Zawartość wody w soczewkach kontaktowych – dlaczego jest ważna?

Zawartość wody w soczewkach jest jednym z ważniejszych parametrów. Czym jest uwodnienie w szkłach kontaktowych? Dlaczego jest takie ważne? Kto powinien nosić soczewki o wysokim stopniu uwodnienia? 

Co to jest uwodnienie soczewek?

Uwodnienie jest jednym z ważniejszych parametrów soczewek. Oznacza procentową zawartość w materiale, z którego wykonane są szkła kontaktowe. Największą zawartość wody mają soczewki hydrożelowe. Zawartość wody wynosi w nich od 50 do 70%. Soczewki silikonowo-hydrożelowe mają niższe uwodnienie od 30 do 50%. Dodatek silikonu sprawia, że przepuszczają kilkakrotnie więcej tlenu niż soczewki hydrożelowe.
Soczewki o wysokim uwodnieniu są mniej trwałe. Bardzo łatwo można je uszkodzić w czasie zakładania i ściągania. Są trudniejsze w zakładaniu, ponieważ ich materiał jest bardzo plastyczny.

Rodzaje soczewek wg stopnia uwodnienia

Hydrożel jest twardym materiałem, gdy jest suchy. Po uwodnieniu mięknie i staje się bardziej elastyczny. W związku z różnym nasyceniem materiału wodą wyróżnia się trzy rodzaje soczewek kontaktowych:

 • o niskim uwodnieniu- do 40%,
 • o średnim uwodnieniu – do 50%,
 • o wysokim uwodnieniu- powyżej 50%.

Soczewki do noszenia całodobowego to soczewki silikonowo- hydrożelowe mają uwodnienie od 24 do 38%.

Na co ma wpływ zawartość wody w soczewce?

Zawartość wody w soczewce ma wpływ na komfort noszenia. Soczewki hydrożelowe są miękkie i bardzo delikatne. Dzięki temu są prawie niewyczuwalne w czasie noszenia. Soczewki hydrożelowe są polecane dla alergików oraz osób z wrażliwymi oczami. Wysokie uwodnienie powoduje utrzymanie długiego nawilżenia oczu. Pacjenci po całym dniu noszenia tych soczewek nie odczuwają „ciała obcego” w oku. Osoby noszące soczewki o wysokim uwodnieniu mają rzadko tzw. syndrom zmęczenia soczewkami. Szkła kontaktowe o wysokim uwodnieniu szybciej adaptują się do oka. Soczewki silikonowo- hydrożelowe mają niższe uwodnienie, co powoduje, że są sztywniejsze, a niektóre osoby po ich założeniu odczuwają dyskomfort.
Jeszcze do niedawna wysoka zawartość wody w soczewkach oznaczała większy przepływ tlenu. Nowoczesne soczewki silikonowo- hydrożelowe mają znacznie mniejsze uwodnienie przy zwiększonej transmisji tlenu. Najnowsze soczewki silikonowo- hydrożelowe dużo lepiej transmitują tlen niż szkła hydrożelowe o wysokim uwodnieniu.

Kto powinien nosić soczewki wysoko uwodnione?

Soczewki kontaktowe wysoko uwodnione (hydrożelowe) są mniej popularne od silikonowo-hydrożelowych. W przypadku niektórych schorzeń są wręcz polecane przez lekarzy okulistów. Wysoko uwodnione soczewki najczęściej wybierane są do noszenia w trybie jednodniowym. Dzięki temu pacjent może cieszyć się wysokim komfortem noszenia, przy niewielkim ryzyku uszkodzenia soczewki. Szkła kontaktowe wysoko uwodnione polecane są zwłaszcza osobom z wrażliwymi oczami, z zespołem suchego oka oraz alergikom.

Jakie wybrać soczewki o wysokiej zawartości wody?

Przestawiamy kilka modeli które cechują się wysokim stopniem uwodnienia.

 1. 1-DAY ACUVUE MOIST – uwodnienie 88%
  Wysokie uwodnienie powoduje, że są jednymi z lepiej nawilżonych soczewek kontaktowych. Są to idealne soczewki dla osób, które wzmagają się z suchością oka. Mają również filtry blokujące ponad 82% promieniowania UVA i 97% UVB.
 2. DAILIES® AquaComfort Plus® – uwodnienie 69%
  Jednodniowe soczewki z systemem potrójnego nawilżania. Świetnie dopasowują się do oka. Są bardzo komfortowe. Polecane zwłaszcza dla aktywnych osób.
 3. Soflens Daily Disposable Toric – uwodnienie 69%
  Soczewki przeznaczone dla osób z astygmatyzmem. Wykonane z wysoko uwodnionego materiału Hilafilcon B. Doskonale chronią przed suchością oka nawet przez kilkanaście godzin.
 4. Proclear Multifoca – uwodnienie 62%
  Soczewki progresywne przeznaczone dla osób ze starczowzrocznością. Mają większa odporność na wysychanie. Utrzymują lepsze nawilżenie przez cały dzień.
 5. Soflens Daily Disposable – uwodnienie 59%
  Jednorazowe soczewki Soflens Daily Disposable wykonane z wysoko uwodnionego materiału Hilafilcon B. Przeznaczone do korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczności.
 6. SofLens 59- uwodnienie 59%
  Soczewki firmy Bausch & Lomb. Wykonane z wysoko uwodnionego materiału Hilafilcon B. Przeznaczone do miesięcznego stosowania.
 7. Acuvue- uwodnienie 58%
  Soczewki dwutygodniowe wykonane z materiału hydrożelowego. Posiadają filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem min 99% UVB i min 88% UVA.
 8. Live- uwodnienie 56%
  Soczewki wykonane z materiału silikonowo- hydrożelowego. Dzięki wbudowanym filtrom (78% UVA / 98% UVB) chronią przed szkodliwym promieniowaniem.
 9. FreshLook® Colors – uwodnienie 55%
  Soczewki FreshLook® Colors marki Alcon. Służą do korygowania krótkowzroczności i dalekowzroczności oraz zmiany tęczówki. Dostępne są w 6 kolorach.
 10. Horien Disposable – uwodnienie 55%
  Soczewki hydrożelowe o wysokiej przepuszczalności tlenu. Są odporne na osadzanie się osadów białkowych i innych zanieczyszczeń. Zapewniają wysoki komfort noszenia przez cały dzień.
 11. PRECISION1™ for ASTIGMATISM – uwodnienie 51%
  Soczewki silikonowo- hydrożelowe. Uwodnienie wewnątrz to 51%, a na zewnątrz 80%. Dzięki temu soczewki są bardzo komfortowe w noszeniu.

Zobacz ofertę soczewek w naszym sklepie

Przy zakupie soczewek kontaktowych powinniśmy szczególną uwagę na materiały (zobacz: Soczewki hydrożelowe czy silikonowo-hydrożelowe?) z jakich są wykonane, a także poszczególne parametry. Do jednych z najważniejszych kryteriów należy tlenoprzepuszczalność soczewki i omawiane w tym artykule uwodnienie. Jeżeli wybierzemy szkła kontaktowe dopasowane pod kątem parametrów potrzeby i wymagań oczu, noszenie soczewek nie będzie powodowało żadnych dodatkowych dolegliwości, oczy pozostaną w dobrej kondycji przez cały czas, a samo użytkowanie szkieł kontaktowych będzie prawdziwą przyjemnością.