Czym mogę zastąpić płyn do soczewek?

Skończył ci się zapas płynu do soczewek? Jesteś na urlopie i zapomniałaś włożyć do torby akcesoria do pielęgnacji soczewek kontaktowych? Nie wpadaj w panikę. Na szczęście jest kilka sposobów, które pozwolą ci bezpiecznie zadbać o twoje soczewki kontaktowe w sytuacji awaryjnej. Podpowiadamy, czym można zastąpić płyn do soczewek w wyjątkowej sytuacji.

Dlaczego płyn do soczewek jest tak istotny?

Jeżeli stosujesz soczewki jednodniowe, nie musisz się martwić o ich pielęgnację. Soczewki jednodniowe jej nie wymagają. Po prostu po ściągnięciu kontaktów wyrzucasz je do kosza. Pamiętaj tylko, że soczewek jednorazowych nie możesz ich nosić dłużej niż jeden dzień.

Zobacz też: Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się, gdy nosisz soczewki dłuższego terminu np. dwutygodniowe czy miesięczne. Tego typu soczewki i wymagają specjalnej higieny i pielęgnacji, która pozwala na zachowanie sterylności. W trakcie noszenia w ciągu dnia do powierzchni soczewek przywierają osady białkowe. Jeśli ich nie usuniemy z soczewek, musimy liczyć się z pogorszeniem ostrości widzenia, a także poważnymi infekcjami i stanami zapalnymi oka. Z tego względu soczewki długoterminowe należy codziennie przed snem ściągać i moczyć w specjalnym płynie pielęgnacyjnym.

Zobacz też: Jak zdejmować soczewki?

Płyn, w którym moczymy soczewki kontaktowe, ma za zadanie tylko je oczyścić ale także dezynfekować. Płyn do soczewek bezpiecznie usuwa nagromadzone w ciągu dnia na soczewkach białko i likwiduje bakterie, grzyby oraz wirusy.

Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych płynów do soczewek. Do najpopularniejszych należą:

  • płyny oksydacyjne – w których głównym składnikiem jest nadtlenek wodoru. Płyny te rekomendowane są przede wszystkim alergikom, ponieważ są delikatne i łagodne dla oczu. Do ich stosowania należy korzystać ze specjalnych pojemników.
  • płyny dwustopniowe – to rozwiązanie, które współcześnie stosowane jest już bardzo rzadko. To komplet dwóch osobnych płynów, z których każdy z nich ma inne zadanie. Pierwszy służy do czyszczenia a drugi do przechowywania szkieł kontaktowych.
  • płyny wielofunkcyjne (jednostopniowe) zwane również płynami All-in-​One Najczęściej wykorzystywane rodzaje płynów, które jednocześnie czyszczą i dezynfekują soczewki. Nadają się do płukania i przechowywania soczewek.

Zazwyczaj wraz z soczewkami zaopatrujemy się w odpowiedni płyn do ich pielęgnacji. Zdarza się, że płyn nam się skończy lub przez przypadek zapomnimy go zabrać ze sobą na wyjazd. Na szczęście są domowe rozwiązania, które pozwalają na doraźną dezynfekcję soczewek.

Sól fizjologiczna zamiast płynu do soczewek (ale tylko w sytuacjach awaryjnych!)

Najlepszym i najprostszym sposobem na zastąpienie płynu do soczewek jest zastosowanie soli fizjologicznej. To jedno z niewielu zalecanych rozwiązań, które pozwolą ci utrzymać odpowiednie nawilżenie soczewek kontaktowych. Sól fizjologiczna to dobry alternatywna na przechowywanie soczewek, ale nie usunie soczewek wszystkich zanieczyszczeń i osadów, a także bakterii. Z tego względu jest to rozwiązanie doraźne, którego nie wolno nadużywać.

Jak stosować sól fizjologiczną do soczewek?

Umieść na kilka godzin szkła kontaktowe na przykład na noc w roztworze soli fizjologicznej. Po wyjęciu ich soli najlepiej przepłucz profesjonalnym płynem do soczewek.

Przygotowanie w domu soli fizjologicznej

Jeżeli nie masz pod ręką soli fizjologicznej, możesz jej przygotować domowymi sposobami. Do 250 ml czystej wody i dodaj 1,25g soli (1/4 łyżeczki).
Gotuj to przez 15 minut, a następnie zostaw do ostygnięcia. W tak przygotowanym w roztworze soli fizjologicznej możesz awaryjnie zamoczyć twoje soczewki kontaktowe

Czy soczewki można trzymać w wodzie?

Nie, nigdy nie należy przechowywać soczewek kontaktowych w wodzie (nawet przegotowanej). Po kontakcie z wodą soczewki z tracą swoje właściwości. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że woda zawierać będzie chlor, mikroorganizmy, bakterie i inne związki, które mogą uszkodzić soczewkę. Poza tym stosowanie zwykłej wody z kranu do dezynfekcji i czyszczenia soczewek może narazić oko na infekcje takie jak zakażenie groźną dla oczu Acanthamoeba Keratitis.

Woda również nie jest środkiem dezynfekującym tak jak płyn do soczewek. Nie wyczyści i nie nawilży odpowiednio Twoich soczewek kontaktowych. Na soczewkach, które zostaną pozostawione na noc w wodzie, mogą namnożyć się bakterie i inne patogeny. W efekcie po założeniu bakterie z soczewki przenieść się na oko i wywołać różnego typu infekcje i stany zapalne.

Przeczytaj teżJak wybrać dobry płyn do soczewek?

Jak zachować higienę oczu w awaryjnych sytuacjach?

Użytkownicy szkieł kontaktowych doskonale zdają sprawę jak ważne są kwestie higieny podczas zakładania i ściągania soczewek kontaktowych. W sytuacji awaryjnej, kiedy nie dysponujemy płynem dezynfekującym, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na kwestię higieny.

  1. Przede wszystkim postarajmy się, aby pojemniki, w których będą przechowywane soczewki były możliwie jak najbardziej sterylne. Z tego względu przed wlaniem soli fizjologicznej do pojemnika trzeba go dokładnie wyparzyć wrzątkiem. Po osuszeniu pojemnika dopiero możemy wlać sol fizjologiczna, a następnie same soczewki.
  2. Nie zapomnijmy również o dokładnym umyciu, a nawet dezynfekcji rąk podczas ściągania soczewek. Twoje dłonie są naturalnie tłuste, a na palcach masz mnóstwo zarazków. Pamiętaj, aby używać mydła i wody i szorować ręce przez co najmniej minutę, aby zapewnić czyste i higieniczne palce. Każda taka czynność zminimalizuje ryzyko zakażenia oka drobnoustrojami.

Co może stać się soczewkami, jeżeli będziemy je niewłaściwie przechowywać?

Nieprzestrzeganie właściwej higieny podczas obchodzenia się z soczewkami kontaktowymi może spowodować, że stracą swoją strukturę właściwości i odpowiednie nawilżenie. W efekcie noszenie soczewek kontaktowych może być bardzo niekomfortowe i niewygodne. Nasze oczy będą bardziej zaczerwienione, a także wysuszone. Źle zdezynfekowane i oczyszczone soczewki mogą zawierać drobnoustroje, które dostaną się do oka i doprowadzą do infekcji lub trwałego uszkodzenia wielu części oka.

Oprócz używania odpowiedniego roztworu do soczewek kontaktowych, pamiętaj, aby codziennie myć opakowanie na soczewki kontaktowe czystą wodą. Zanieczyszczenia mogą utknąć na górnych pokrywach przykręcanych na górze obudowy.

Sprawdź nasze płyny do soczewek!

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/