Czy soczewki kontaktowe chronią przed promieniowaniem UV?

Latem, szczególnie w słoneczne dni jesteśmy bardziej narażeni na działanie promieniowania ultrafioletowego. Promienie UV mają szkodliwy wpływ nie tylko na naszą skórę, ale również na narząd wzroku. Czy są soczewki kontaktowe, które chronią przed promieniami UV?

Czym jest promieniowanie UV?

UV to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal od 100 do 400 nanometrów emitowane przez słońce.

Promienie UV dzielą się na:

  • Promienie UV-A (325-400nm), które stanowią 95% promieniowania. Ten typ promieni działa z tym samym natężeniem przez cały dzień. UV-A bez problemu przenikają przez chmury, szkło i naskórek człowieka. Docierają do głębszych warstw skóry powodując w nich nieodwracalne zmiany.
  • Promienie UV-B (280-315nm), stanowią jedynie 5% promieni UV, ale to właśnie one są odpowiedzialne na opaleniznę, poparzenia słoneczne, a także zmiany skórne o charakterze nowotworowym. Najintensywniej emitowane są szczególnie w lecie, w bezchmurny dzień między 10 a 15 godziną.
  • Promienie UV-C są najniebezpieczniejszym rodzajem światła ultrafioletowego. Na szczęście nie docierają one nas, ponieważ są pochłaniane przez ochronną warstwy ozonową Ziemi.

Warto dodać, że promieniowanie UV w niewielkich dawkach może pozytywnie wpływać na naszą skórę. Między innymi to dzięki promieniom słońca w naszym organizmie może być produkowana witamina D3. UV również odpowiada za nasze dobre samopoczucie, a także pojawienie się na skórze lekkiej opalenizny. Niestety nadmiar promieni UV wywołuje negatywne krótko- i długofalowe skutki. Objawami zbyt dużego natężenia promieni UV są zaczerwienienia, wysypki, alergię i oparzenia pojawiające się na skórze i w okolicach oczu. Promienie UV mają również destrukcyjny wpływ na kondycję naszego narządu wzroku, a ich długofalowe działanie może się objawiać następującymi schorzeniami.

Jakie schorzenia oka mogą wywoływać promienie UV?

Nadmierna ekspozycja na promienie UV może mieć fatalne skutki dla naszych oczu. Oprócz zaczerwienienia czy bólu mogą pojawić się groźne schorzenia, do których należą między innymi:

  • Utrafioletowe zapalenie rogówki (fotokeratitis). Pojawia się wówczas, gdy nasze oczy są narażone na długotrwałe działania promieni UV. UV niszczą komórki nabłonka rogówki i powodują jej złuszczanie. W wyniku tego proces nerwy rogówki ulegają odsłonięciu, co objawia się intensywnym bólem, łzawieniem oczu, drganiem powieki i wrażliwości na światło łzy (światłowstrętem).
  • Skrzydlik (łac. pterygium, z gr. pterygion = „skrzydło” “oko surfera” ). Schorzenie to często pojawia się u osób, które bardzo długo przebywają na świeżym powietrzu i narażone są na działanie promieni słonecznych. Tego typu długotrwała ekspozycja na promienie UV może spowodować nadmierny rozrost spojówki gałkowej w obrębie szpary powiekowej w kształcie charakterystycznego trójkąta – skrzydła. Skrzydlik powoduje dyskomfort zaczerwienienie, a także znacznie pogarsza jakość widzenia.
  • Nowotwór oka. Ekspozycja na promienie UV może również być jednym z czynników zwiększających ryzyko pojawienia się niektórych nowotworów oka, między innymi czerniaka.
  • Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Promieniowanie UV mogą przyspieszać zwyrodnienie uszkodzenie plamki żółtej  i spowodować nieodwracalny zanik siatkówki w centrum dna oka.
  • Zaćma. Długa ekspozycja na promienie UV podnosi ryzyko pojawienie się na oku zaćmy.

Jak chronić oczy przed działaniem promieniowania UV?

Najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem jest noszenie specjalnych okularów przeciwsłonecznych, które wyposażone są filtr UV 400. Tego typu okulary w 100% pochłaniają promienie słoneczne i mamy pewność, że nasze oczy są dobrze chronione. Okulary to nie jedyna zabezpieczenie. W filtr UV wyposażonych jest coraz więcej soczewek kontaktowych renomowanych producentów. Filtry UV mają zarówno soczewki jednorazowe – jednodniowe, jak i soczewki o wydłużonym terminie noszenia, czyli dwutygodniowe  i miesięczne. W ten sposób możemy dodatkowo chronić oko, a jednocześnie zapewnić sobie doskonałą ostrość widzenia.

Jakie wybrać soczewki kontaktowe z filtrem UV?

Nowoczesne soczewki kontaktowe mogą zapewniać różny poziom ochrony przed promieniami UV. Filtry są naturalnie wbudowane w konstrukcję soczewki, dlatego są niewidoczne. W zależności od klasy mogą blokować od 70% po nawet 99% promieni UVA lub UVB.  Na przykład  soczewki Acuvue Oasys blokują 99% promieni UVB i 95% promieni UVA-1. Acuvue Advance z kolei osłaniają oko przez 93% promieni UVA i 99% promieni UV-B, dzięki temu doskonale sprawdzają się w słoneczne dni.

Soczewki z filtrem UV dzielą się na dwie grupy:

  • Soczewki z filtrem UV klasy 1. Oferują najwyższy poziom ochrony. Soczewki kontaktowe, które są w stanie zablokować 90% promieni UVA i 99% promieni UV-B.
  • Soczewki z filtrem UV klasy 2. Soczewki kontaktowe, które blokują ok. 70% promieni UV-A i 95% promieni UV-B

Warto pamiętać, że soczewki kontaktowe z filtrem UV nie chronią całej powierzchni oka a jedynie obszar, na który są nałożone. W związku z tym nie stanowią alternatywy do szkieł kontaktowych z filtrem UV czy okularów przeciwsłonecznych, ale jej naturalne uzupełnienie.

Wybierz soczewki kontaktowe z filtrem UV dla siebie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w sprzedaży oferowanych jest wiele soczewek kontaktowych wyposażonych w filtry UV. Tego typu ochronę posiadają soczewki jednodniowe, miesięczne, a także soczewki, które są produkowane z myślą o konkretnych wadach wzroku jak soczewki toryczne dla astygmatyków. Poniżej  kilka popularnych modeli soczewek z filtrem UV.

Soczewki kontaktowe z filtrem UV klasy 1

Soczewki UV jednodniowe
1 Day Acuvue Trueye
Acuvue Oasys 1 DAY with HydraLuxe

Soczewki dwutygodniowe:

Acuvue Oasys with Transitions

Soczewki UV miesięczne
Acuvue Vita

Soczewki UV dla Astygmatyków
Acuvue Oasys 1 Day for Astigmatism – jednodniowe
Acuvue Oasys for Astigmatism – dwutygodniowe, toryczne

Soczewki kontaktowe z filtrem UV klasy 2

Soczewki UV jednodniowe
1 Day Acuvue
1 Day Acuvue Moist

Soczewki UV dwutygodniowe
Acuvue 2

Soczewki UV dla Astygmatyków
1 Day Acuvue for Astigmatism – jednodniowe, toryczne
1 Day Acuvue Moist for Astigmatism – jednodniowe, toryczne

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/