Przyzwyczajanie się do szkieł kontaktowych – jakie objawy są niepokojące?

Szkła kontaktowe są świetną alternatywą dla okularów. Podczas przyzwyczajenia się oczu do kontaktów mogą występować różne objawy. Jakie objawy są normalne a które objawy powinny nas zaniepokoić?

Normalne objawy przyzwyczajania się oczu do szkieł kontaktowych

Nowoczesne soczewki kontaktowe są bardzo wygodne. Jednak dostosowywanie się ich do oczu jest procesem, który może zająć nawet kilka dni. W czasie przyzwyczajania się oczu do szkieł kontaktowych mogą wystąpić różne objawy. Należą do nich:

Wędrujący obraz

Soczewki kontaktowe mogą przemieszczać się po gałce ocznej, zanim znajdą się na właściwym miejscu. Jest to normalny objaw, za który odpowiadają płyny w oku. Jeśli szkła są dobrze dobrane, to szybko się dopasowują. Jeśli masz astygmatyzm, to może on również powodować przemieszczanie się soczewki kontaktowej po oku. Szkła kontaktowe toryczne korygują astygmatyzm, lecz obraz jest zamazany i mętny – jeśli soczewka przesunie się za bardzo na gałce ocznej. W takiej sytuacji najczęściej wystarczy mruganie lub stosowanie kropili do oczu i szkła kontaktowe powinny znaleźć się we właściwym miejscu.

Nadmierne łzawienie

Soczewki kontaktowe są traktowane przez oczy jak ciało obce. Nadmierne łzawienie jest naturalnym objawem, który ma wypłukać zanieczyszczenie, jakim jest soczewka.
Kobiety, które wykonują makijaż i noszą soczewki powinny stosować tylko wodoodporne kosmetyki. Gdy oczy przyzwyczają się do kontaktów, to łzawienie zniknie.

Suchość oka

Noszenie soczewek kontaktowych może wysuszyć oczy. Osoby zaczynające używać soczewek kontaktowych narażone są zwłaszcza na zaczerwienienia i swędzenie oczu. Spowodowane jest to brakiem odpowiedniego nawilżenia. Gdy używasz soczewek, to możesz stosować krople nawilżające. Przed ich zastosowaniem trzeba skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ryzyko uszkodzenia soczewki

Jeśli bardzo często przecierasz suche lub podrażnione oczy. To musisz uważać w czasie noszenia szkieł kontaktowych, ponieważ w czasie nadmiernego tarcia powieki, kontakty mogą ulec uszkodzeniu.
Jeśli soczewka ulegnie uszkodzeniu, to może powodować dalsze podrażnienia oka. Dlatego na początku stosowania kontaktów warto nosić ze sobą dodatkową parę soczewek. Dzięki temu można szybko wymienić szkła w razie ich uszkodzenia.

Upuszczenie szkieł podczas ich zakładania

Częstym objawem u osób, które zaczynają nosić soczewki kontaktowe, jest ich wypadanie w czasie zakładania lub podczas pocierania oczu. Jest to normalne. Dlatego zawsze warto nosić ze sobą dodatkową parę szkieł.

Zmęczenie oczu

Wiele osób pracujących przy komputerze cierpi na zmęczenie oczu. Stosowanie szkieł kontaktowych może pogorszyć ten stan. Dlatego początkowo warto ograniczyć stosowanie soczewek do kilku godzin dziennie. Jeśli oczy będą suche lub podrażnione, to warto użyć kropli do oczu.

Niewyraźne widzenie

Zmęczone i suche oczy mogą powodować niewyraźne widzenie. Może to być spowodowanej naturalnym stanem oczu lub niewłaściwym przechowywaniem i czyszczeniem soczewek. Jeśli używasz soczewek wielodniowych, to warto upewnić się, że używasz płynu odpowiedniego do danego rodzaju kontaktów. Warto myć nim szkła każdego wieczoru i rano tuż przed założeniem.

Uczucie dyskomfortu

Uczucie dyskomfortu jest normalnym zjawiskiem. W takiej sytuacji trzeba normalnie mrugać i stosować krople do oczu.

Aby zapobiegać zmęczeniu oczu, to warto nosić początkowo soczewki tylko przez kilka godzin. W czasie noszenie kontaktów trzeba zawsze przestrzegać zaleceń producenta co do długości noszenia, właściwego przechowywania i czyszczenia.

 

Jakie objawy powinny zaniepokoić w czasie przyzwyczajenia oczu do szkieł kontaktowych?

Większość niepożądanych skutków ubocznych wynika z nieprawidłowego stosowania soczewek lub niewłaściwego ich zakładania. Najczęściej niewłaściwe użytkowanie szkieł to:

 • czyszczenie w złym płynie do mycia soczewek,
 • brak właściwej higieny rąk przed założeniem soczewek,
 • niewłaściwe przechowywanie soczewek,
 • niestosowanie się do zaleceń producenta odnośnie długości noszenia soczewek – zbyt długie ich noszenie lub po upływie daty ważności.

Niepożądane skutki uboczne mogą wystąpić również w sytuacji wad soczewki lub niewłaściwego typu soczewek. Najpowszechniejszymi skutkami ubocznymi z tego powodu są:

Szybkie zmęczenie oczu

Zmęczenie oczu najczęściej charakteryzuje się:

 • pieczeniem,
 • podwójnym widzeniem,
 • bólem głowy,
 • wrażliwością na światło,
 • bólem szyi i pleców.

Bardzo często szybkie zmęczenie oczu wskazuje na źle dobrane szkła. Jeśli zauważyłeś u siebie podobne objawy, to jak najszybciej zdejmij szkła kontaktowe i skonsultuj się ze swoim okulistą.

Infekcje oka

Infekcje mogą doprowadzić do podrażnienia i zaburzenia widzenia. Osoby używające szkła kontaktowe narażone są na infekcje najczęściej w wyniku ich nieprawidłowego stosowania.

Aby uniknąć infekcji warto:

 • unikać makijażu oczu w czasie przyzwyczajania oczy do soczewek kontaktowych,
 • nie pływać i nie korzystać z kąpieli w czasie noszenia soczewek,
 • utrzymywać szkła w czystości,
 • przechowywać szkła zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeśli zauważysz u siebie infekcję oka, to jak najszybciej zaprzestań stosowania kontaktów i skonsultuj się z okulistą.

Długotrwałe podrażnienie oczu

Niewielkie i krótkotrwałe podrażnienie oczu jest bardzo normalne. Jeśli jednak dyskomfort podczas noszenia soczewek utrzymuje się dłużej niż 14 dni lub nagle się powiększa, to warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Długotrwałe podrażnienie oczu lub zwiększający się dyskomfort może wskazywać na źle dobrane soczewki, lub poważną chorobę oczu. W takiej sytuacji należy zrezygnować ze szkieł kontaktowych i jak najszybciej skonsultować się z okulistą.

Dla większości osób szkła kontaktowe stanowią świetną alternatywę dla okularów. Czas przyzwyczajenia się oczu do szkieł kontaktowych jest kwestią indywidualną i może trwać nawet kilka tygodni. Jeśli zauważysz u siebie jakieś niepokojące objawy, to warto zgłosić je u okulisty w czasie kontroli.

 

Zobacz ofertę soczewek miesięcznych w naszym sklepie