Jak chronić oczy przed światłem niebieskim?

Czy wiesz, że przeciętny człowiek spędza przed szklanym ekranem około 5 godzin dziennie? Jest to bardzo duży wysiłek dla naszych oczu. Intensywne korzystanie z nowoczesnych elektronicznych gadżetów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Czym jest światło niebieskie i jak chronić oczy?


Co to jest światło niebieskie?

Niebieskie światło jest jednym z elementów światła słonecznego, które w niewielkich dawkach nie szkodzi. Jest także emitowane przez elektryczne oświetlenie oraz ekrany urządzeń elektrycznych tj. smartfony, tablety, komputery i laptopy. Błędnie uważa się, że starsze modele tych gadżetów są szkodliwe dla wzroku, a im bardziej nowoczesny ekran, tym mniej światła niebieskiego emituje. Choć jest ono naturalnym zjawiskiem, to jego długotrwałe działanie może spowodować m.in. przemęczenie oczu i zaburzenia dobowego rytmu snu. W skrajnych przypadkach nadmiar niebieskiego światła może doprowadzić do uszkodzenia siatkówki, a nawet zwyrodnienia plamki żółtej.

Dlaczego niebieskie światło szkodzi?

Promieniowanie niebieskofioletowe bardzo często powoduje zaburzenia snu. Zaburza wydzielanie melatoniny – hormonu wytwarzanego przez szyszynkę i regulującego dobowy rytm. Sygnałem do wytwarzania melatoniny jest informacja przekazywana z oczu o zmianie natężenia światła. Gdy melatonina osiągnie właściwy poziom, to organizm staje się senny. Naturalnie największe natężenie światła niebieskiego występuje rano, dlatego wieczorne przebywanie przed komputerem lub smartfonem rozregulowuje dobowy cykl.
Zbyt duże natężenie niebieskiego światła jest szkodliwe zwłaszcza dla dwóch grup: dzieci (soczewki wewnątrzgałkowe są przejrzyste, a tym samym filtrują dużo mniej światła) oraz dorosłych 45+ (wraz z wiekiem zmniejsza się ochrona siatkówki). W związku z wydłużeniem średniej życia bardzo ważne jest zachowanie zdrowych oczu, aby komfort życia nie uległ pogorszeniu.
Zakłócenie dobowego cyklu przez niebieskie światło powoduje problemy z koncentracją, a tym samym negatywnie wpływa na samopoczucie, więc następuje pogorszenie nastroju oraz zmniejszenie produktywności. Nadmierna emisja niebieskiego światła może powodować problemy z kontrolowaniem emocji (można to zaobserwować zwłaszcza u dzieci).

Czy światło niebieskie negatywnie wpływa na wzrok?

Światło niebieskie o długości fal między 380 a 440 nm jest najbardziej szkodliwe dla oczu. Zaburza procesy metaboliczne, które zachodzą w siatkówce oka, co powoduje zwiększenie ilości wolnych rodników uszkadzających komórki receptorowe i doprowadzając do ich obumierania, a w konsekwencji do utarty wzroku. Okuliści uważają także, że jest to główny czynnik powodujący przyspieszenie degeneracji siatkówki, co prowadzi do uszkodzenia plamki żółtej. Zbyt długa eksploatacja na światło niebieskofioletowe powoduje również mętnienie soczewki wewnątrzgałkowej. Dlatego tak ważna jest ochrona wzroku przed szkodliwym światłem. Jeśli podczas użytkowania urządzeń elektronicznych pojawia się łzawienie, zaburzenie ostrości widzenia warto zgłosić się do specjalisty, który dobierze odpowiednie szkła zabezpieczające przed szkodliwym promieniowaniem.
Nerwy wzrokowe pod wpływem niebieskiego światła kurczą się i rozluźniają, aby właściwie skupić się na obrazie, co powoduje ich nadwyrężenie oraz poczucie dyskomfortu. Jest to główny powód uskarżania się wielu osób na zmęczenie wzroku podczas pracy przy komputerze.

Jak chronić oczy przed komputerem i nadmiarem niebieskiego światła?

