kontaktowe. Wynika to z ich konstrukcji i specyfiki noszenia.

Szkła okularowe zazwyczaj są oddalone od gałki ocznej na 12 do 14 mm i znajdują się cały czas w jednym miejscu – przed naszymi oczami. Tymczasem gałka oczna jest w ciągłym ruchu, a wzrok kierujemy w różne strony. Gdy spoglądamy przez okulary na wprost, nasze widzenie jest ostre. Kłopot pojawia się, gdy skierujemy wzrok w innym kierunku na bok, w górę czy w dół. Odległość między okiem a szkłem okularowym powoduje zniekształcenia i tzw. słabe widzenie peryferyjne (boczne).

W przypadku soczewek kontaktowych sprawa wygląda zupełnie inaczej. Soczewka porusza się wraz z gałką oczną i bez względu na to, w którą stronę popatrzymy, ten obraz będzie tak samo dobry. Soczewki kontaktowe są osadzone na krzywiznach, co zapewnia szersze pole widzenia w porównaniu z okularami i doskonałą ostrość. W tej kwestii soczewki mają niewątpliwą przewagę nad okularami. Nosząc soczewki czujemy się naturalnie. Czasami nawet zapominamy, że mamy wadę wzroku.

Koszt soczewek kontaktowych a koszt okularów

Kwestie finansowe zdecydowanie przemawiają na korzyść okularów.

W przypadku okularów w większości przypadków koszty ponosimy tylko raz – gdy z gotową receptą idziemy do salonu optycznego i zamawiamy okulary ściśle dopasowane do naszej wady wzroku. Tak przygotowane okulary mogą służyć nam przez długi czas. Z soczewkami jest inaczej. W ich przypadku ponosimy określone koszty miesięczne. Wyjątek tzw. specjalne soczewki twarde, które przygotowywane są do korekty skomplikowanych wad wzroku lub niektórych schorzeń. Te soczewki przygotowywane jest na specjalne zamówienie, kosztują więcej, ale mogą służyć przez długi czas. Cena i szacunkowe koszty noszenia soczewek miękkich zależne są oczywiście od naszej wady wzroku i od rodzaju soczewek, jakie nosimy (jednodniowe, miesięczne, dzień&noc). Do tego dochodzą również koszty związane z pielęgnacją — specjalny płyn do soczewek, a także kosmetyki do pielęgnacji oczu (krople nawilżające). W przypadku okularów pielęgnacja sprowadza się głównie do czyszczenia szkieł specjalną szmatką.

Okulary są elementem stylizacji.

Zalety i wady noszenia okularów

+ Plusy

 • Okulary są łatwe w użytkowaniu. W każdym momencie możemy je założyć lub zdjąć.
 • Nie podrażniają oczu i nie zwiększają ryzyka wystąpienia infekcji oka. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają suche lub wrażliwe oczy.
 • Dbanie o okulary nie jest specjalnie wymagającą czynnością. Nie potrzebujesz specjalnych środków czyszczących.
 • Oprawki okularów często są elementem stylizacji. Można je dopasować do bieżących trendów, osobowości i stylu danej osoby.
 • Okulary zabezpieczają przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak wiatr, kurz i zanieczyszczenia.
 • Specjalne powłoki okularów chronią oczy przed światłem UV, refleksami światła czy też promieniowaniem emitowanym przez laptopy i ekrany.
 • W ostatecznym rozrachunku okulary są tańsze niż soczewki kontaktowe.

