Jakie soczewki wybrać: hydrożelowe czy silikonowo-hydrożelowe? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób noszących szkła kontaktowe. Jakie wady i zalety mają soczewki hydrożelowe, a jakie silikonowo-hydrożelowe? Jakie soczewki będą najlepsze?
Czym są soczewki hydrożelowe?
Soczewki hydrożelowe są to pierwsze szkła kontaktowe. Pojawiły się na rynku w 1971 roku. Pierwsze soczewki hydrożelowe wyprodukowane zostały w Ameryce przez firmę Baush&Lomp. Wykonane były z polimeru HEMA. W późniejszym czasie do produkcji soczewek hydrożelowych wykorzystywano również inne materiały m.in. polimer PHMA, PVP (poliwinylopirolidon) oraz BMA (metakrylan butylu). Materiały te różnią się między sobą m.in. zawartością wody. Im wyższa jest jej zwartość, tym jest wyższa przepuszczalność tlenu. Cechą charakterystyczną soczewek hydrożelowych jest wysoka zawartość wody (nawet 85%).
Rodzaje soczewek hydrożelowych:
O zawartości wody poniżej 50%
Są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne (można je rozciągnąć przy zakładaniu, rzadziej pękają). Mają niską przepuszczalność tlenu, co może doprowadzić m.in. do powstawania obrzęków rogówki. Grubsze soczewki hydrożelowe mogą doprowadzić do waskularyzacji (zwiększenia przekrwienia gałki ocznej).
O zawartości wody powyżej 50%
Są bardzo delikatne, co powoduje, że można je uszkodzić w czasie zakładania. Mają wysoką przepuszczalność tlenu. Dzięki temu zapewniają wysoki komfort noszenia. Trudno nimi manipulować przy oku, ponieważ są bardzo delikatne. Na soczewkach o większej zawartości wody tworzą się złogi (powstają na nich białe plamki). Często trzeba stosować sztuczne łzy, ponieważ soczewki szybko tracą uwodnienie, co powoduje wysuszenie rogówki. Ten rodzaj soczewek reaguje również na zmiany czynników środowiskowych m.in. objętość łez i temperaturę.
Czym są soczewki silikonowo- hydrożelowe?
Soczewki silikonowo- hydrożelowe wykonane są z hydrożelu (polimerów hydrożelowych), do których został dodany silikon. Pierwsze tego rodzaju soczewki zostały wyprodukowane w 1999 roku. Poprzez dodanie do hydrożelu silikonu została poprawiona gazoprzepuszczalność soczewek, co zwiększyło komfort noszenia. Dzięki wysokiej tlenoprzepuszczalność szkła kontaktowe silikonowo-hydrożelowe można nosić w trybie przedłużonym (night&day).
W sprzedaży dostępne są trzy generacje (rodzaje) soczewek:
- pierwsza generacja – charakteryzują się dużą sztywnością oraz bardzo dobrą przepuszczalność tlenu przy niskim uwodnieniu;
- drugiej generacji – charakteryzują się niższym współczynnikiem sztywności niż soczewki pierwszej generacji oraz większym uwodnieniem przy mniejszej zawartości wody;
- trzeciej generacji – charakteryzują się najniższym współczynnikiem sztywności oraz wysokim uwodnieniem.
Wady i zalety obu typ soczewek
Miękkie szkła kontaktowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Są to soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe. Jakie wady i zalety ma każdy z tych materiałów?
Zobacz ofertę soczewek dwutygodniowych w naszym sklepie
Wady i zalety soczewek hydrożelowych
Soczewki hydrożelowe są pierwszymi szkłami kontaktowymi, które były produkowane na masową skalę. W zależności od stopnia uwodnienia mają inne wady i zalety.
Wady i zalety soczewek hydrożelowych o uwodnieniu do 50%
Soczewki o uwodnieniu do 50%:
- są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne (można je rozciągać i rzadziej pękają);
- można je dłużej nosić;
- mniej odbarwiają się w czasie użytkowania;
- powodują mniejsze odwodnienie oka.
Mimo tak wielu zalet soczewki o uwodnieniu do 50% mają również wady. Największą z nich jest niska przepuszczalność tlenu, co powoduje zwiększony obrzęk rogówki. Jeśli soczewka jest gruba (np. przy większych wadach wzroku), to bardzo często pojawia się waskularyzacja (zwiększenia ukrwienia gałki ocznej).
Wady i zalety soczewek o uwodnieniu od 50% do 85%
Soczewki kontaktowe o uwodnieniu od 50% do 85%:
- mają większą przepuszczalność tlenu niż soczewki o mniejszym uwodnieniu;
- można je nosić przez cały dzień;
- zalecane są u osób mających obrzęk oka;
- wysokie uwodnienie zapewnia większy komfort noszenia soczewek;
- mają krótki czas adaptacji, dlatego polecane są jako pierwsze soczewki.
Mimo tak wielu zalet soczewki kontaktowe hydrożelowe o wysokim uwodnieniu od 50% do 85% mają również wady:
- przeznaczone są do krótkiego noszenia;
- mają mniejszą wytrzymałość na uszkodzenia w czasie zakładania (bardzo szybko pękają);
- trudno się nimi manipuluje;
- powstają na nich często żółte odbarwienia;
- noszenie tego rodzaju soczewek zwiększa ryzyko powstawania złogów;
- reagują na zmiany środowiskowe m.in. temperaturę, pH oraz objętość łez.
Postęp technologiczny przyczynił się do powstania soczewek silikonowo- hydrożelowych, które stanowią 70% wszystkich sprzedawanych soczewek.
Wady i zalety soczewek silikonowo- hydrożelowych
Soczewki silikonowo- hydrożelowe mimo różnic między generacjami mają wspólne zalety:
- wysoką przepuszczalność tlenu;
- mogą być stosowane przez alergików;
- są elastyczne i odporne na uszkodzenia;
- mają mniejszą zawartość wody niż soczewki hydrożelowe, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu noszenia;
- można je nosić w trybie przedłużonym (day & night);
- polecane są pacjentom cierpiącym na waskularyzację (zwiększenie przekrwienia gałki ocznej).
Jakie soczewki wybrać?
Soczewki hydrożelowe i silikonowo- hydrożelowe różnią się między sobą. Każdy materiał soczewek ma swoje wady i zalety. Dlatego nie można jednoznacznie określić, które z nich są lepsze. Wybór materiału, z którego wykonane są soczewki, trzeba skonsultować z okulistą lub optometrystą.
Soczewki silikonowo-hydrożelowe polecane są dla osób, które nie nosiły jeszcze soczewek kontaktowych, ponieważ są bardzo łatwe w aplikacji. Soczewki hydrożelowe polecane są dla osób, które mają bardzo wrażliwe oczy. Wysokie uwodnienie sprawia, że są miękkie i delikatne.
Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/