Czym są dermokosmetyki i dlaczego warto je stosować?

Dermokosmetyki to kosmetyki do zadań specjalnych. Czym są i dlaczego warto je stosować?

Czym dermokosmetyki (kosmetyki apteczne) różnią się od zwyczajnych kosmetyków?

Dermokosmetyki nazywane są też kosmetykami hipoalergicznymi, kosmetykami aptecznymi, dermatologicznymi czy kosmeceutykami. Wg definicji branżowej dermokosmetyki to „kosmetyki, w których osiąga się cel kosmetyczny z uwzględnieniem aspektów dermatologicznych i farmaceutycznych. Ponieważ takie kosmetyki są również używane przez konsumentów z istniejącymi wcześniej wadami skóry lub chorobami skóry, powinny one spełniać określone wymagania dotyczące jakości i dokumentacji, ewentualnie wykraczające poza normy prawne”.

O ile „zwykłe” kosmetyki stosowane są do pielęgnacji skóry zdrowej bez zmian chorobowych, dermokosmetyki tworzone są po to, aby przede wszystkim do zapobiegać, a nawet wspomagać leczenie patologicznych zmian skórnych. Mogą to być zmiany skórne wywołane np. trądzikiem różowatym czy też poważną alergią skórną na składniki występujące w konwencjonalnych kosmetykach.Można powiedzieć, że dermokosmetyki są czymś pośrednim między kosmetykami a farmaceutykami. W wielu przypadkach wspierają podstawowe leczenie dermatologiczne i pomagają w łagodzeniu objawów skórnych, a także związanych z problemami z łamliwymi paznokciami, wypadającymi włosami czy i rzęsami.
Dermokosmetyki są zatem kosmetykami, które stworzono do zadań specjalnych. Podobnie jak wszystkie produkty kosmetyczne, podlegają one rozporządzeniu (WE) nr 1223/2009 dotyczącym produktów kosmetycznych we wszystkich państwach członkowskich UE, a w  Polsce dodatkowo pod Ustawę o kosmetykach z 2001 r. (DzU nr 42, poz. 473 z późniejszymi zmianami). Oprócz tego muszą spełniać  bardzo rygorystyczne wymagania pod względem jakości, skuteczności i tolerancji skórnych.

 

Kto powinien sięgać po demokosmetyk?

W odróżnieniu od zwykłych kosmetyków dermokosmetyki przeznaczone są do konkretnych grup docelowych. Na opakowaniach dermokosmetyków nie znajdziesz zatem typowych oznaczeń związanych z wiekiem („20 +”, „30+”, „60+”) czy typem cery („dla cery suchej”). Odbiorcami kosmetyków dermatologicznych są osoby cierpiące na określone schorzenia skóry, a także osoby, u których tradycyjne kosmetyki wywołują poważne alergie. Z tego powodu dermokosmetyki przeznaczane są dla osób cierpiących na: atopowe zapalenie skóry, świąd, trądzik czy łuszczycę.
Osobną grupę stanowią również osoby, które mają problemy np. z wypadającymi włosami, łamliwymi paznokciami czy wypadającymi rzęsami. Te specjalistyczne produkty w postaci kremów, szamponów wzmacniających włosy lub serum na rzęsy i paznokcie poprzez aktywne składniki wspierają, pobudzają i stymulują skórę, cebulki włosowe i płytkę paznokciową do odbudowy.

Jakie są zalety stosowania dermokosmetyków?

Zawierają formuły ze związkami bioaktywnymi

Najważniejszym atutem dermokosmetyków są ich unikalne formuły, nad którymi pracują specjaliści przy konsultacjach z lekarzami i dermatologami. Dermokosmetyki przechodzą szereg dodatkowych testów oraz muszą sprostać surowym normom, które narzucone są przez samych producentów. Kosmetyki sprzedawane w aptekach muszą być zgodne ze specyfikacjami farmaceutycznymi i normami naukowymi.
Podstawą formuł dermokosmetyków są związki bioaktywne, w których znajdują się między innymi witaminy ( A, ale także C, E i B, biotyna), lipidy, antyoksydanty, substancje przeciwzapalne pochodzenia roślinnego. W zależności od potrzeb dodawane są też inne substancje i związki, które wspomagają działanie danego kosmetyku np. aloes, alantoina, ekstrakt ze świetlika lekarskiego, peptydy, ekstrakt z pestek dyni kwasy AHA i BHA itd. Producenci dermokosmetyków opracowują specjalne formuły i syntetyczne związki, które mają na celu wzmocnienie działania danego kosmetyku. Przykładem tego typu formuły jest Inno-Bioxinum (biotyna + korzeń żeń-szenia) stanowiąca podstawowy składnik szamponu przeciw wypadaniu włosów BIOTEBAL czy Inno-BiBiotinTM w serum przyspieszającym porost rzęs.

Spełniają rygorystyczne standardy produkcji

Wytwarzanie dermokosmetyków związane jest również z wyższymi standardami produkcji. Dermokosmetyki w większości przypadków produkowane są w oparciu o wytyczne farmaceutyczne. Nie trzeba dodawać, że są one związane z rygorystycznymi normami i wymogami.

Cechuje je wysoka skuteczność

Dermokosmetyki cechują się szybszym działaniem niż kosmetyki tradycyjne. Ich wysoka skuteczność wynika z tego, że opracowywane były z myślą o rozwiązaniu konkretnych problemów skórnych np. trądziku, łagodzenie świądu, wzmocnieniu paznokci rzęs czy też wzmacnianiem cebulki włosa.
Efektywność produktów weryfikowana jest zawsze w zaawansowanych badaniach klinicznych. W tego typu testach fizycznych na określonej grupie osób sprawdzane są m.in. reakcje skórne, jakie wywołuje krem, serum czy szampon oraz skuteczność tworzonych formuł i związków aktywnych.

Gdzie kupić dermokosmetyki?

Dostępność dermokosmetyków różni się w zależności od konkretnej marki. Najczęściej dermokosmetyki sprzedawane są w aptekach lub punktach aptecznych, a także w specjalistycznych sklepach oferujących produkty farmaceutyczne. Niektóre kosmetyki dermatologiczne pojawiają się coraz częściej klasycznych w drogeriach czy nawet supermarketach.

Jakie dermokosmetyki wybrać?

Dermokosmetyk i tak samo, jak kosmetyki tradycyjne, oferowane są w formie kremów, płynów micelarnych, odżywczych serum, olejków i szamponów. Popularnymi kategorie kosmetyków są emolienty nawilżające skórę, a także specjalistyczne preparaty do cery trądzikowej, na bielactwo, łuszczycę czy łupież. Inną kategorię stanowią kosmetyki mające na celu wzmacnianie skóry, paznokci i włosów np. serum do rzęs, szampon przeciw wypadaniu włosów czy preparaty na łamliwe paznokcie.
Dermokosmetyki wybieramy na podstawie naszych indywidualnych potrzeb, przede wszystkim potrzeb naszej skóry. Najbezpieczniej przed zakupem dermokosmetyku skonsultować się ze swoim dermatologiem. Warto również dokładnie przeczytać skład produktu i zapoznać się z właściwościami składników bioaktywnych, które w nim są zawarte.

 

Sprawdź dermokosmetyki BIOTEBAL

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/