– Minusy

 • Okulary znajdują się około 12 mm od oczu, co sprawia, że widzenie peryferyjne jest zniekształcone.
 • Niektórzy uważają, że okulary mocno zniekształcają ich rysy twarzy i powodują, że wyglądają mało atrakcyjnie. W przypadku noszenia okularów z dużą wadą wzroku okulary mogą sprawiać, że oczy wyglądają nienaturalnie — są zbyt małe lub za bardzo powiększone.
 • Szkła okularowe są podatne na działanie czynników atmosferycznych — wilgoci i wysokiej lub niskiej temperatury. Z tego powodu na soczewkach mogą gromadzić się drobinki wody, powodując parowanie okularów.
 • Niektóre oprawki mogą wywierać stały nacisk na nos i za uszami, co prowadzi do bólów głowy i ogólnego dyskomfortu.
 • W okularach ograniczamy aktywność sportową. Z obawy przed ich stłuczeniem lub zsunięciem się z oczu zazwyczaj trzeba okulary ściągać.
kobieta zakłada soczewki kontaktowe

Zalety i wady noszenia soczewek kontaktowych

+ Plusy

 • Soczewki kontaktowe swoim kształtem dopasowują się do kształtu oka i zapewniają doskonałe widzenie peryferyjne bez zniekształceń. To szczególnie ważne w sporcie i podczas jazdy samochodem, gdzie musisz widzieć jak najwięcej wokół siebie.
 • Tradycyjne soczewki kontaktowe mają neutralny wpływ na twój wygląd — pasują do każdej stylizacji.
 • Wyjątek stanowią soczewki kolorowe, za pomocą których możemy realnie wpływać na nasz wygląd np. zmieniać kolor oczu lub wzmacniać ich odcień.
 • Soczewki kontaktowe nie przeszkadzają podczas uprawiania sportu i ćwiczeń.
 • Nosząc soczewki kontaktowe nie musisz się martwić o to, że zaparują lub pojawił się na nich jakiekolwiek zanieczyszczenia.
 • Niektóre soczewki kontaktowe mogą zmieniać kształt rogówki podczas snu. Ortokorekcja nocna (Ortho-k) tymczasowo koryguje krótkowzroczność, dzięki czemu osoba może wyraźnie widzieć następny dzień bez potrzeby okularów lub kontaktów.

– Minusy

 • Wiele osób ma początkowo opory przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek. Czują się niekomfortowo, nakładając je na gałkę oczną. Niemniej jednak odpowiednia praktyka sprawia, że szybko pozbywają się uprzedzeń.
 • Zakładanie i zdejmowanie soczewek wymaga odpowiedniej higieny i czystości. Same kontakty wymagają odpowiedniego czyszczenia i przechowywania. W innym przypadku widzenie może być niewyraźne i zamglone. Brak higieny może doprowadzić do infekcji oka.
 • Soczewki kontaktowe mogą zmniejszyć ilość tlenu, jaki dociera do gałki ocznej. A to z kolei może potęgować zespół suchego oka.
 • Noszenie soczewek kontaktowych może przyczyniać się do wystąpienia syndromu widzenia komputerowego (CVS – Computer Vision Syndrome)
 • Szkła kontaktowe trzeba ściągać przed snem. Spanie, drzemka w soczewkach kontaktowych ma negatywny wpływ na kondycję oka.
 • Jeżeli często wychodzisz na basen, korzystanie z soczewek może być problematyczne. Pływanie w soczewkach nie jest zalecane. Przed wejściem do basenu należałoby je ściągnąć.
 • Soczewki, w odróżnieniu od okularów, nie mają specjalnych filtrów UV i pod tym względem nie zabezpieczają oczu przed działaniem promieni słonecznych czy też promieniowania komputerowego.
 • Nie wszyscy mogą nosić soczewki kontaktowe. W wielu przypadkach noszenie nie jest rekomendowane, szczególnie przy chorobach hormonalnych czy zespole suchego oka.

W jakich okolicznościach wybrać soczewki kontaktowe, a kiedy okulary?

Wybór między soczewkami i okularami w dużej mierze zależy od naszych preferencji i stylu życia. W przypadku gdy jesteśmy aktywni, uprawiamy sport (wykluczając pływanie) i zależy nam na komforcie i wygodzie, soczewki kontaktowe będą doskonałą opcją. Jeżeli natomiast na przykład dużo czasu spędzamy przy komputerze i zależy nam na tym, aby nasze oczy były w dobrej kondycji, wtedy lepszym rozwiązaniem mogą być okulary i odpowiednie filtry okularowe.