Soczewki jednodniowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jednodniowe soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Warto je nosić, ponieważ są bardzo bezpieczne i nie wymagają codziennej pielęgnacji. Czym są soczewki jednodniowe? Dlaczego warto je stosować?

Co to są soczewki jednodniowe?

Soczewki kontaktowe jednodniowe są wyrobem medycznym przeznaczonym do korekcji wzroku. Korzystanie z tego rodzaju soczewek jest wygodne – to soczewki jednorazowego użytku, dlatego nie trzeba pamiętać o stosowaniu środków pielęgnacyjnych. Można w nich chodzić codziennie lub używać w sporadycznych sytuacjach np.: podczas wyjścia na basen, lub na wieczorne przyjęcie. Soczewki jednodniowe są świetną alternatywą dla osób uczulonych np.: na płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe muszą być zawsze dobierane przez optyka lub optometrystę.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Z roku na rok wzrasta popularność soczewek kontaktowych. Rozróżnia się soczewki: twarde, miękkie, hydrożelowe i silikonowo- żelowe. Dobór właściwych soczewek jest zależny od wielu czynników m.in. rodzaju wady, trybu życia i wieku.

Twarde soczewki kontaktowe
Sztywne soczewki kontaktowe (GP lub RGP) są gazoprzepuszczalne. Wykonane są polimerów o dużej zawartości akrylu, z domieszką fluoru i krzemu. Dzięki mają bardzo dobry współczynnik Dk.

Miękkie soczewki kontaktowe
Wykonywane z materiałów polimerowych najczęściej bazujących na HEMA (materiał zaliczany do hydrożeli). Miękkie soczewki mają między 18%, a 85% wody. Im zawartość wody jest większa, tym soczewka ma większą przepuszczalność tlenu. Do miękkich soczewek kontaktowych zalicza się hydrożelowe i silikonowo- hydrożelowe.

Silikonowo- hydrożelowe
Jest to najczęściej przepisywany rodzaj soczewek. Dzięki dodatkowi silikonu mają większość przepuszczalność tlenu, przy jednoczesnej miękkości soczewek hydrożelowych. Silikon jest hydrofobowy, czyli soczewka ma większą zwilżalność i nie zakłóca przepływu tlenu do rogówki.

Hybrydowe soczewki kontaktowe
Są nowością na rynku. Łączą w sobie stabilny i ostry obraz zapewniony przez twarde soczewki z miękkością soczewek hydrożelowych na brzegach.

Soczewki jednodniowe a wada wzroku

Przed zakupem soczewek trzeba udać się optyka lub optometrysty, który zbada wzrok i sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek jednodniowych. W zależności od wady wzroku wyróżnia się soczewki:

 • toryczne – zalecane są dla osób mających astygmatyzm. Mają większą średnicę, dzięki temu są wygodniejsze w noszeniu. Sferyczna budowa sprawia, że są komfortowe w noszeniu. Dostępne są szkła toryczne hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe;
 • sferyczne – zalecane są dla osób mających wadę krótkowzroczności i nadwzroczności, czyli popularnych plusów lub minusów;
 • progresywne – zalecane dla osób cierpiących na przerobię, czyli starczowzroczność;
 • kolorowe – zmieniają kolor tęczówki oka. Można je dopasować do posiadanej wady wzroku.

Soczewki jednodniowe – wady i zalety

Noszenie soczewek jednodniowych ma bardzo wiele zalet. Są doceniane zwłaszcza przez osoby uprawiające różne sporty np.: pływanie lub ćwiczenie na siłowni. Głównymi zaletami soczewek jednorazowych są:

1. Wygoda

Jednorazowe szkła kontaktowe są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Nie trzeba pamiętać o ich codziennym czyszczeniu. Wyrzucane są od razu po ściągnięciu. Nie trzeba kupować dodatkowych akcesoriów takich jak płyn i pojemnik.

2. Mniejsze ryzyko infekcji

Soczewki jednorazowe noszone są tylko przez jeden dzień. Dzięki temu ryzyko infekcji oka jest dużo niższe.

3. Nie musisz pamiętać, kiedy je wyrzucić

Jedną z największych zalet soczewek jednodniowych jest to, że wyrzucane są tego samego dnia. Nie trzeba pamiętać, kiedy zostały po raz pierwszy założone, jak np.: soczewki 14- dniowe.

4. Idealne dla osób rzadko noszących kontakty

Soczewki jednodniowe są świetnym rozwiązaniem dla osób noszących okazjonalnie szkła kontaktowe. Soczewki jednodniowe mimo wielu swoich zalet mają również wady. Główną z nich jest ich wyższa cena, lecz warto wziąć pod uwagę, że nie trzeba kupować płynu do pielęgnacji i specjalnego pojemnika do przechowywania soczewek. Drugą wadą jest to, że są nieekologiczne – trzeba je codziennie zmieniać. Wielu producentów wdraża soczewki z recyklingu.

Jakie soczewki jednodniowe wybrać?

