Noszenie soczewek kontaktowych wiosną – o czym pamiętać?

Wiosna jest trudną porą roku dla osób noszących szkła kontaktowe. Częstymi dolegliwościami w tym okresie są przeziębienia, alergie wziewne spowodowane wiosennym pyleniem różnych roślin i drzew. Ciepłe dni to również czas, gdy zza chmur wyłania się długo oczekiwane i groźne słońce – szkodliwe promieniowanie UV I UVB. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać, jeśli chcesz nosić szkła kontaktowe wiosną.


O czym pamiętać wiosną – najważniejsze zagrożenia

Jeśli chcesz, aby wiosenne ciepłe dni były czasem radości i uprawiania różnorodnych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu, to musisz zadbać o zdrowie swoich oczu. Szkła kontaktowe są bezpieczne w użytkowaniu. Jednak musisz zawsze przestrzegać zasad higieny i pielęgnacji soczewek. Jakie są zagrożenia płynące z noszenie szkieł kontaktowych na wiosnę?

Wiosenne alergie

Początek wiosny jest trudnym okresem dla alergików. Wg niektórych badań 15% ludzi na całym świecie cierpi z powodu alergii kontaktowych. Alergie mogą pojawiać się nie tylko wiosną, lecz nawet przez okres 8-9 miesięcy w ciągu roku. Są bardzo uciążliwe, powodują uczucie dyskomfortu i utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Alergia oczu powoduje objawy podobne do zapalenia spojówek: zaczerwienienie, pieczenie, łzawienie i swędzenie oczu. Objawom tym często towarzyszy opuchlizna i uczucie szorstkości skóry twarzy. Bardzo często oprócz powyższych objawów pojawia się katar, swędzenie nosa i kichanie. Alergicy są wtedy rozkojarzeni i nieproduktywni.
Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na zminimalizowanie objawów alergii oczu:

 • często przemywaj ręce ciepłą wodą z mydłem
 • nie dotykaj i nie przecieraj oczu brudnymi rękami, jeśli nie masz możliwości ich umycia
 • używaj odpowiednich kropli do oczu
 • używaj tylko własnych kosmetyków do makijażu

Jeśli cierpisz na alergię i nie chcesz rezygnować z noszenia szkieł kontaktowych, to zastosuj się do poniższych rad:

 • Korzystaj wyłącznie z soczewek jednodniowych. Dzięki temu oczy nie są narażone na kontakt z płynami czyszczącymi, które mogą powodować podrażnienie podrażnienie gałki ocznej i zwiększać objawy alergii.
 • Gdy zauważysz u siebie objawy alergii, to skróć czas noszenia szkieł kontaktowych. Dlatego warto nosić zawsze ze sobą okulary korekcyjne.
 • Jeśli cierpisz na alergię, zawsze musisz mieć przy sobie krople do oczu. Dzięki temu możesz regularnie nawilżających do oczu i wypłukujących alergeny. Krople powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb.
 • Soczewki kontaktowe noś wyłącznie w niezbędnych sytuacjach, np. podczas uprawiania sportu lub różnych aktywności fizycznych.

Czytaj więcej:Soczewki kontaktowe a alergie

Mocniejsze słońce

Ochrona oczu przed słońcem jest ważna przez cały rok. Najpopularniejszym sposobem zabezpieczenia oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV są okulary przeciwsłoneczne. Jeśli masz wadę wzroku, to zalecamy stosowanie szkieł kontaktowych z powłoką UVA i UVB, która nie wpływa na czas noszenia szkieł, czy ich budowę. Obecnie w sprzedaży dostępne są szkła jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne z powłoką chroniącą gałkę oczną przed szkodliwym promieniowaniem. Nowoczesne szkła kontaktowe z filtrami UV i UVB nie przesuszają oczu, ponieważ pozwalają na odpowiednią wymianę tlenową. Pamiętaj, aby przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB chronić całe oczy, dlatego zalecamy stosowanie okularów przeciwsłonecznych oraz szkieł kontaktowych z filtrem, które chronią rogówkę oka. W naszym sklepie dostępne jest nowoczesne rozwiązanie, czyli soczewki dwutygodniowe ACUVUE® OASYS with Transitions™, które cały czas filtrują ilość promieni słonecznych, a przy dużym nasłonecznieniu automatycznie się zaciemniają.

Przeziębienia

Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do rezygnacji ze szkieł kontaktowych podczas przeziębienia. Jednak wielu specjalistów radzi, aby na czas infekcji górnych dróg oddechowych całkowicie zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych na rzecz okularów. Powodów jest co najmniej kilka:

 • drobnoustroje powodujące infekcje mogą z łatwością przedostać się na powierzchnię szkieł kontaktowych;
 • choroby powodują osłabienie organizmu, co prowadzi do mniejszej produkcji łez;
 • obniżona odporność organizmu powoduje większą podatność na alergeny
 • przyjmowanie niektórych leków może powodować wysuszenie oczu.

Nawet drobna infekcja może doprowadzić do osłabienia organizmu, co w konsekwencji utrudnia codzienną higienę podczas noszenia szkieł kontaktowych. Co może być przyczyną nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego podczas przeziębienia zalecamy całkowicie zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych. Jeśli zdecydujesz się na noszenie szkieł kontaktowych podczas choroby, to proponujemy zakładanie wyłącznie soczewek jednodniowych i stosowanie sztucznych łez.

Wiosenna aktywność

Wiosna sprzyja uprawianiu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Soczewki kontaktowe mają bardzo wiele zalet dla osób uprawiających sport: dają nieograniczony kąt widzenia, nie zniekształcają obrazu, nie ma zagrożenia mechanicznymi urazami spowodowanymi uszkodzeniem okularów podczas uprawiania aktywności fizycznej. Jakie szkła kontaktowe warto nosić podczas wiosennych aktywności? Zarówno specjaliści, jak i sportowcy są zgodni. Najlepsze są soczewki jednorazowe. Nie wymagają stosowania żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zapewniają świetną tlenoprzepuszczalność i odpowiednie nawilżenie. Stosując jednodniowe szkła kontaktowe, należy nauczyć się przestrzegania zasad higieny.

Słoneczna wiosna choć napawa optymizmem, to może to być trudną porą roku dla osób noszących szkła kontaktowe. Wystarczy jednak przestrzegać powyższych rad, dzięki którym noszenie szkieł jednodniowych będzie bezpieczne.

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/