Makijaż a noszenie szkieł kontaktowych

Wiele kobiet, które zaczynają nosić szkła kontaktowe zastanawia się, czy malowanie oczu jest dozwolone. W jaki sposób wykonywać makijaż, aby był bezpieczny podczas noszenia soczewek?

16 zasad bezpiecznego makijażu przy noszeniu soczewek kontaktowych

Aby wykonywanie makijażu w czasie noszenia soczewek było bezpieczne, to warto przestrzegać kilku ważnych zasad:

 1. Myj i wycieraj ręce do sucha zawsze przed założeniem soczewek.
 2. Dbaj o to, aby soczewki kontaktowe i pojemnik do ich przechowywania był zawsze czysty.
 3. Regularnie czyść pędzle i gąbki do makijażu.
 4. Wybieraj podkłady na bazie wody.
 5. Wybieraj pudry prasowane i w trakcie ich nakładania zamykaj oczy.
 6. Nie stosuj kosmetyków używanych przez inne osoby, ponieważ może to powodować infekcje oczu.
 7. Nie pożyczaj nikomu swoich kosmetyków i pędzli do makijażu.
 8. Nie nakładaj makijażu w czasie jazdy samochodem. Nierówne drogi mogą spowodować, że w czasie wykonywania makijażu np. wbijesz sobie szczoteczkę od tuszu do oka i uszkodzisz wtedy soczewkę, która
 9. może trwale uszkodzić rogówkę oka.
 10. Używaj produktów dla osób wrażliwych wykonanych na bazie wody.
 11. Tusz do rzęs wymieniaj co kilka miesięcy. W czasie malowania rzęs nie pompuj szczoteczki, ponieważ bakterie mogą dostać się do preparatu. Tym samym tusz do rzęs będzie się zbrylał i obsypywał się wokół oka.
 12. Nie maluj górnej powieki cieniami sypkimi. Jeśli chcesz wykonać makijaż powiek, to używaj do tego cieni w kremie.
 13. Nie maluj kredką ani eyelinerem po linii wodnej i w linii rzęs, ponieważ może to powodować suchość oczu i dodatkowo je podrażniać.
 14. Jeśli używasz lakieru do włosów, to stosuj go z zamkniętymi oczami. Po aplikacji warto mieć zamknięte oczy jeszcze przez kilkanaście sekund.
 15. Susząc włosy często mrugaj powiekami.
 16. Jeśli Twoje oczy są spuchnięte, czerwone lub odczuwasz dyskomfort, to jak najszybciej skontaktuj się z okulistą. Zmyj makijaż i nie noś już więcej soczewek kontaktowych.

Make up a zakładanie soczewek

Soczewki kontaktowe należy nałożyć przed wykonaniem makijażu. Jeśli używasz pudru sypkiego, to nakładając go, rób to bardzo ostrożnie.

Zmywanie makijażu a soczewki kontaktowe

Przed zmywaniem makijażu należy ściągnąć soczewki kontaktowe. Dzięki temu nie zostaną zabrudzone pozostałościami makijażu.

Jakie kosmetyków używać stosując szkła kontaktowe?

Coraz więcej firm kosmetycznych deklaruje, że ich produkty są właściwe dla osób o wrażliwych oczach. Gdy nosisz szkła kontaktowe i szukasz dla siebie odpowiednich kosmetyków, to musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników:

 • hipoalergiczność – produkty wywołujące bardzo rzadko reakcje alergiczne. Jeśli taka wystąpi to będzie dużo mniejsza niż w przypadku innych produktów;
 • bez dodatku olejów – oleje mogą podrażnić gruczoły łojowe i zatykać pory. Może to być problemem zwłaszcza dla osób cierpiących na opuchliznę oczu. Olej dodany do kosmetyków może pogorszyć ten stan. Dlatego warto wybierać tylko produkty na bazie wody;
 • bez zapachowe – kompozycje zapachowe mają tendencję do wywoływania podrażnień oczu;
 • testowane okulistycznie – kosmetyki przebadane okulistycznie nie wywołują podrażnień oczu;
 • wodoodporność – wodoodporne kosmetyki mogą plamić soczewki i trudno jest je umyć pod wodą.

Samodzielne doklejanie sztucznych rzęs, a soczewki kontaktowe

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, to najlepiej nie doklej samodzielnie sztucznych rzęs, ponieważ klej może podrażnić oko, jeśli będzie miał kontakt ze szkłami. Gdy zdecydujesz się założyć sztuczne rzęsy, to warto upewnić się, że klej nie naruszy powłoki szkieł kontaktowych.

Zagęszczanie i wydłużanie rzęs u kosmetyczki

Przedłużanie i zagęszczanie rzęs jest jednym z popularniejszych zabiegów kosmetycznych. Zaleca się ściągnięcie soczewek przed założeniem i ściągnięciem kępek rzęs. Podczas zakładania i ściągania kępek, sztuczna rzęsa może dostać się pod soczewkę, powodując dyskomfort. Jeśli tak się stanie, to trzeba:

 • Ściągnąć soczewkę
 • Wyjąć rzęsę.
 • Wyczyścić soczewkę w płynie do mycia soczewek.
 • Założyć ponownie soczewkę.

Co zrobić, gdy makijaż podrażnia oczy?

Jeśli zauważysz, że make-up wpływa na noszenie kontaktów, to zmyj makijaż jak najszybciej i wymień soczewki na nową parę. Wybieraj tylko produkty dla oczu wrażliwych. Gdy masz nałożony make-up, to nie noś szkieł kontaktowych dłużej niż 12 h.
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, to nie musisz rezygnować z wykonywania makijażu. Wystarczy, że będziesz stosowała się do zasad bezpieczeństwa.

 

Zobacz ofertę soczewek miesięcznych w naszym sklepie

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/