Najlepsze są soczewki jednodniowe dobrane indywidualnie przez specjalistę. Wiele przeprowadzonych badań wskazuje, że najlepsze są soczewki jednodniowe silikonowo- hydrożelowe. Warto wiedzieć, że ten rodzaj soczewek nie sprawdzi się u każdego – ze względu na inny układ optyczny oka mający własne uwarunkowania. U pacjentów wrażliwych najlepiej sprawdzają się soczewki hydrożelowe, ponieważ są miękkie i lepiej dopasowują się do oka.

Polecane marki soczewek jednodniowych:

Acuvue
Marka JOHNSON & JOHNSON jest producentem soczewek Acuvue. Wszystkie soczewki utrzymują dobre nawilżenie oka, przy jednoczesnej dużej przepuszczalności tlenu. Nowością są soczewki hydrożelowe z filtrem UV.

Bausch&Lomb
Bausch&Lomb jest popularną marką soczewek kontaktowych. Dostępne są dwa rodzaje soczewek tej marki: SofLens Daily Disposable miękkie soczewki o hydrożelowych brzegach i silikonowo-hydrożelowe.

Alcon
Alcon jest jednym z wiodących producentów w branży okulistycznej. Soczewki wykonane są z hydrożelowego materiału, który dopasowuje się do kształtu oka. Zapewniając odpowiednie nawilżenie przez cały dzień.

Cooper Vision
Marka Cooper Vision jest jednym z ważniejszych producentów szkieł kontaktowych. W ofercie tej marki można znaleźć linię szkieł Proclear dedykowaną dla osób zmagających się z suchością oczu. Soczewki z tej linii utrzymują nawet do 96% nawilżenia przez cały dzień.

Jak założyć soczewki jednodniowe?

Jeśli zakładasz soczewki jednodniowe po raz pierwszy, to powinieneś zrobić to w czasie wizyty u specjalisty. Dzięki temu będziesz wiedział, jak to zrobić prawidłowo.
Samodzielne zakładanie soczewek jednodniowych krok po kroku:

 • Dokładnie umyj i wysusz ręce – to pierwsza czynność, jaką trzeba wykonać przy zakładaniu soczek.
 • Przed założeniem sprawdź, czy soczewka nie jest zabrudzona i uszkodzona. Możesz to zrobić przez nałożenie soczewki na palec wskazujący i dokładne przyglądnięcie się jej.
 • Zakładanie warto zaczynać zawsze od prawego oka. Dzięki temu można uniknąć ewentualnych pomyłek.
 • Gdy soczewka znajduje się na palcu wskazującym, to środkowym palcem tej samej ręki odciągnij dolną powiekę.
 • Delikatnie połóż soczewkę na rogówce oka.
 • Jeśli wykonujesz makijaż, to przed jego nałożeniem musisz założyć soczewki.
 • Gdy soczewka zostanie założona, to opuść powiekę i nią zamrugaj. W ten sam sposób nałóż soczewkę na drugie oko. Jeśli soczewka nie uwiera i zapewnia wyraźne widzenie, to jest prawidłowo założona. Jeśli założona soczewka wywołuje dyskomfort, to należy ją ściągnąć i przepłukać w płynie do pielęgnacyjnym i założyć ponownie.
 • Najczęściej soczewka sama ustawia się w centralnej części na oku. Jeśli tak się nie stanie, to trzeba zamknąć oko i przez zamkniętą powiekę wmasować soczewkę na prawidłowe miejsce. Opisany sposób jest najczęściej stosowany, lecz nie jedyny. Specjalista może zlecić inny.

Ile godzin można nosić soczewki jednodniowe?

Soczewki kontaktowe jednorazowe przeznaczone są do użytku tylko przez jeden dzień. W zależności od materiału, z którego są wykonane, mogą być noszone maksymalnie 16 godzin. Jeśli masz suche i wrażliwe oczy, to powinieneś je nosić znacznie krócej. Warto je ściągać minimum 2 h przed pójściem spać. Soczewki jednodniowe wykonane są z cienkiego przepuszczającego tlen materiału, zapewniającego wygodę w noszeniu i wysoki poziom nawilżenia oka.

Dlaczego nie można nosić soczewek kontaktowych dłużej niż jeden dzień?

Wiele osób chcąc pozornie zaoszczędzić, nosi soczewki jednodniowe znacznie dłużej. Nie przestrzegając przy tym zasad higieny. Często konsekwencje takich zachowań są bardzo poważne. Badania przeprowadzone na jednym z uniwersytetów w Hongkongu wykazały, że na 45% soczewek jednodniowych wykryto obecność gronkowca. Jest to bardzo popularna bakteria, która może wywołać poważne infekcje oka.
Używanie soczewek kontaktowych dłużej niż jeden dzień może spowodować:

 • namnażanie się bakterii, które mogą prowadzić do infekcji oczu;
 • zmniejszenie poziomu nawilżenia soczewek;
 • niedotlenienie oka prowadzące do suchości i zaczerwienienia;
 • zapalenie rogówki, owrzodzenia, a nawet stanu zapalnego przedniej błony oka;
 • chroniczny stan zapalny, które utrudnia noszenie szkieł kontaktowych;
 • zapalenie spojówek objawiającego się przekrwieniem oka;
 • podrażnień oczu, które zaburzają pole widzenia, powodując znaczny dyskomfort
 • inne infekcje, które mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń w widzeniu.

 

Sprawdź jednodniowe soczewki w naszym sklepie

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/