Soczewki dzień i noc – kto powinien je nosić?

Mężczyzna zakłada soczewki całodobowe day&night

Wada wzroku bardzo często staje się ograniczeniem w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego coraz więcej osób wybiera szkła kontaktowe. Dobrym rozwiązaniem są kontakty jednorazowe, lecz ze względów ekonomicznych nie są często wybierane. Korzystnym finansowo rozwiązaniem są soczewki całodobowe. Czym jest ten rodzaj szkieł? Kto powinien nosić Day&Night?

Soczewki Day&Night – co to jest?

Soczewki Day&Night są całodobowe, czyli można je nosić przez 30 dni bez konieczności zdejmowania na noc i porannego czyszczenia. Użytkowanie tych soczewek jest bezpieczne. Wykonane są z wysokiej jakości hydrożelowego materiału.
Wielu okulistów nie zaleca noszenia soczewek Day&Night non- stop przez 30 dni. Warto je ściągnąć co kilka dni i wyczyścić – trzeba postępować tak samo, jak w przypadku soczewek na dzień. Czynności pielęgnacyjne zwiększają bezpieczeństwo i odświeżają szkła, dzięki temu stają się one wygodniejsze. Warto przestrzegać zaleceń okulisty w zakresie wymiany i pielęgnacji soczewek Day&Night.

Z jakiego materiału wykonane są soczewki całodobowe?

Soczewki całodobowe wykonane są z hydrożelowego silikonu. Materiał ten umożliwia przenikanie dużej ilości tlenu do rogówki oka. Najnowsze amerykańskie badania wykazały, że do rogówki dociera nawet sześć razy więcej tlenu niż podczas noszenia tradycyjnych miękkich soczewek. Badania kliniczne przeprowadzone w USA wykazały, że u pacjentów noszących soczewki Day&Night występowało mniejsze zaczerwienienia rogówki, w porównaniu do tradycyjnych soczewek. Regularne stosowanie soczewek Day&Night może być pomocne w leczeniu zaczerwienienia i podrażnienia oczu.
Badania przeprowadzone w USA wykazały, że soczewki Day&Night dostarczają do rogówki właściwą ilość tlenu nawet w czasie snu. W dzień przez soczewki Day&Night przenika sześć razy więcej tlenu niż przez tradycyjne miękkie szkła kontaktowe. W nocy szkła mają o 40% większą niż minimalna przepuszczalność tlenu. Amerykańskie badania wykazały również, że noszenie soczewek Day&Night powoduje minimalny obrzęk rogówki, który jest bardzo podobny do obrzęku u osób, które nie noszą w ogóle szkieł kontaktowych. Obrzęk rogówki jest znacznie mniejszy niż u osób noszących tradycyjne miękkie soczewki kontaktowe.

Jakie są zalety soczewek Day&Night?

Noszenie soczewek kontaktowych Day&Night ma bardzo wiele zalet.

 • Doceniane są zwłaszcza przez osoby prowadzące aktywny tryb życia.
 • Jest to również świetne rozwiązanie dla osób, które śpią w dzień. Jeśli zasną w normalnych soczewkach, to mogą obudzić się z zaczerwienionymi i bolącymi oczami. W skrajnych przypadkach takie zachowanie może również doprowadzić do różnych groźnych chorób oczu. Stosowanie soczewek Day&Night jest bezpieczne dla oczu nawet w czasie snu. Dzięki nim można cieszyć się dobrą jakością widzenia zaraz po przebudzeniu.
 • Kolejną zaletą soczewek Day&Night jest oszczędność czasu. Nie wymagają one codziennego czyszczenia. Dlatego jest to świetne rozwiązanie dla zabieganych lub zapracowanych osób. Rozwiązanie to sprawdzi się również w podróży, gdy nie ma właściwych warunków do pielęgnacji szkieł.
Soczewki kontaktowe całodobowe sprawdzą się w podróży.

Kto powinien nosić soczewki całodobowe?

Soczewki Day&Night przeznaczone są dla osób, które potrzebują doskonale widzieć przez cały czas. Bez względu, czy dopiero się obudzili, czy kładą się spać. Szkła Day&Night sprawdzą się zwłaszcza u kierowców i osób pracujących przy komputerze.
Aby przyzwyczaić oczy do szkieł Day&Night, to należy zakładać je przez kilka dni raz na dzień, a raz na noc. Następnie można je zacząć nosić przez cały czas.

Do jakich wad wzroku polecane są soczewki dzień/noc?

Soczewki hydrożelowe przeznaczone są dla osób z krótkowzrocznością i nadwzrocznością. Mogą je również stosować osoby cierpiące na astygmatyzm do około 1,5 dioptrii. Soczewki Day&Night powinny być dobrane indywidualnie zgodnie z zaleceniem okulisty lub optometrysty.

Czy soczewki Day&Night są bezpieczne?

Wszystko zależy od jakości szkieł. Im dłużej będą na oczach, tym lepszej jakości powinny być. Jeśli chcesz stosować szkła Day&Night to musisz je właściwie pielęgnować i przestrzegać kilku ważnych zasad użytkowania:

 1. Gdy zaczniesz nosić soczewki całodobowe, to przynajmniej początkowo będziesz musiał częściej odwiedzać okulistę.
 2. Podczas noszenia soczewek dzień/noc konieczne jest stosowanie kropli nawilżających. Niektóre soczewki całodobowe mogą wysuszać oko, dlatego niezbędne jest ich nawilżanie kroplami.
 3. W czasie noszenia soczewek całodobowych nie należy nakładać i zmywać makijażu, ponieważ istnieje ryzyko iniekcji i zabrudzenia szkieł. Co może doprowadzić do zapalenia rogówki.
 4. Soczewki Day&Night nie powinny mieć kontaktu z wodą. Dlatego należy uważać podczas kąpieli i mycia twarzy.

W szkłach Day&Night można spać. Nie wolno tego robić w zwykłych soczewkach, ponieważ może to doprowadzić do poważnych chorób np.: owrzodzenia rogówki, która w skrajnych przypadkach doprowadza do utraty wzroku.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu soczewek Day&Night?

 1. Gdy chcesz zakupić soczewki Day&Night, to powinieneś zwrócić uwagę na ich cenę. Nie warto kupować tanich soczewek niewiadomego pochodzenia, ponieważ mogą źle wpłynąć na zdrowie oczu.
 2. Nie każdy może nosić soczewki dzień/noc – nie zawsze organizm będzie je tolerował.
 3. Jeśli w czasie noszenia zwykłych szkieł kontaktowych miewasz stany zapalne rogówki, lub spojówek lub objawy tzw. suchego oka, to lepiej zrezygnuj z zakupu i noszenia soczewek Day&Night.

Czy noszenie soczewek Day&Night ma skutki uboczne?

Noszenie miękkich soczewek kontaktowych może powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest naciekające zapalenie rogówki – występowało u około 5% na 1300 przebadanych pacjentów. Innym rzadziej występującym skutkiem ubocznym spowodowanym noszeniem soczewek są:

 • zapalenie spojówek,
 • podrażnienie powiek,
 • dyskomfort podczas noszenia szkieł kontaktowych m.in. pieczenie i kłucie oczu.

 

 

Zobacz ofertę soczewek Day&Nigh w naszym sklepie