Co zrobić, gdy soczewka utknie w oku?

Soczewki kontaktowe są bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym przez osoby zmagające się z różnymi wadami wzroku, ponieważ nie zmieniają wyglądu twarzy przy jednoczesnym zachowaniu ostrości widzenia. Wielu użytkowników szkieł kontaktowych obawia się tego, że soczewka utknie im w oku. Co należy zrobić w takim przypadku? Czy zdarza się to często?

Czy soczewka może utknąć w oku? Jakie mogą być potencjalne przyczyny?

Jedną z największych obaw przed noszeniem szkieł kontaktowych jest konieczność dotykania gałek ocznych (co dla wielu osób oznacza przekroczenie strefy komfortu). Dlatego tak ważna jest nauka zakładania i ściąganie szkieł kontaktowych, która odbywa się w gabinecie optometrysty. Osoby, które dopiero zaczynają nosić szkła kontaktowe, obawiają się, że soczewki mogą utknąć im w oku. Nie jest to do końca prawda, ponieważ kontakty ściśle dopasowują się do kształtu gałki ocznej i dokładnie przylegają do jej powierzchni. Czasami soczewka może się przesuwać, w takiej sytuacji wystarczy kilkukrotnie zamrugać powieką i soczewka wróci na swoje miejsce. Najczęściej problemy ze stabilnością kontaktu w oku są spowodowane nieprawidłowym jej założeniem lub problemami z gałką oczną, przesuszeniem rogówki, źle dobranym rodzajem szkieł lub ich uszkodzeniem.

Szkła kontaktowe mogą utknąć pod powieką, ale nie za gałką oczną. Powieki łączą się z okiem, a tym samym tworzą barierę uniemożliwiającą utknięcie soczewek za gałką oczną. Zdarza się, że szkło kontaktowe lub jego fragment może utknąć pod powieką. Najczęściej można je usunąć samodzielnie za pomocą jednego ze sprawdzonych poniżej sposobów.

Co zrobić, gdy soczewka utknie w oku/ wejdzie od powiekę? Sprawdzone sposoby

Zanim przystąpisz do usuwania soczewki z oka musisz dokładnie umyć ręce. Oko jest narządem bardzo wrażliwym, a tym samym podatnym na różnorodne infekcje. W kolejnym kroku spróbuj ustalić, w którym miejscu oka utknęła soczewka kontaktowa.Gdy określisz, w którym miejscu „utknęła” soczewka, to zakrop oczy roztworem z soli fizjologicznej lub sztucznymi łzami. Dzięki temu powinieneś samodzielnie wyciągnąć soczewkę.

Soczewka utknęła pod dolną powieką

Gdy szkło kontaktowe utknęło pod górną powieką, to zamknij oko i spróbuj delikatnie poruszać gałką oczną ku górze. Później szybko zamrugaj. Dzięki temu powierzchnia oka zostanie nawilżona, a soczewka przemieści się ku środkowi gałki ocznej.

Soczewka utknęła pod górną powieką

Gdy soczewka utknie pod górną powieką, to zamknij oczy i skieruj gałkę oczną ku dołowi. Następnie bardzo szybko zamrugaj, dzięki temu film łzowy zostanie rozprowadzony po całej powierzchni oka, co pozwoli na, usunięcie szkła kontaktowego.
Gdy soczewka głębiej utknęła i mimo zastosowania środków nawilżających i wykonywania ruchów gałek ocznych nie udało się jej wyciągnąć, to zalecamy założenie nowej soczewki. Powinna ułatwić odblokowanie szkła, które utknęło w oku i umożliwić jego wyciągnięcie.

Co zrobić, gdy nie potrafisz samodzielnie usunąć utkniętej soczewki w oku?

Jeśli w żaden z powyższych sposobów nie udało Ci się wyciągnąć szkła kontaktowego, to zgłoś się jak najszybciej do kontaktologa, optometrysty lub okulisty w celu usunięcia soczewki. Pamiętaj, aby wziąć ze sobą okulary korekcyjne, ponieważ nie zawsze jest możliwość ponownego założenia szkieł. Czasami po usunięciu soczewki oko jest zaczerwienione, piecze, wtedy lepiej jest założyć okulary.

Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Gdy chcesz zapobiegać takim sytuacjom musisz przestrzegać kilku ważnych zasad:

Dobierz właściwe szkła kontaktowe
Zanim zakupisz szkła kontaktowe, to skonsultuj się ze specjalistą, który dobierze soczewki do kształtu i wielkości oczu pacjenta. Bardzo często podczas wizyty u optometrysty można przymierzyć różnorodne rodzaje szkieł kontaktowych, co jest ułatwieniem wyboru idealnych soczewek do codziennego noszenia. Odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe nie przesuwają się, dzięki temu nie wywołują bólu i podrażnień gałki ocznej.

Dbaj o prawidłową pielęgnację oczu
W zapobieganiu takim sytuacjom niezbędna jest również właściwa pielęgnacja oczu. Jeśli używasz szkieł kontaktowych, to powinieneś nawilżać gałkę oczną sztucznymi łzami. Możesz je również przemywać solą fizjologiczną, gdy odczujesz podrażnienia.

Zadbaj o właściwą higienę szkieł kontaktowych
Jeśli użytkujesz szkła kontaktowe, to powinieneś zadbać o właściwą higienę. Gdy nosisz soczewki wielodniowe, to pamiętaj o właściwym ich czyszczeniu za pomocą płynu do soczewek i specjalnego pojemnika. Pamiętaj, że przed zmianą szkieł musisz dokładnie umyć ręce. Przed włożeniem czystych soczewek do pojemnika, musisz go dokładnie umyć płynem do soczewek, a następnie czyste szkła kontaktowe włożyć do pojemnika i zalać płynem do soczewek. Ściąganie i zakładanie soczewek musisz wykonywać po dokładnym umyciu dłoni. Czytaj: Jak wybrać dobry płyn do soczewek?

Nie przecieraj oczu
Gdy nosisz szkła kontaktowe, to musisz powstrzymać się od przecierania oczu. Podczas tej czynności może zostać naruszona soczewka. W takiej sytuacji może się wywinąć, przemieścić, a w skrajnych przypadkach może nawet wypaść. Jeśli odczuwasz pieczenie, swędzenie czy kłucie, to zakrop oczy i odczekaj, aż nieprzyjemne uczucie minie. Jeśli to nie wystarczy, to możesz ściągnąć szkła kontaktowe i przemyć je płynem do soczewek (jeśli są wielokrotnego użytku) lub zmienić na nową parę (w przypadku szkieł jednorazowych). Zobacz: Dlaczego nie powinieneś pocierać oczu?

Zobacz ofertę kropli nawilżających w naszym sklepie

Nie śpij w soczewkach
Aby nie dopuścić do przesuwania się lub utknięcie szkieł kontaktowych w oku, to pamiętaj, aby ściągać je, przed każdym położeniem się spać. Spanie w normalnych kontaktach może doprowadzić do wysuszenia gałki ocznej, co może skutkować wystąpieniem innych nieprzyjemnych dolegliwości. Zobacz: Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Jeśli zaklinowała się jedna soczewka kontaktowa, to po usunięciu jej z oka musisz ją wyrzucić (w przypadku szkieł jednodniowych), nawet gdy od jej założenia upłynęło niewiele czasu. W przypadku szkieł jednorazowych należy je oczyścić dokładnie płynem do pielęgnacji szkieł. Dopiero po wykonaniu tego zabiegu można ponownie założyć soczewkę.

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/