Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Mężczyzna śpi w soczewkach kontaktowych

Osoby, które dopiero zaczynają użytkowanie soczewek kontaktowych, mają o nie wiele pytań. Jednym z najczęstszych jest pytanie: czy w soczewkach kontaktowych można spać? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Odpowiedź na to pytanie jest zawsze jednoznaczna – w soczewkach kontaktowych zdecydowanie nie można spać. Soczewki przeznaczone do noszenia w trybie dziennym nie nadają się do użytkowania ich w nocy i przed położeniem się do łóżka należy jest zgodnie z zasadami higieny ściągnąć, a rano założyć.

Co stanie się, jeśli będę spać w soczewkach?

Jednorazowe zaśnięcie w tradycyjnych soczewkach kontaktowych raczej nie przyniesie bardzo negatywnych skutków. Jednocześnie powtarzanie tego co noc z pewnością nie pozostanie bez wpływu na zdrowie oczu. Zacząć się może od drobnych podrażnień, a skończyć niestety na poważnych infekcjach. Po spaniu w soczewkach rano możesz zauważyć, że twoje oczy są bardzo suche i zaczerwienione. Towarzyszy temu również uczucie piasku pod powiekami.

Dlaczego nie można spać w soczewkach?

Spanie w soczewkach kontaktowych to proszenie się o problemy, ponieważ zbierają one brud. Jeżeli nie będą dezynfekowane, co należy zrobić po ich każdorazowym zdjęciu (o ile takie jest zalecenie producenta) albo po prostu wyrzucane w przypadku produktów jednorazowych, mogą doprowadzić nawet do czasowej lub trwałej utraty wzroku, a także do otarć rogówki.

Najczęstszą tego rodzaju infekcją oczu jest zapalenie spojówek, objawiające się dużym łzawieniem i zaczerwienieniem oczu. Zapalenie spojówek nie jest trudne w leczeniu, ale nawracające jest nie tylko nieprzyjemne, ale także nie pozostaje bez wpływu na ten organ.

Wszelkie problemy z oczami, które są na noc przesłonięte soczewkami wynikają z faktu, że rogówka do prawidłowego działania potrzebuje tlenu. Podczas snu jego dostęp do niej jest utrudniony nie tylko przez samo tworzywo korekcyjne, ale także przez zamknięte powieki.

Soczewki, w których można spać

Rozwiązaniem jest używanie soczewek Night & Day całodobowych, których forma jest dostosowana do użytkowania w ciągu dnia oraz w nocy. Przykładem takie produktu są soczewki miesięczne Air Optix Night&Day Aqua, które można stosować przez aż 30 dni i nocy bez dodatkowych środków pielęgnacyjnych. To ogromna wygoda i jednocześnie bezpieczeństwo.

W soczewkach Night&Day można spać

Co zrobić po drzemce w soczewkach?

Absolutnie nie zaleca się spania w soczewkach kontaktowych, nawet jeżeli jest to tylko krótka drzemka w ciągu dnia. Już w tym czasie mogą one podrażniać oczy i uszkadzać ten narząd. Jednodniowe soczewki zupełnie się do tego nie nadają i przed zaśnięciem zawsze powinno się je wyjmować. Pamiętać trzeba przy tym, że każde oczy są inne i mogą mieć inną wrażliwość, dlatego ich reakcji nie można przewidzieć.

Co zrobić, gdy jednak gdy przespaliśmy noc w soczewkach kontaktowych?
Jeżeli już przydarzy ci się nieoczekiwane zaśnięcie w soczewkach kontaktowych, przede wszystkim nie wpadaj w panikę.

  1. Nie zdejmuj soczewek z oczu od razu po przebudzeniu. Wiele osób odczuwa wówczas nadmierną suchość oczu, która nie sprzyja prawidłowemu ich ściągnięciu.
  2. Spróbuj kilka razy mrugnąć albo wręcz napić się wody, by z powrotem nawilżyć swoje oczy.
  3. Możesz także wpuścić na nie kilka kropli nawilżających. Jeśli soczewka kontaktowa stała się dostatecznie miękka, można ją ostrożnie wyjąć.
  4. Dalej postępuj z soczewkami jak zwykle. Jeżeli był to produkt jednorazowy, od razu je wyrzuć. Produkty o dłuższym terminie stosowania odpowiednio zdezynfekuj.
  5. Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z noszenia soczewek przez resztę dnia, aby oko mogło się zregenerować. Zastąp je tradycyjnymi okularami korekcyjnymi.

Jeżeli chcesz nosić soczewki również podczas snu, wybierz te o przedłużonym okresie użytkowania, na przykład miesięczne albo dwutygodniowe. To ogromna wygoda wpływające na lepsze ułożenie harmonogramu całego dnia. Pamiętaj jednak o tym, że noszenie soczewek w trybie przedłużonym nie jest dla każdego. Niektóre osoby mogą mieć do tego przeciwwskazania. Należy więc tę decyzję skonsultować ze swoim okulistą lub optometrystą, którzy zdecydują, czy takie rozwiązanie jest możliwe w przypadku twojej wady wzroku. W sklepach znajdziesz duży wybór tego rodzaju produktów.

Zobacz ofertę soczewek na dzień i na noc w naszym sklepie