Jakie soczewki do uprawiania sportu?

Soczewki kontaktowe ułatwiają uprawianie sportów. W wielu dyscyplinach ich stosowanie jest niemal niezbędne, ponieważ okulary są niewygodne. Dlaczego uprawiając sport, warto korzystać z soczewek kontaktowych? Jakie soczewki są najlepsze dla aktywnych osób?

Dlaczego osoby aktywne powinny nosić soczewki kontaktowe?

Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na kondycję oczu. Niestety wiele osób mających wadę wzroku nie uprawia sportu z powodu dyskomfortu, który wywołują okulary. Jeśli wada wzroku jest poważna, to bardzo trudno jest wykonywać ćwiczenia bez korekcji. Jest to szczególnie ważne w dyscyplinach, które wymagają celności i precyzyjności. W takiej sytuacji warto rozważyć stosowanie soczewek kontaktowych. W sprzedaży nie ma soczewek dedykowanych dla sportowców, lecz dostępne modele świetnie sprawdzą się podczas uprawiania różnych sportów.

Zalety noszenia soczewek w porównaniu z okularami

Soczewki kontaktowe zapewniają wiele korzyści w czasie uprawiania sportu w porównaniu z okularami. Podczas uprawiania sportu soczewki zapewniają większy komfort noszenia, dzięki temu możesz skupić się wyłącznie na uprawianiu sportu. Mają również wiele innych zalet:

Dają szersze pole widzenia

Okulary w porównaniu z soczewkami kontaktowymi ograniczają pole widzenia o 15%- zostało to potwierdzone badaniami [1].

Lepsza ostrość widzenia

Odbicia na powierzchni okularów mogą rozpraszać podczas uprawiania sportu. Mogą również spowodować chwilową utratę ostrości. Szkła kontaktowe poruszają się wraz z gałką oczną, dzięki temu zawsze znajdują się na linii wzroku, co pozwala na wyeliminowanie martwych punktów i potencjalnych zniekształceń obrazu.

Większy komfort użytkowania

Okulary w czasie uprawiania sportu mogą zsuwać się i spadać. Zaparowują również pod goglami i kaskami, co utrudnia uprawianie sportu. Okulary są niewygodne, np. w czasie fitnessu lub uprawiania gimnastyki artystycznej.

Bezpieczeństwo

W czasie uprawiania dynamicznych dyscyplin sportowych w okularach jesteś narażony, np. na uderzenia, których konsekwencją może być uraz oczu. Szkła kontaktowe są lepszym sposobem korekcji wzroku zwłaszcza u młodych aktywnych osób.

Jak dopasować soczewki kontaktowe do formy aktywności?

 • Tryb noszenia. Najczęściej polecane do aktywności sportowej są soczewki jednodniowe. Zalecane są do większości aktywności sportowych m.in. biegania, jazdy na rowerze. Jeśli sport nie jest uprawiany codziennie, to zalecamy szkła dwutygodniowe i miesięczne. Podczas uprawiania sportów ekstremalnych świetnym rozwiązaniem są soczewki do noszenia w trybie przedłużonym, ponieważ w czasie wycieczki górskiej może nie być warunków na higieniczną wymianę soczewek.
 • Tlenoprzepuszczalność. Gdy kupujesz szkła kontaktowe, które będą stosowane do aktywności sportowej, to powinieneś zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności tlenu. W czasie wysiłku fizycznego wzrasta metabolizm rogówki, czyli zwiększa się zapotrzebowanie rogówki na tlen. Dlatego warto wybierać soczewki, które cechują się większą transmisyjnością tlenu.
  Szerzej temat tlenoprzepuszczalności w soczewkach kontaktowych omawiamy w artykule: Przepuszczalność tlenu w soczewkach
 • Filtr UV. Dla osób, które uprawiają sport na zewnątrz, najlepsze będą soczewki z filtrem UV.
  Promieniowanie UV może mieć destrukcyjny wpływ na oczy. Z tego powodu osoby, które uprawiają sport na świeżym powietrzu, szczególnie w słoneczne dni powinny sięgać po soczewki z filtrami UV. Obecnie dostępne są różne typy soczewek kontaktowych, które zapewniają różny poziom ochrony przed promieniowaniem UV. Filtry stanowią integralną część konstrukcji soczewki i sa praktycznie niewidoczne. W sprzedaży dostępne są soczewki o różnym poziomie blokady promieni UVA i UVB. W zależności rodzaju soczewki blokowane jest od 70% do nawet 99% szkodliwego promieniowania słonecznego.
  Wybór soczewek z filtrami UV pozwala nam na komfortowe uprawianie różnych dyscyplin sportowych nawet przy bardzo dużym nasłonecznieniu.
  Więcej na temat soczewek kontaktowych z filtrem UV dowiesz się z artykułu: Czy soczewki kontaktowe chronią przed promieniowaniem UV?

Zobacz ofertę soczewek w naszym sklepie

Soczewki kontaktowe do pływania

Najtrudniejszy wybór soczewek kontaktowych mają osoby, które uprawiają sporty wodne. Należy podkreślić, że nie jest rekomendowane stosowanie soczewek kontaktowych do pływania w basenie. Podczas pływania w soczewkach kontaktowych wzrasta niebezpieczeństwo dostania się do oka mikroorganizmów i powstania stanów zapalnych, a także poważnych chorób oczu. Dotyczy to zarówno pływania na basenie, jak i korzystania z wody na otwartej przestrzeni np. w jeziorze czy morzu. W sytuacji, gdy noszenie soczewek jest konieczne, wówczas należy zachować wszystkie środki ostrożności, aby woda nie przedostała się do oczu. Po wyjściu z basenu należy od razu ściągnąć soczewki i przepłukać oczy solą fizjologiczną lub kroplami do oczu. W czasie pływania na basenie trzeba pamiętać również o okularach pływackich, które ochronią oczy przed kontaktem z wodą. Ich brak może doprowadzić np. do wypłukania soczewki kontaktowej.

Szerzej temat pływania w soczewkach kontaktowych omawiamy w artykule: Czy bezpiecznie jest pływać w soczewkach?

Jakie są najlepsze soczewki dla aktywnych?

Gdy wybierasz soczewki kontaktowe do uprawiania sportu, to powinieneś wziąć pod uwagę dwa ważne czynniki:

 • wykonywanie ekstremalnych ruchów oczu i ciała,
 • czas wykonywanej aktywności.

Do uprawiania sportu najlepsze będą soczewki hydrożelowe, np. Acuvue 2, ponieważ świetnie dopasowują się do gałki ocznej. Jest to szczególnie ważne w czasie bardzo dynamicznych sportów, np. tenis lub fitness. Wiele osób uprawiających sport preferuje soczewki tylko na czas aktywności fizycznej.
Jeśli chcesz zakupić soczewki do korekcji wzroku, w których będziesz mógł swobodnie uprawiać aktywność fizyczną, to omów wybór szkieł kontaktowych ze specjalistą. Dzięki temu otrzymasz rozwiązanie dopasowane w pełni do Twoich potrzeb.


Przypisy:

 1. Benjamin WL. Visual optics of contact lenses in clinical contact lens practice. Bennett ES, Weissman BA, Editors. 1991; JB Lippincott: Philadelphia.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/