Soczewki kontaktowe a alergie

Coraz więcej osób cierpi na sezonowe alergie. Jednym z najczęstszych objawów alergii sezonowej jest katar i łzawienie oczu. Dlatego alergicy często odczuwają dyskomfort w czasie noszenia soczewek. Czy mając alergię, można nosić szkła kontaktowe?


Alergia sezonowa – co to jest?

Alergia sezonowa występuje o określonej porze roku. Jest reakcją organizmu na alergen. Największe nasilenie alergii występuje od kwietnia do czerwca, gdy pyli wiele gatunków roślin i drzew. Alergie sezonowe mogą nasilać się również jesienią, gdy kwitną chwasty. W tym czasie nasilają się również objawy alergii na roztocza i zarodniki grzybów.

Objawy alergii oczu

Alergia może powodować różne objawy – od kataru po dolegliwości związane z narządem wzroku. Alergen, który dostanie się do oczu, może wywołać m.in. alergiczne zapalenie spojówek. Objawiające się:

  • pieczeniem,
  • łzawieniem,
  • swędzeniem,
  • zaczernieniem,
  • obrzękiem powiek.

Najczęściej występującą alergia jest sezonowe alergiczne zapalenie spojówek, które ma gwałtowny, lecz krótkotrwały przebieg. Występuje głównie w sezonie wiosenno- letnim. Jest to związane z pojawiającymi się pyłkami w powietrzu. Rzadziej występuje przewlekłe zapalenie spojówek, które ma łagodniejszy przebieg, lecz może trwać nawet cały rok. W przypadku przewlekłego zapalenia spojówek alergenami najczęściej są m.in. kurz, roztocza i zarodniki grzybów.

W jaki sposób można leczyć alergię oczu?

Zdiagnozowanie alergii oczu, to współpraca kilku specjalistów: alergologa, okulisty, dermatologa i laryngologa. Podstawą leczenia alergii oczu jest właściwa higiena oraz ograniczenie kontaktu z alergenem. Całkowita eliminacja alergenu jest możliwa bardzo rzadko, ponieważ najczęściej alergie oczu wywołuje kurz, zarodniki grzybów, roztocza oraz pyłki roślin.
Jeśli objawy alergii nasilają się, to prawidłowa higiena jest niewystarczająca. Dlatego okulista lub alergolog wprowadza dodatkowo leczenie farmakologiczne. Najczęściej są to m.in.:

  • leki histaminowe,
  • leki przeciwzapalne,
  • sterydy.

Wielu alergologów w przypadku alergii kontaktowych zaleca również odczulanie.

Soczewki kontaktowe a sezonowe alergie

Alergia bardzo często zmniejszają tolerancję oczu podczas noszenia soczewek kontaktowych. Wtedy oko traktuje soczewkę jako ciało obce powodujące dyskomfort. Dlatego wielu okulistów i optometrystów zaleca alergikom noszenie silikonowo-hydrożelowych soczewek, które mają największą przepuszczalność tlenu.

Noszenie soczewek kontaktowych w czasie alergii oczu zależy głównie od stopnia nasilenia reakcji alergicznych. Jeśli jedynym objawem alergii jest swędzenie oczu, to nie trzeba rezygnować z noszenia szkieł kontaktowych. Jeśli objawy alergii nasilają się i występuje, np. obrzęk, pieczenie i swędzenie powiek, to wielu specjalistów zaleca, aby w tym czasie zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych, które mogą zwiększyć objawy alergii.

Jakie soczewki dla alergików?

