Dlaczego nie powinieneś pocierać oczu?

Wydaje się, że pocieranie oczu jest nieszkodliwą czynnością, którą wykonuje bardzo wiele osób. Jeśli zbyt mocno lub zbyt często pocierasz oczy, to możesz spowodować poważne dysfunkcje w pracy tego narządu. Dlaczego nie wolno pocierać oczu?

Kiedy najczęściej pocieramy oczy?

Pocieranie oczu może mieć kilka różnych przyczyn. Jedną z nich jest powodowanie kojącego uczucia, ponieważ ucisk stymuluje nerw błędny, a tym samym łagodzi stres. Pobudza także kanały łzowe do pracy, co pomaga „wypłukać” z oczu brud i inne zanieczyszczenia. Jakie są inne popularne przyczyny pocierania oczu?

 • zmęczenie – jest jedną z najczęstszych przyczyn pocierania oczu;
 • swędzenie – wywoływane jest przez kilka różnych czynników: alergie, infekcje, stany zapalne, a nawet przemęczenie.
 • podrażnienie – głównie wywołane przez soczewki kontaktowe;
 • problemy ze wzrokiem wymagające korekty,
 • infekcje wirusowe, np. przeziębienie i grypa,
 • ciało obce w oku – jest to naturalna reakcja obronna organizmu,
 • suchość oczu – jest reakcją przejściową, która wynika ze zmiennych warunków środowiskowych lub fizycznych, np. małej ilości filmu łzowego.

Dlaczego pocieranie oczu jest szkodliwe?

 • Pocieranie oczu może przyczynić się do pękania drobnych naczyń krwionośnych, co prowadzi do przekrwienia oczu i powstawania pod nimi tzw. cieni.
  U osób z cienką rogówką ciągłe pocieranie oczu może doprowadzić do ścieńczenia rogówki, która z powodu osłabienia włókien kolagenowych przesuwa się do przodu i staje się stożkowata – jest to tzw. stożek rogówki, czyli poważny stan kliniczny powodujący zniekształcenie widzenia oraz wysokie prawdopodobieństwo przeszczepu rogówki.
 • Może powodować chroniczne mikrozadrapania, które z biegiem czasu mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Początkowo porysowana rogówka powoduje najczęściej wydzielanie nadmiernej ilości filmu łzowego, zaczerwienienie i wrażliwość na światło. W najgorszym przypadku zadrapania rogówki mogą doprowadzić do trwałych problemów ze wzrokiem.
 • Pocieranie oczu przy alergii zwiększa swędzenie, ponieważ rozprzestrzeniane są alergeny, co prowadzi do intensywnego obrzęku i zaczerwienienia.
 • Pocieranie oczu zwiększa poziom histaminy (hormonu), który uwalniany jest do zwalczania stanów zapalnych organizmu (zwłaszcza tych alergicznych). Nadmierne wydzielanie go powoduje zwiększenie reakcji zapalnych m.in. opuchnięcia i łzawienie oczu.
 • Pocieranie oka w przypadku infekcji jest bardzo złym pomysłem, ponieważ przyczynia się, do rozprzestrzenia się patogenów na drugie oko oraz na innych ludzi. Bakterie przenoszone są przez dotykanie zakażonych rzeczy, np. klamek czy koszyków w sklepie. Najczęściej infekcje mają podłoże grzybicze, bakteryjne m.in. gronkowcami, paciorkowcami oraz E. coli.
 • Gdy w oku znajduje się ciało obce, to pocieranie może doprowadzić do zadrapań, a nawet poważnych uszkodzeń rogówki. Zbyt silne tarcie oka może „wepchnąć” ciało obce w głąb oczodołu, co będzie wymagało interwencji okulisty.
 • Pocieranie suchych oczu może wywołać dyskomfort, a nawet infekcję. Gdy nie ma wystarczającej ilości filmu łzowego, to oczy nie są w stanie samodzielnie „pozbywać się” patogenów i brudu, co wywołuje swędzenie i pieczenie.
 • Pocieranie oczu jest bardzo szkodliwe zwłaszcza dla osób mających wady wzroku lub cierpiących na różne choroby tego narządu. Osoby z krótkowzrocznością odczuwają wyraźne pogorszenie jakości widzenia. W przypadku jaskry pocieranie może przyczynić się do wzrostu ciśnienia w oczach, co doprowadza do uszkodzenia nerwów a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku.
 • Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, dlatego podczas pocierania rozciąga się, co powoduje, że zmarszczki stają się bardziej widoczne.

Zobacz ofertę kropli nawilżających w naszym sklepie

Jak przestać pocierać oczy?

Pocieranie oczu jest nawykiem, który może występować z różnych przyczyn: suchości, alergii, a nawet tiku nerwowego. Niezależnie od przyczyny należy przestać to robić. Jednym z najlepszych sposobów jest stosowanie sztucznych łez. Świetnie nawilżają rogówkę oka. Są dostępne bez recepty, dlatego stanowią idealne rozwiązanie dla osób zmagających się, np. z suchością oka.

Jeśli pocierasz oczy z przyzwyczajenia, to wypróbuj poniższe sposoby:

 • noś rękawiczki, które utrudniają pocieranie oczu,
 • stosuj kulkę stresu, aby zająć dłonie,
 • ćwicz silną wolę, próbując nie pocierać oczu.

“Alternatywy” dla pocierania oczu

Gdy swędzą oczy, to wypróbuj jedną z poniższych metod.

1. Płukanie oczu

Jeśli pocierasz oczy, ponieważ czujesz w nich ciało obce, to skuteczną metodą jest ich płukanie. Możesz to zrobić wodą lub solą fizjologiczną. Przynosi to ulgę i pomaga usunąć ciało obce. Jeśli nie potrafisz go samodzielnie usunąć, to udaj się jak najszybciej do okulisty.

2. Krople do oczu

Jeśli cierpisz na przewlekłe swędzenie lub alergię, to okulista może przepisać leki przeciwhistaminowe, stabilizatory komórek tucznych oraz sterydowe krople do oczu, które łagodzą objawy swędzenia i pomagają w uniknięciu przecierania oczu. Jeśli masz suche oczy, to stosuj krople nawilżające.

3. Zimne okłady

Jeśli nie masz żadnych kropli do oczu, to schłodź powieki, stosując zimne okłady. Najlepiej sprawdzi się ręcznik papierowy zmoczony w zimnej wodzie. Ochłodzenie zmniejsza ukrwienie oczu. Możesz także zastosować okłady z plastrów świeżego ogórka lub schłodzonych wcześniej torebek czarnej herbaty.

Pamiętaj, że pocieranie oczu może powodować konsekwencje zdrowotne. Dlatego zawsze staraj się wybierać „alternatywne” rozwiązania.

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/