10 najczęstszych błędów podczas zakładania soczewek

Kobieta pzred lustrem zdejmuje soczewki kontaktowe

Dla osób z wadą wzroku szkła kontaktowe są alternatywą dla okularów. Odpowiednio dobrane soczewki poprawiają jakość widzenia. Komfort noszenia sprawia, że wiele osób zapomina, że ma je na oczach. Aby uniknąć problemów np.: ze stanem zapalnym rogówki, warto zapoznać z najczęstszymi błędami i ich unikać.


1. Zakładanie szkieł kontaktowych bez umycia rąk

Podczas zakładania soczewek kontaktowych należy przestrzegać higieny osobistej. Czyste ręce, to mniej bakterii, które mogą dostać się do oka podczas wymiany soczewek. Dlatego tak ważne jest mycie rąk, za każdym razem, gdy zakładasz i ściągasz soczewki kontaktowe. Po umyciu rąk pamiętaj, aby je dobrze wysuszyć, ponieważ w wodzie znajdują się różne drobnoustroje, które mogą dostać się do oka przez soczewkę. Właściwa higiena w czasie wymiany soczewek pozwoli na uniknięcie stanów zapalnych i różnych podrażnień oka.

2. Zakładasz niedobrane soczewki (bez konsultacji ze specjalistą)

Szkła kontaktowe muszą być zawsze dobrane przez okulistę lub optometrystę na podstawie przeprowadzonego badania wzroku. Soczewki są wyrobem medycznym, który powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Nie należy kupować szkieł kontaktowych na własną rękę, nawet jeśli cena jest bardzo atrakcyjna, a wada wzroku mała.

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów soczewek, które można dopasować do indywidualnych preferencji. Wyróżnia się trzy główne typy soczewek:

  • jednodniowe,
  • dzienne,
  • day&night.

Innym kryterium podziału jest materiał, z którego są wykonane:

  • sztywne do korekcji bardziej skomplikowanych wad wzroku,
  • miękkie (hydrożelowe i hydro silikonowe).

3. Korzystanie z przeterminowanych soczewek

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, dłużej niż zaleca producent, to narażasz swoje oczy na wystąpienie infekcji. Noszenie soczewek staje się mniej komfortowe i pogarsza się pole widzenia. Niestety wiele osób noszących soczewki nie przestrzega zaleceń producenta dotyczących ich wymiany oraz ściągania na noc.

4. Ponowne użycie soczewek jednorazowych

Nie wolno korzystać z soczewek jednorazowych ponownie. Po ściągnięciu soczewki znajdują się na niej bakterie, które przy ponownym założeniu mogą doprowadzić do powstania stanu zapalnego oka. Soczewki jednodniowe założone ponownie ulegają degradacji, czyli tracą swoje właściwości. Nieprzestrzeganie tych zasad może doprowadzić do poważnych chorób oczu.

Zobacz też: Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

Pojemniki na soczewki kontaktowe
Pojemniki na soczewki kontaktowe (fot.Nataliya Vaitkevich/Pexels)

5. Niewłaściwa pielęgnacja soczewek i pojemnika do ich przechowywania

Jeśli korzystasz z soczewek tygodniowych lub miesięcznych, to podczas ich używania bardzo ważna jest ich właściwa pielęgnacja. Zanim ściągniesz swoje szkła kontaktowe, to musisz dokładnie umyć i wytrzeć ręce. Od razu po zdjęciu trzeba ułożyć je na dłoni, skropić płynem do mycia soczewek i pocierać opuszkiem po obu stronach przez kilka sekund. Tak umyte soczewki należy przepłukać płynem pielęgnacyjnym.
Umyte soczewki należy włożyć do pojemnika i zalać płynem tak, aby były przykryte. Dzięki temu można oczyścić je z resztek makijażu i kurzu. Zalane soczewki należy pozostawić w pojemniku na minimum cztery godzin.

Zobacz też: Czym mogę zastąpić płyn do soczewek?

6. Zakładanie źle wyczyszczonych soczewek

Gdy nosisz soczewki kontaktowe, to musisz zadbać o ich właściwą pielęgnację. Jeśli tego nie zrobisz, to możesz doprowadzić do zapalenia spojówek. Soczewki trzeba ściągać i zakładać, tylko umytymi i wysuszonymi dłońmi. Po każdym zdjęciu należy je umyć w płynie do pielęgnacji soczewek. Warto pamiętać również o regularnym myciu i osuszeniu pojemnika.

7. Korzystanie z soczewek, jeśli bolą oczy

Nie należy zakładać soczewek kontaktowych, jeśli oczy bolą lub są podrażnione. Warto wtedy założyć okulary i skonsultować się z okulistą lub optometrystą. Jeśli tego nie zrobisz, narażasz się na występowanie poważnych powikłań.

Mężczyzna śpi w soczewkach kontaktowych
Mężczyzna śpi w soczewkach kontaktowych

8. Spanie w soczewkach

Soczewki dzienne w czasie snu blokują dopływ tlenu do rogówki, co może doprowadzić do stanu zapalonego, wystąpienia opuchlizny i zaczerwienienia rogówki. Spanie w nieprzystosowanych do tego soczewkach może doprowadzić do problemów z ich ściągnięciem. Jeśli chcesz spać w soczewkach, to wybierz właściwe model kontaktów, czyli Day&Night, który zapewnia odpowiedni dopływ tlenu do rogówki.

Zobacz też: Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

9. Zmywanie makijażu w soczewkach

Bardzo wiele kobiet zmywa makijaż w soczewkach. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ można zanieczyścić soczewki osadem z kosmetyków. Może on również podrażnić oko. Jeśli nosisz soczewki, to powinnaś używać delikatnych płynów do demakijażu. Najlepsze będą hipoalergiczne kosmetyki do demakijażu, beztłuszczowe i bezzapachowe.

10. Kąpiel i pływanie w soczewkach na basenie

W wodzie znajdują się różne mikroorganizmy. Pływanie i kąpiel zwiększają ryzyko przedostania się ich do wnętrza oka. Dlatego bezpieczniej jest pływać bez szkieł kontaktowych. Jeśli wada wzroku jest duża lub odczuwasz dyskomfort podczas pływania bez szkieł kontaktowych, to wybierz jednodniowe szkła, które wyrzucisz od razu po wyjściu z basenu. Innym rozwiązaniem są korekcyjne okulary pływackie.

Zobacz też: Czy bezpiecznie jest pływać w soczewkach?

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/