Jak tryb noszenia soczewek będzie najlepszy dla Ciebie? 

Soczewki kontaktowe są wygodnym i bezpiecznym sposobem korekcji wad wzroku. Dlatego stosowane są m.in. przez sportowców, czy w podczas słonecznych dni (nie trzeba kupować ciemnych szkieł korekcyjnych). Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych? Jaki tryb wybrać?

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane oraz na tryb, w jakim należy wymienić szkła kontaktowe na nowe.

Ze względu na materiał, z którego są wykonane:

Twarde 

Wykonane są ze szkła organicznego PMMA (Polimetakrylanu metylu), który ma wysoką przepuszczalność tlenu, lecz jest twardym materiałem. Najczęściej soczewki twarde stosowany są, gdy nie możliwości korekty wzroku miękkimi szkłami. Szkła kontaktowe twarde zalecane są zwłaszcza osobom z astygmatyzmem lub wysoką wadą wzroku.  

Miękkie

Miękkie szkła kontaktowe są najczęściej wybierane. Składają się od 36% do 70% z wody, dzięki temu są miękkie i gazoprzepuszczalne. Wyróżnia się dwa rodzaje miękkich soczewek kontaktowych:

 • hydrożelowe – charakteryzują się wysokim uwodnieniem przekraczającym 50%. Są miękkie i delikatne. Mają wysoką biokompatybilność z tkankami oka. Przeznaczone głównie dla osób o delikatnych, wrażliwych oczach oraz dla alergików;
 • silikonowo-hydrożelowe – mają większą przepuszczalność tlenu niż soczewki hydrożelowe. Są uważane za innowacyjne rozwiązanie. Mają większą tlenoprzepuszczalność niż hydrożelowe, dlatego można w nich spać. Soczewki silikonowo-hydrożelowe mogą stosować wszyscy, lecz zawsze zalecamy dobranie odpowiedniego czasu noszenia soczewek.

Ze względu na czas noszenia

Jednodniowe

Zwane są również jednorazowymi. Nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Po zdjęciu z oczu należy je od razu wyrzucić. Ten rodzaj szkieł kontaktowych rekomendujemy dla osób, które jeszcze nigdy nie nosiły kontaktów i szukają alternatywy dla okularów. Ten rodzaj soczewek kontaktowych jest również polecany dla alergików oraz osób o wrażliwych oczach.

Tygodniowe 

Jak nazwa wskazuje przeznaczone do noszenia przez 7 dni z przerwami na noc (czyszczenie soczewek). Po zdjęciu należy je zdezynfekować w specjalnym płynie do czyszczenia soczewek. Po upływie tygodnia od pierwszego założenia należy je wyrzucić.

Dwutygodniowe

Przeznaczone są do noszenia przez 14 dni. Niektóre modele z tego rodzaju można nosić w trybie przedłużonym, czyli przez 7 dni i 7 nocy. Po upływie 14 dni od pierwszego założenia należy je wyrzucić, niezależnie od tego, jak często były noszone.

Miesięczne

Ze względów ekonomicznych są najczęściej kupowanym rodzajem soczewek. Po 30-dniach od pierwszego założenia należy je wyrzucić i założyć nowe.

Zobacz ofertę soczewek miesięcznych w naszym sklepie

Kwartalne i roczne

Zarówno soczewki kwartalne, jak i roczne przeznaczone są wyłącznie do noszenia w trybie dziennym. Najczęściej są to soczewki hydrożelowe.

Podczas stosowania soczewek wielokrotnego użytku bardzo ważna jest odpowiednia higiena oraz systematyczna wymiana. Jest to gwarancja zdrowych oczu.

Ze względu na zastosowanie

 • korekcyjne – służą do korekcji wad wzroku. W zależności od istniejącej wady wyróżnia się soczewki:
  • toryczne – do korekcji astygmatyzmu,
  • sferyczne – do korekcji nadwzroczności lub krótkowzroczności,
  • multifocalne – do korekcji prezobi;
 • lecznicze – stosowane jako „nośnik” leków po operacji rogówki. Zapewnia jej ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Do tej grupy zalicza się soczewki twarde;
 • kosmetyczne – zmieniające kolor tęczówki oka.

Kryteria wyboru soczewek

Bardzo wiele osób wybierając soczewki kontaktowe, kieruje się wyłącznie ceną. Choć koszty zakupu są istotne, to pamiętaj, że szkła kontaktowe muszą być odpowiednio dobrane do stylu życia. Decyzja o zakupie szkieł kontaktowych powinna być zawsze poprzedzona konsultacją u okulisty lub optometrysty. Nawet gdy chcesz zakupić soczewki zmieniające kolor tęczówek.

 1. Dobór parametrów noszenia soczewek

Optometrysta lub okulista na podstawie badań określi wadę wzroku i zarekomenduje noszenie soczewek. Nie zawsze soczewki dobrana przez okulistę lub optometrystę będą idealne. Zdarza się, że trzeba przetestować kilka rodzajów soczewek.

 1. Częstotliwość noszenia szkieł kontaktowych.

Jest to jeden z ważniejszych czynników, czy będziesz nosić szkła codziennie, czy tylko okazjonalnie, np. w weekendy.

 1. Tryb noszenia soczewek

Dla osób aktywnych szczególnie polecamy soczewki jednodniowe – nie trzeba pamiętać o terminie wymiany. Wystarczy założyć rano i ściągnąć wieczorem. Dla osób prowadzących stabilny tryb życia (stałe pory snu i godziny pracy) rekomendujemy stosowanie szkieł kontaktowych tygodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, kwartalnych lub rocznych. Osoby, które zapominają o zabiegach higienicznych, polecamy szkła kontaktowe o przedłużonym trybie noszenia. Takie soczewki sprawdzą się dla osób, które „żyją w biegu”. Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to skonsultuj się z optometrystą lub okulistą, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie dobre.

 1. Rodzaj soczewek dobrany do wady wzroku

Soczewki muszą być zawsze dobrane do wady wzroku. Jeśli jest złożona, np. dalekowzroczność z astygmatyzmem, to stosuje się szkła korygujące – toryczne z właściwą korektą sferyczną.

 1. Średnica i krzywizna

Oba parametry określone są zawsze przez specjalistę. Krzywizna powinna być jak najbardziej zbliżona do krzywizny naszego oka.

 1. Uwodnienie i tlenoprzepuszczalność

Zarówno uwodnienie (podawane w %), jak i tlenoprzepuszczalność (Dk) są ważnymi parametrami szkieł kontaktowych. Im są wyższe, tym jest większy komfort noszenia.

 1. Alergia

Jeśli cierpisz na sezonowe alergie, to najlepszym wyborem będą soczewki jednodniowe, które ograniczają ryzyko występowania podrażnień.

 1. Cena

Na własnych oczach nie należy oszczędzać, dlatego rekomendujemy koszty szkieł kontaktowych traktować jako drugorzędne.

Zobacz ofertę soczewek w naszym sklepie

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/