Czy można nosić na zmianę okulary i soczewki?

Wiele osób zastanawia się, co wybrać soczewki kontaktowe, czy okulary? Niektórzy pacjenci korzystają z obu metod korekcji wzroku. Czy zamienne stosowanie okularów i soczewek jest bezpieczne?

Czy można nosić naprzemiennie: soczewki i okulary?

Tak. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że zamienne korzystanie z soczewek i okularów może pogorszyć wzrok. Jest to mit. Wielu okulistów i optometrystów zaleca, aby osoba korzystająca na co dzień z soczewek kontaktowych miała jedną parę okularów. Ponieważ zdarzają się sytuacje losowe, w których korzystanie z soczewek kontaktowych może pogorszyć stany chorobowe wywołane, np. alergią lub zakażeniem bakteryjnym. Osoby cierpiące na przemęczenie lub podrażnienie oczu powinny również zrezygnować z noszenia soczewek. W takiej sytuacji korekcja wzroku jest możliwa tylko za pomocą okularów.

Kiedy lepiej nosić soczewki?

Szkła kontaktowe są wygodniejszą formą korekcji niż okulary. Są niewidoczne, dzięki temu nie zmieniają wyglądu twarzy. Nie uwierają również skroni, nosa ani uszu. Idealnie sprawdzą się w zimie, ponieważ nie parują pod wpływem zmiany temperatury. Świetnie sprawdzą się w czasie deszczu lub śniegu, ponieważ opady nie zaburzają pola widzenia.
Warto zauważyć, że soczewki zapewniają większą ostrość widzenia niż okulary. Ponieważ poruszają się razem z gałką oczną, zapewniając szerszy kąt widzenia.

 • Szkła kontaktowe są najlepszym rozwiązaniem dla osób prowadzących aktywny tryb życia, np. tańczących, uprawiających aerobik lub ćwiczących na siłowni. Idealnie sprawdzą się u zawodowych sportowców.
 • Trudno grać zawodowo np. w siatkówkę lub piłkę nożną w okularach. Soczewki kontaktowe świetnie sprawdzą się również u osób jeżdżących na nartach- zwiększają komfort w czasie jazdy, ponieważ nie zaparowują. Soczewki jednorazowe są również świetnym rozwiązaniem dla osób lubiących pływać w basenie.
 • Wiele kobiet wybiera soczewki ze względów wizualnych- nie zmieniają one wyglądu twarzy. U Pań stosujących szkła kontaktowe makijaż jest lepiej widoczny.

Kiedy lepiej nosić okulary?

Pacjent powinien zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych:

 • Stan zapalny oka (może powstać z wielu powodów). Gdy na oku pojawiają się niepokojące objawy (np. zaczerwienienie, przesuszenie, łzawienie), należy zrezygnować z noszenia soczewek i zamienić ja na okulary. W czasie noszenia okularów zapewniony jest lepszy przepływ powietrza między szkłem a gałką oczną. Dzięki temu dolegliwości wywołane stanem zapalnym nie są uciążliwe.
 • Przy niektórych chorobach przewlekłych. Okulary sprawdzą się lepiej u osób chorujących na cukrzycę i zaburzenia hormonalne. Pacjenci cierpiący na te schorzenia w czasie zakładania soczewek mogą odczuwać dyskomfort, a nawet ból. Odczucia te mogą występować również podczas noszenia szkieł kontaktowych.
 • Wizyta w szpitalu, planowanie operacja. Zmiana soczewek na okulary jest konieczna, gdy pacjent dostaje się na pogotowie w trybie pilnym lub udaje się do szpitala na planowaną operację, lub zabieg.
  Jeśli pracujesz przy komputerze, to lepiej jest, abyś korzystał z okularów. Mają specjalny filtr światła niebieskiego, który blokuje szkodliwe promieniowanie. Tego filtru nie ma w żadnych soczewkach.
  Wiele osób preferuje noszenie okularów, ponieważ traktują je jako dopełnienie codziennego looku. Takie osoby mają najczęściej kilka par w różnych oprawach.

Co daje naprzemienne noszenie okularów i soczewek?

Wiele osób zastanawia się, jaki jest sens w naprzemiennym noszeniu soczewek i okularów. Powodów takiej sytuacji może być co najmniej kilka.

 • Alergia sezonowa. Pierwszym z nich jest to, że pacjenci mają sezonowe alergie, których objawem jest m.in. nadmierne łzawienie lub opuchlizna powiek. W takiej sytuacji noszenie soczewek kontaktowych byłoby dla oczu nadmiernym obciążeniem.
 • Choroby oczu np. zespół suchego oka. Jeśli pacjent ma przemęczone lub podrażnienie oczy, to również powinien na jakiś czas zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych i zastąpić je okularami.
 • Zabieg lub planowana operacja. Ostatnim z nich powodów jest planowany zabieg lub operacja albo udanie się szpitala w trybie ambulatoryjnym.

Przeczytaj również: Okulary czy soczewki kontaktowe? Co wybrać?

Jakie wybrać soczewki do noszenia okazjonalnego?

Jeśli chcesz nosić szkieł kontaktowych tylko okazjonalnie, to najlepsze będą dla Ciebie soczewki jednodniowe. To soczewki, których konstrukcja i parametry są bardzo przyjazne dla oka. Dodatkowym atutem soczewek jednorazowych jest fakt, że nie wymagają dodatkowej pielęgnacji — to soczewki jednorazowe. Po zakończeniu dnia trzeba je po prostu wyrzucić do kosza. Soczewki silikonowo- hydrożelowe mogą stosować wszyscy. Dla alergików i osób z wrażliwymi oczami polecamy wysoko uwodnione soczewki hydrożelowe, do których oko szybko się adaptuje.

Zobacz ofertę soczewek w naszym sklepie

Czy można zakupić soczewki na podstawie okularów?

Nie można. Okulary i soczewki różnią się konstrukcją i sposobem użytkowania, a sama recepta wydawana na okulary znacznie różni się parametrami od recepty, która przypisywana jest na konkretne soczewki.
Pacjenci bardzo często nie zdają sobie sprawy, że moc soczewek kontaktowych jest mniejsza niż moc okularów. Jest to spowodowane odległością od gałki ocznej. Okulary są oddalone od niej o kilkanaście milimetrów, natomiast soczewki nakładane są bezpośrednio na rogówkę. Zasada ta ma zastosowanie, jeśli wada wzroku jest większa niż 3,25 dioptrii. Od tej zasady jest jeden wyjątek- dalekowzroczność. W przypadku tej wady soczewka powinna mieć większą moc niż okulary.
Dobór właściwych szkieł kontaktowych jest bardzo ważny. Dlatego pacjent nie może na własną rękę kupować soczewek. Zawsze powinien udać się do okulisty lub optyka w celu dobrania okularów, lub szkieł kontaktowych do posiadanej wady wzroku.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz w artykule: Czy można dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów?

Zamienne noszenie okularów i soczewek kontaktowych jest bardzo wygodne i bezpieczne. Jeśli pacjent na co dzień stosuje soczewki kontaktowe a okazjonalnie okulary, to nie problemu w przypadku wystąpienie sytuacji losowych, np. przy stanie zapalnym oka.