Przepuszczalność tlenu w soczewkach

Kobieta nakłada soczewkę na oko. przepuszczalność tlenu w soczewkach

Jednym z parametrów soczewek jest Dk/t, czyli przepuszczalność tlenu. Czym jest tlenoprzepuszczalność? Dlaczego jest taka ważna? Jakie ma znaczenie dla komfortu noszenia soczewek?


Co to jest przepuszczalność tlenu?

Rogówka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tlenu. Pobiera go z otoczenia, ponieważ nie jest ukrwiona, czyli nie ma naczyń krwionośnych transportujących tlen. Dlatego tak ważne jest, aby soczewki kontaktowe były tleno przepuszczalne.
Parametrem określającym tlenoprzepuszczalność jest Dk. Bardzo często mylony z tlenotransmisyjnością, czyli określeniem przepuszczalności tlenu przez soczewkę na podstawie jej grubości. Im jest grubsza, tym mniej tlenu przepuszcza. Tlenotrasmisyjnośćć oznaczana jest Dk/t – „t” jest oznaczeniem grubości soczewki. Parametr ten może się różnić w zależności od miejsca lub mocy soczewki.

Ile tlenu potrzebuje rogówka?

Tlen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania rogówki, która jest jednym z ważniejszych elementów budowy oka. Załamuje i skupia promień, umożliwiając tym samym wyraźniejsze widzenie. Każda z warstw rogówki do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje inną ilość tlenu:

 • nabłonek 40%,
 • istota właściwa 39%,
 • śródbłonek 21%.

Właściwe zaopatrzanie rogówki w tlen jest bardzo ważne zwłaszcza podczas używania soczewek kontaktowych, które ograniczają dostęp do tlenu. Izolując ją od jej właściwego środowiska bogatego w tlen, wydzieliny z oka i filmu łzowego. Aby maksymalnie obniżyć ryzyko niedotlenia rogówki, należy stosować soczewki o jak najlepszym stopniu przepuszczalności tlenowej. Soczewki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakie znaczenie ma tlenoprzepuszczalność soczewek?

Tlenoprzepuszczalność ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia oczu oraz komfortu noszenia soczewek. Rogówka jest pozbawiona naczyń krwionośnych, które transportowały tlen do poszczególnych komórek. Dlatego sama pobiera tlen z powietrza. Jeśli tlen nie będzie dostarczany w odpowiedniej ilości, to prowadzi do upośledzenia funkcjonowania rogówki. Głównymi objawami upośledzania są obrzęk oraz pionowe prążki w tylnej części zrębu. Zbyt mała ilość tlenu doprowadza do zmian w ważnych częściach rogówki:

 • nabłonku – do zaburzenia metabolizmu, a tym samym do powstania stresu metabolicznego. Jego objawem są małe rozproszone punkciki. Wyglądem przypominające zanieczyszczenie filmu łzowego. Pojawia się osłabienie połączeń międzykomórkowych. Zmniejsza się ich grubość oraz spada wrażliwość między połączeniami komórkowymi;
 • miąższu – zmniejsza się grubość miąższu. Widoczne są w nim nacieki w kolorze białym lub szarym. W skrajnych przypadkach brak tlenu może doprowadzić w miąższu do nieodwracalnego procesu wzrastania naczyń krwionośnych w rogówkę, zmniejszając jej przezierność. Co w skrajnych przypadkach doprowadza do konieczności przeszczepu rogówki;
 • śródbłonku – najczęściej doprowadza do obrzęku, zmiany kształtu i wielkości w komórkach śródbłonka. Brak tlenu doprowadza również do zespołu wyczerpania rogówkowego (CES-Corneal Exhaustion Syndrome), którego charakterystycznymi objawami są zmniejszenie tolerancyjności na soczewki, pogorszenie jakości widzenia, światłowstręt, łzawienie, a nawet przekrwieniem oczu.
 • rąbku – zbyt mała ilość tlenu powoduje niedobór komórek macierzystych rąbka rogówki (LSCD – Limbal Stem Cell Deficiency), które leczy się przez wykonanie przeszczepów allogenicznych.

W czasie snu tlen przedostaje się do rogówki przez górną powiekę. Dlatego trzeba przed snem ściągnąć soczewki. Nie trzeba ściągać na noc tzw. soczewek całodobowych -przystosowanych do noszenia w dzień i w nocy. W dzień warto wybierać soczewki, które mają dużą tleno emisyjność. Właściwy dopływ tlenu zwiększa uczucie komfortu podczas użytkowania soczewek. Zwłaszcza podczas pracy przy komputerze lub przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych. Z jakiego materiału należy wybierać soczewki, aby miały jak największą przepuszczalność tlenu?

Przepuszczalność tlenu a materiał wykonania soczewek

Wysokość przepuszczalności tlenu w soczewkach jest zależna od grubości materiału, z którego jest wykonana. Jeszcze do niedawna wszystkie soczewki miękkie były wykonywane z hydrożelu. W tym materiale przepuszczalność tlenu była zależna od ilości wody. Im było jej więcej, tym więcej tlenu przedostawało się do oka. Od niedawna dostępne są soczewki silikonowo- żelowe, które mają wyższą tlenoprzepuszczalność.
Wybierając soczewki kontaktowe, należy zwrócić uwagę na tlenoprzepuszczalność. Im większa, tym wyższy jest komfort noszenia soczewek.

Soczewki o najwyższej przepuszczalności tlenu

Właściwe zapotrzebowanie na tlen jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania rogówki, zwłaszcza w czasie noszenia szkieł kontaktowych, które oddzielają rogówkę od jej „środowiska naturalnego” i mogą spowodować jej niedotlenienie. W przepuszczalności tlenu znaczenie ma grubość soczewki, rozmiar i właściwe dopasowanie. Jeśli szkła będą za małe, to nie będą poruszały się podczas mrugania okiem, a tym samym zostanie zaburzone krążenie płynu pod soczewką.

Z badań przeprowadzone przez Holdena i Mertza wynika, że minimalna zawartość Dk, która pozwala na uniknięcie niedotlenia rogówki, wynosi 24 Dk/t dla soczewek noszonych w trybie dziennym oraz 87 Dk/t dla soczewek, które są nosze w trybie ciągłym. Zawsze warto wybierać soczewki kontaktowe z jak najwyższym parametrem Dk/t.

Kilka modeli soczewek o wysokiej przepuszczalności tlenu:

 1. Air Optix Night & Day Aqua (soczewki miesięczne) – Dk/t  175;
 2. Biofinity Energys 6 szt. (soczewki miesięczne) – 160 Dk/t
 3. Soczewki PureVision® 2 HD for Presbyopia (miesięczne soczewki progresywne)- 130 Dk/t;
 4. Acuvue Oasys 1-Day 90 szt. (soczewki jednodniowe) – 120 Dk/t;
 5. Dailies Total 1® Multifocal  (soczewki jednodniowe) – 156 Dk/t.

 

 

Zobacz ofertę soczewek miesięcznych w naszym sklepie