Jak poprawić wzrok po 40. roku życia?

Po 40. roku życia wzrok każdej osoby ulega pogorszeniu – jest to naturalny objaw. Jakie problemy pojawiają się w tym wieku? Czy można poprawić jakość widzenia? Poznaj najlepsze sposoby.

U osób po 40. roku życia bardzo często zaczyna pojawiać się problem z wyraźnym widzeniem z bliska – zwłaszcza podczas czytania lub pracy na komputerze. Prezbiopia jest jednym z najczęstszych schorzeń, który pojawia się w tym wieku. Jest to naturalny proces, którego nie da się zatrzymać.

Początkowym objawem prezbiopii jest odsuwanie tekstu, aby go wyraźnie zobaczyć. Bardzo często trzeba ściągnąć okulary, aby zobaczyć tekst z bliska. Tekst może być rozmazany, zwłaszcza jeśli jest niedostatecznie oświetlony. Jeśli już nosisz okulary lub szkła kontaktowe z dali, to postępującą starczowzroczność możesz skorygować przez wieloogniskowe soczewki kontaktowe lub szkła dwuogniskowe. Jeśli występują jakiekolwiek problemy z widzeniem, to co najmniej raz w roku powinieneś zgłaszać się na wizytę do okulisty lub optometrysty.

Osoby chorujące na:

  • przewlekłe ciśnienie,
  • cukrzycę,
  • zwyrodnienie plamki żółtej,
  • tarczycę,
  • zapalenie stawów
  • lub mające w rodzinie osoby chorujące na jaskrę.

Są szczególnie narażone na szybsze pojawienie się i postępowanie prezbiopii.
Starczowzroczność jest naturalnym zjawiskiem pojawiającym się z powodu utraty elastyczności wewnątrz soczewki oka. Dzięki elastyczności soczewka oka prawidłowo widzi obiekty znajdujące się zarówno blisko, jak i daleko.

Osoby cierpiące na starczowzroczność mogą poprawić jakość widzenia przez:

  • okulary do czytania, szkła dwuogniskowe i progresywne,
  • soczewki kontaktowe jedno i wieloogniskowe
  • zabiegi chirurgiczne np. chirurgię laserową.

Starczowzroczność rozwija się do około 60 roku życia. Po tym czasie nie powinno występować już pogorszenie widzenia z bliska.

Wczesne sygnały ostrzegawcze występowania prezbiopii

Zmieniająca się jakość pola widzenia

Częste zmiany w jakości widzenia mogą być oznaką cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego. Może ono uszkodzić delikatne naczynia krwionośne w siatkówce. Co spowoduje trwałą utratę wzroku.

Obraz mętny lub z plamami

Czasem w polu widzenia pojawiają się plamy lub obraz robi się mętny. Najczęściej są to obrazy z cząstek, które unoszą się w płynie wewnątrz oka. Obraz mętny lub z plamami nie jest komfortowy, lecz nie prowadzi do uszkodzenia wzroku. Jest to naturalny proces w czasie starzenia się oka. Dlatego warto wybrać się jak najszybciej do okulisty, jeśli będziesz widział dalej niż normalnie, a w polu widzenia będą jasne błyskające światła. Może to być oznaka odrywającego się rozdarcia w siatkówce. Wymaga natychmiastowego leczenia, aby nie doszło do trwałej utraty wzroku.

Utrata bocznego widzenia

Utrata dobrej jakości widzenia lub bocznego widzenia może być oznaka jaskry. Występuje ona w czasie uszkodzenia nerwu wzroku – nie przekazuje on wszystkich obrazów do mózgu.

Widzenie zniekształconych obrazów

Poczucie zniekształcenia lub pofalowania linii prostych albo pusty obraz widzenia może to być spowodowane zwyrodnieniem plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD). Plamka żółta jest odpowiedzialna za widzenie centralne i jest częścią siatkówki. Choroba powoduje również martwy punkt w środku pola widzenia. Regularne badanie oczu oraz wczesne wykrycie choroby pomaga w zachowaniu dobrego widzenia przez całe życie.

