Jak dbać o pojemnik na soczewki?

Pojemnik do przechowywania szkieł kontaktowych jest bardzo ważnym czynnikiem, który pomaga zachować zdrowie naszych oczu podczas stosowania tego rodzaju korekcji wzroku. Bardzo często po dezynfekcji szkieł na ściankach pojemnika pojawia się biały tłusty osad z wyczyszczonych soczewek. Gdy zostanie przeniesiony na szkła, to może doprowadzić do poważnej infekcji oczu. Jak dbać o pomnij na soczewki kontaktowe?

Do czego potrzebny jest pojemnik na soczewki?

Pojemnik na szkła kontaktowe jest niezbędny dla osób używających soczewki dwutygodniowe i miesięczne. Zapewnia ochronę podczas dezynfekcji, która musi odbywać się w sterylnych warunkach przez około kilka godzin.
Każdy pojemnik na soczewki ma dwie komory oznaczone literami L i R, dzięki temu po wyjęciu szkieł nie zostaną pomylone w tracie zakładania (jest to bardzo ważne zwłaszcza u osób, które mają różne wady wzroku w oczach).

Rodzaje pojemników na szkła kontaktowe:

  • antybakteryjny pojemnik na soczewki – najczęściej dostępny w zestawach z płynem pielęgnacyjnym. Przeznaczony głównie do miękkich soczewek;
  • kolorowy pojemnik na soczewki – dostępny jest o różny designu atrakcyjnym dla oka, np. żabki, statki kosmiczne. Są w różnych kolorach. Mają te same właściwości co antybakteryjny pojemnik;
  • pojemnik antyseptyczny z jonami srebra – pojemnik wykonany z użyciem naprotechnologii, Pokryty jest cienką warstwą srebra, dzięki temu ma podwójną ochronę przeciwbakteryjną;
  • pojemnik z dyskiem neutralizującym – płyn pielęgnacyjny z dodatkiem nadtlenku wodoru. Polecany jest zwłaszcza dla osób o wrażliwych oczach lub do dezynfekcji twardych szkieł kontaktowych.

Jak czyścić pojemnik na soczewki?

Zanim przystąpisz do czyszczenia pojemnika na soczewki, to umyj dokładnie ręce. Akcesorium powinieneś zawsze czyścić tylko płynem do soczewek. Za każdym razem, gdy założysz szkła, to od razu powinieneś przepłukać pojemnik płynem do soczewek. Gdy to zrobisz, to pozostaw go otwarty do wyschnięcia, a następnie zamknij. Otwórz go, dopiero gdy będziesz go używać. Pamiętaj, że nie wolno czyścić pojemnika na soczewki zwykłą wodą. Zawiera ona bakterie, które mogą doprowadzić do stanu zapalnego rogówki oraz kamień, który osadza się na szkłach i powoduje dyskomfort podczas noszenia.

Podczas korzystania z pojemnika na soczewki warto pamiętać o:

  • Wieczorem, gdy zdejmiesz szkła kontaktowe, to od razu je umyj i wlej do pojemnika świeży płyn do soczewek. Pamiętaj, aby nigdy nie dolewać do starego nowego płynu.
  • Pojemnik wymieniaj na nowy co miesiąc.
  • Używaj tylko jednego pojemnika na soczewki na raz.

Jak przechowywać pojemnik na soczewki?

Pojemnik na soczewki zawsze przechowuj w suchym miejscu, np. w sypialni. Nie wolno trzymać akcesorium w łazience, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii. Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie wysuszonego pojemniczka na soczewki w woreczku strunowym, dzięki temu zabezpieczony jest przed kontaktem z drobnoustrojami.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/