Każdy na pewno doświadczył zmęczenia oczu światłem niebieskim. Po spędzeniu wielu godzin przed ekranem można odczuwać dyskomfort oczu objawiający się ich pieczeniem, światłowstrętem, a często nawet bólem głowy i problemami z akomodacją oka (masz subiektywne wrażenie, że tekst skacze Ci po ekranie). Zmęczenie oczu może objawiać się również zamazanym obrazem i odczuwaniem nadwrażliwości na światło.

Skuteczne sposoby na ochronę wzroku przed światłem niebieskim

1. Częściej mrugaj

Podczas pracy przy komputerze często mrugaj świadomie. Gdy skupiasz wzrok na czytanym tekście lub innym wyświetlanym obrazie, to mrugasz rzadziej, co powoduje suchość oka. Możesz również stosować krople nawilżające do oczu.

Zobacz ofertę kropli nawilżających w naszym sklepie

2. Dbaj o higienę snu.

Niebieskie światło reguluje dobowy cykl, dlatego ważna jest właściwa higiena snu. Dlatego wielu okulistów zaleca, aby co najmniej godzinę przed snem wyłączyć wszystkie ekrany emitujące niebieskofioletowe światło. Najgorszym z nawyków jest oglądanie filmów lub skalowanie internetu przed snem, ponieważ zaburza to wydzielanie melatoniny, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do bezsenności. Wielu optyków zaleca pójście na spacer przed snem, co korzystnie wpływa na jakość snu.

3. Stosuj metodę 20-20-20

Stosuj metodę 20-20-20, czyli co 20 min patrz przez 20 sekund na punkt oddalony o 20 m. Dzięki temu Twoje oczy rozluźniają się i lepiej reagują na bodźce.

4. Wyłącz ekrany na godzinę przed snem.

Najbardziej sprawdzoną metodą jest wyłączanie wszystkich ekranów na godzinę przed snem. Dzięki temu można wyciszyć mózg, a sen będzie efektywniejszy.

5. Korzystaj z funkcji zmniejszających ilość niebieskiego światła.

Stosuj filtry. Podczas używania komputera oraz smartfonu, czy tabletu możesz włączyć tzw. filtr światła niebieskiego. W najnowszych urządzeniach elektronicznych można ustawić tzw. tryb nocny, wtedy urządzenie automatycznie dostosowuje temperaturę barw na cieplejszą, dzięki temu możliwe jest wyciszenie organizmu.

6. Noś okulary lub soczewki z filtrem światła niebieskiego.

Jeśli masz wadę wzroku i nosisz okulary, to kupuj te z filtrem niebieskiego światła. Gdy nosisz szkła kontaktowe i pracujesz przy komputerze, to wybieraj soczewki z filtrem światła niebieskiego. Jeśli nie masz wady wzroku, to podczas korzystania z urządzeń emitujących światło niebieskie stosuj okulary bez dioptrii tzw. zerówki, które odfiltrowują do 35% światła niebieskiego, a tym samym zwiększają komfort pracy przed komputerem.

7. Dostosowuj światło monitora.

Dostosowuj światło monitora lub ekranu smartfonu lub tabletu do światła panującego wokół. Nie należy używać smartfonów i ekranów komputera przy zgaszonym świetle.

8. Noś wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne.

Przed naturalnym niebieskim światłem warto chronić się także podczas przebywania na zewnątrz. Niezależnie od pory roku, jeśli występuje ostre światło słoneczne, to warto założyć okulary z filtrem UVA, UVB i UVC. W lecie świetnie sprawdzi się daszek ochrony, który wyposażony jest w wysokiej jakości filtry przeciwsłoneczne.
Pamiętaj, okulary przeciwsłoneczne kupuj tylko w dobrych salonach optycznych. Dzięki temu zapewnisz sobie najwyższą ochronę przeciwsłoneczną.

Nie da się unikać światła niebieskiego w zdominowanym przez nowoczesne technologie świecie. Jednak można ograniczyć jego negatywne skutki powodujące pogorszenie jakości widzenia i występowania chorób oczu.

Czytaj również: Cyfrowe zmęczenie wzroku. Rady dla osób noszących soczewki kontaktowe i okulary

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/