Noszenie soczewek a choroby tarczycy (Hashimoto)

Noszenie szkieł kontaktowych jest utrudnione m.in. u osób cierpiących na różne zaburzenia endokrynologiczne, które zakłócają równowagę hormonalną organizmu. Czy można nosić soczewki kontaktowe przy Hashimoto?

Czym jest choroba Hashimoto?

Hashimoto jest autoimmunologicznym limfocytowym zapaleniem tarczycy, które stopniowo wyniszcza ten narząd i zmniejsza ilość produkowanych przez nią hormonów (występuje u około 5% kobiet i 1% mężczyzn). Jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy, czyli wytwarzania przez nią zbyt małej ilości hormonów, co powoduje spowolnienie funkcjonowania organizmu. Prawdopodobieństwo występowania tej choroby zwiększa się wraz z wiekiem. Najczęściej chorują na nią osoby po 60 r. życia, a rzadziej małe dzieci i młodzież. Bardzo często dolegliwość ta występuje z innymi chorobami autoimmunologicznymi m.in. cukrzycą, niedokrwistością, czy reumatologicznym zapaleniem stawów.
Etymologia Hashimoto nie jest znana. Po raz pierwszy choroba ta została opisana w 1912 roku przez Hakaru Hashimoto. Uważa się, że do jej występowania może przyczynić się wiele czynników, takich jak m.in. nadmiar jodu, czynniki genetyczne, zła dieta oraz zanieczyszczenia powietrza spowodowane smogiem. Są w nim metale ciężkie, które uszkadzają system odpornościowy.

Najczęstsze objawy oczne choroby Hashimoto:

 • zaburzenia ostrości widzenia,
 • suchość oczu,
 • nadmierna męczliwość.

Hashimoto jest podstępną chorobą, która początkowo przebiega bezobjawowo lub bardzo łagodnie, a nieprawidłowości można wykryć tylko przez badanie laboratoryjne. Z postępującego i nieleczonego Hashimoto rozwija się niedoczynność tarczycy, która nieleczona może doprowadzić nawet do śpiączki.

Hashimoto a oftalmopatia tarczycowa

Oftalmopatia tarczycowa jest to autoimmunologiczne zapalenie tkanek miękkich. Charakteryzujące się wytrzeszczem gałek ocznych. Dolegliwość ta występuje u 5% chorych na Hashimoto, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Oftalmopatia tarczycowa występuje obuocznie, a zmiany najczęściej występują symetrycznie. W zależności od stopnia zaawansowania chorobie towarzyszą takie dolegliwości jak:

 • obrzęk powiek lub spojówek,
 • podwójne widzenie,
 • uczucie ciała obcego w oku,
 • ból,
 • światłowstręt,
 • obniżenie ostrości widzenia,
 • nienadążanie powieki górnej podczas ruchu gałki ocznej w dół,
 • zmniejszenie częstotliwości mrugania,
 • poszerzenie naczyń krwionośnych.

Jeśli w oftalmopatii tarczycowej występuje duży wytrzeszcz z niedomykalnością szpary powiekowej, to może doprowadzić do wysychania rogówki z owrzodzeniem.

 

Zobacz ofertę soczewek w naszym sklepie

Jak Hashimoto wpływa na kondycję oczu?

Zaburzenia tarczycy prowadzą do różnych chorób autoimmunologicznych powodujących wydzielanie zbyt małej lub za dużej ilości hormonów tarczycy. Najczęściej jest to TSH, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową, a ma bardzo duży wpływ na tarczycę. Jedną z chorób autoimmunologicznych jest Hashimoto.
Badanie przeprowadzone na grupie kontrolnej składającej się z samych kobiet wykazało, że zwiększony poziom TSH (cecha charakterystyczna Hashimoto) występuje u pań z Dysfunkcją Gruczołów Meiboma (MGD), które znajdują się na tarczach powiek, a odpowiadają za syntezę i wydzielanie lipidów oraz białek. Gruczoły te zapobiegają parowaniu łez. Proces chorobowy tego narządu jest jednym z czynników doprowadzających do zespołu suchego oka.
Zaburzenia hormonalne spowodowane chorobą Hashimoto doprowadzają do zaburzenia w produkcji filmu łzowego oraz mrugania. Dlatego u takich pacjentów bardzo ważne jest stosowanie kropli nawilżających oraz zwiększona higiena powiek.

Hashimoto a film łzowy

Chorzy na Hashimoto mają problemy z ilością wytwarzanego filmu łzowego, dlatego u takich osób bardzo często występuje zespół suchego oka. Jest to spowodowane zaburzeniami w gospodarce hormonalnej organizmu, które spowalniają metabolizm. Obniżone poziomy FT3 i FT4 powodują zablokowanie receptora THRB (aktywowany przez hormony tarczycy) i zmniejszenie ilość filmu łzowego. Zbyt niski poziom receptorów doprowadza do nadmiernego odkładania się białek i cukrów w podskórnej tkance tłuszczowej, co powoduje opuchliznę i niedomykanie się powiek. Bardzo często zmniejszona ilość filmu łzowego, prowadzi do wzrostu jego lepkości i zwiększenia parowania, co powoduje stan suchego oka, a nieleczony doprowadza do stanów zapalnych.

Czy osoby chorujące na Hashimoto mogą nosić soczewki kontaktowe?

Tak, lecz decyzja powinna zostać podjęta bezpośrednio przez lekarza okulistę. Chorzy na Hashimoto borykają się z wysychaniem oczu i obrzękiem wokół nich. Dlatego przed zakupem szkieł kontaktowych osoba mająca problemy z tarczycą powinna odbyć wieloetapową ocenę narządu wzroku. W trakcie badania specjalista zobowiązany jest do zebrania obszernego wywiadu odnośnie do stosowanej terapii hormonalnej, ponieważ przyjmowanie właściwych dawek leków łagodzi objawy choroby takie jak m.in. suchość oka.

Podczas badania specjalista najczęściej wykonuje:

 • badanie przedniego odcinka oka w tzw. lampie szczelinowej,
 • pomiar refrakcji,
 • test Schrimera,
 • badanie ilości czasu przerwania filmu łzowego TBUT,
 • pomiar OSDI.

Jeśli specjalista po wykonaniu powyższych badań zezwala na noszenie szkieł kontaktowych, to pacjent powinien stosować soczewki o dużej przepuszczalności tlenu oraz wysokim stopniu uwodnienia. Dla osób chorujących na Hashimoto najlepsze są jednodniowe szkła silikonowo-żelowe. Pacjenci z chorobami tarczycy powinni zwracać szczególną uwagę na właściwą higienę oraz częste stosowanie kropli do oczu. Muszą również częściej chodzić na wizyty kontrolne do okulisty i endokrynologa.

Stosownie się do powyższych zaleceń powoduje, że osoby chorujące na Hashimoto mogą bezpiecznie nosić szkła kontaktowe.
Warto wiedzieć, że leczona i kontrolowana choroba Hashimoto nie jest przeciwwskazaniem do stosowania szkieł kontaktowych. Muszą być zawsze dobrane przez specjalistę po przeprowadzeniu obszernego wywiadu i wykonaniu szeregu badań.