Wyniki niezależnych badań jednoznacznie potwierdzają, że w przypadku alergików zdecydowanie lepiej tolerowane są soczewki jednodniowe. Badania opublikowane w Postępy Dermatologii i Alergologii w 2015 roku [1] dotyczące wpływu typu soczewek kontaktowych na pojawienie się alergii lub nasilenia alergii u osób noszących soczewki wskazują, że najlepszym rodzajem soczewek dla osób z alergią są soczewki jednodniowe. W innym badaniu zaobserwowano m.in. że soczewki jednodniowe zapewniały lepszy komfort u 67% pacjentów w porównaniu z soczewkami, które nosili przed badaniem. [2] Z badania Wolffsohna i Emberlinba [3] wynika z kolei, że objawy pieczenia i zaczerwienienia powiek występujące znacznie rzadziej u osób noszących z soczewkę ze wzmocnionymi środkami nawilżającymi. Okazuje się, że typ soczewek stanowi dobrą barierę przed przenikaniem alergenów a także jest dobrze tolerowany przez organizm. Soczewki kontaktowe do przedłużonego noszenia są bezwzględnie przeciwwskazane

 

Sprawdź jednodniowe soczewki w naszym sklepie

15 zasad noszenia soczewek przez alergików

Jak przyznają eksperci osoby z wadami wzroku mogą bezpiecznie używać soczewek kontaktowych nawet w przebiegu zaostrzonej reakcji alergicznej. Aby alergik mógł bezpiecznie używać soczewek kontaktowych, to powinien przestrzegać kilku ważnych zasad:

  1. Kontrolować regularnie wzrok u okulisty lub optometrysty.
  2. Stosować się do zaleceń okulisty i optometrysty.
  3. Stosować tylko soczewki jednodniowe.
  4. Skrócić czas noszenia soczewek kontaktowych.
  5. Wybierać płyny dedykowane dla alergików.
  6. Unikać wystawiania na działanie alergenów.
  7. Unikać tarcia oczu.
  8. Dbać o higienę rąk – często je myć.
  9. Unikać dotykania okolic oczu.
  10. Wybierać soczewki hydrożelowo- sylikonowe.
  11. Płukać oczu solą fizjologiczną.
  12. Stosować okulary przeciwsłoneczne.
  13. Dokładne przemywać oczy rano i wieczorem.
  14. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek oznak „czerwonego oka”, należy udać się w trybie pilnym do okulisty.
  15. W przypadku pojawienia się ciężkiej reakcji alergicznej lub patologii rogówki rekomendowane jest czasowe zaprzestanie noszenia soczewek kontaktowych.

Podrażnienie oczu w czasie alergii sezonowej

Jeśli w czasie alergii sezonowej doszło do podrażnienia oczu, to warto zastosować:

  • zimne okłady,
  • krople do oczu dla alergików przed założeniem i od razu po ściągnięciu szkieł kontaktowych.

Podsumowanie

Osoby z alergią mogą stosować soczewki kontaktowe, jeśli w czasie ich stosowania będą przestrzegały zasad higieny oraz zaleceń specjalistów szczególnie:

  • odpowiedniego czyszczenia i dezynfekcja soczewek;
  • ścisłego przestrzeganie harmonogramów noszenia;.
  • przestrzeganie instrukcji producentów soczewek dotyczących stosowania roztworów do pielęgnacji soczewek ( w przypadku noszenia soczewek wielorazowego użytku)
Materiały źródłowe:
  1. Agnieszka Urgacz, Ewa Mrukwa, Radoslaw Gawlik, Adverse events in allergy sufferers wearing contact lenses, Postępy Dermatologii i Alergologii2015 Jun; 32(3): 204–209. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4495118/#CIT0030 [dostęp 30.11.2021r.]
  2. Hayes VY, Schnider C, Veys J. An evaluation of 1-day disposable contact lens wear in a population of allergy sufferers. Contact Lens Anterior Eye. 2003;26:85–93, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16303503/ [dostęp 30.11.2021r.]
  3. James S.Wolffsohn, Jean C.Emberlin, Role of contact lenses in relieving ocular allergy,Contact Lens and Anterior Eye, Volume 34, Issue 4, August 2011, Pages 169-172, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1367048411000440 [dostęp 30.11.2021r.]

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/