Jedz produkty bogate w witaminę A.

6 sposobów na poprawę wzroku

1. Jedzenie dobre dla oczu

Regularne jedzenie marchewki jest dobre dla oczu. Jest bogata w witaminę A, która jest niezbędna dla zdrowia oczu. W diecie nie może również zabraknąć produktów bogatych w witaminę C, E oraz miedzi i cynku. Suplementacja luteiną poprawia widzenie przez wypełnienie pigmentem komórek siatkówki, które pomagają chronić przed nadmiernym światłem.
Po 40 roku życia w diecie nie powinno zabraknąć przeciwutleniaczy, które chronią plamkę żółtą przed zwyrodnieniem. Dlatego warto jeść jaja, dynie, marchew i ciemnozielone warzywa liściaste oraz ziemniaki.
Ryby zawierają dużo kwasu DHA, który wzmacnia błony komórkowe w oczach. Warto jeść makrelę, dzikiego łososia i dorsza.

2. Regularne ćwiczenia oczu

Ćwiczenia oczu trzeba wykonywać rano i wieczorem, aby już po miesiącu zauważyć znaczącą różnicę. Pierwszym ćwiczeniem jest ogrzewanie oczu ciepłymi dłońmi przez 5 sekund. Czynność trzeba powtarzać trzy razy. Przewracanie oczami, to również dobre ćwiczenie dla mięśni oczu. Spójrz najpierw w górę i przewrócić oczami 10 razy w obie strony. Jeśli chcesz wyostrzyć wzrok, to trzymaj długopis na wyciągnięcie ręki i skup się na nim. Powtórz 10 razy.

3. Regularne ćwiczenia całego ciała

Badania wykazały, że regularne ćwiczenia fizyczne zapobiegają poważnym chorobom oczu takim jak m.in. jaskra i retinopatia cukrzycowa. Jeśli są już jakieś choroby oczu, to regularne ćwiczenia pomagają lepiej radzić sobie z chorobą. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, a tym samym wpływają korzystnie na naczynia krwionośne w oczach i wspomagają usuwanie szkodliwych substancji, które mogłyby się w nich osadzić. Nie muszą to być intensywne ćwiczenia, wystarczy np. szybki spacer.

4. Odpoczynek dla oczu

Bardzo pomocny dla zdrowia oczu jest kilkuminutowe zamykanie oczu. Jeśli intensywnie pracujesz, to powinieneś zrobić to raz na godzinę. Jeśli pracujesz przy komputerze, to będzie to forma odpoczynku dla Twoich oczu. Te proste ćwiczenia pomagają chronić przed zmęczeniem oczu.

5. Wysypiaj się.

Regularny i zdrowy sen jest niezbędny dla zdrowia i samo czucia. Dzięki temu Twoje oczy mogą odpocząć na dłużej niż kilka minut.

6. Utrzymuj otoczenie przyjazne dla oczu.

Wiele codziennych rzeczy może być bardzo szkodliwe dla zdrowia oczu. Są to np. długie przebywanie przed komputerem, przygaszone światło w czasie czytania i woda w chlorowanym basenie. Warto ograniczyć narażanie oczu na czynniki szkodliwe dla nich.

7. Nie pal.

Palenie jest niezdrowe i może doprowadzić do ślepoty. Palenie zwiększa ryzyko rozwoju zaćmy i powoduje również zwyrodnienie plamki żółtej. Zmniejsza również liczbę przeciwutleniaczy, które są niezbędne dla zdrowia oczu.

8. Regularnie badaj wzrok.

Regularne badanie wzroku pozwala na szybkie zdiagnozowanie problemu i uniknięcie poważnych konsekwencji. Większość wad wzroku można skorygować przy wczesnym wykryciu.