Czy można dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów?

Myślisz nad wymianą okularów na soczewki kontaktowe? Zastanawiasz się, czy jest możliwe dopasowanie soczewek kontaktowych na podstawie recepty na okulary? Rozwiewamy wątpliwości.

Wiele osób po latach noszenia okularów postanawia zmienić je na soczewki kontaktowe. Najczęściej na taki krok decydują się osoby, które prowadzą aktywny tryb życia. Soczewki, w odróżnieniu od okularów, nie ograniczają naszej aktywności, są wygodne, komfortowe w noszeniu i pozwalają na swobodne uprawianie sportu i wykonywanie ćwiczeń. Poza tym dają szersze pole widzenia, nie parują, nie odbijają refleksów i nie spadają z oczu przy najmniejszym wysiłku.

Zobacz też: Okulary czy soczewki kontaktowe? Co wybrać?

Po podjęciu decyzji pojawia się kolejny dylemat. Jakie soczewki będą dla nas najlepsze i jakie wybrać? Czy jesteśmy w stanie dobrać nasze soczewki kontaktowe na podstawie parametrów okularów? Czy możemy je dobrać samodzielnie? Czy konieczna jest wizyta u optometrysty, czy okulisty?

Czy recepty na okulary i soczewki kontaktowe – czy to samo?

Czy mogę dobrać soczewki kontaktowe na podstawie recepty na okulary? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, które postanowiły zmienić okulary korekcyjne na wygodne kontakty. Pomimo tego, że oba typy dokumentów zawierają dość podobne parametry, w wielu względach bardzo różnią się od siebie. Recepta na okulary nie jest tym samym co recepta na soczewki kontaktowe. Wynika to ze specyficznej konstrukcji oraz działania obu wyrobów medycznych.

Recepta na soczewki kontaktowe

Odległość i kąt załamanie światła. Okulary znajdują się około 12-15 milimetrów od oczu, podczas gdy soczewki nakładamy bezpośrednio na gałkę oczną. Wskutek tego kąt załamania światła jest inny. Z tego powodu przy wyborze zarówno okularów, jak i soczewek wymagane są zupełnie inne testy i pomiary.

Moc soczewki. Recepta na okulary i recepta na soczewki mogą różnić się mocą. W zależności od wady wzroku, siły soczewki potrzebnej do jej skorygowania i rodzaju soczewki kontaktowej parametry określone na recepcie okularów mogą znacznie różnić się od tych na recepcie soczewek kontaktowych.
Największe dysproporcje zauważalne są przy wyższej wadzie wzroku. Osoby z krótkowzrocznością powyżej 3,5 dioptrii mają moc soczewek mniejszą niż te w okularach. W przypadku nadwzroczności moc jest większa.

Oznaczenia. W recepcie na soczewki pojawiają się parametry, w których nie ma w przypadku recepty okularowej. Należą do nich:

 • BC – czyli promień krzywizny soczewki, które zależy od kształtu oka. Zapewnia właściwe dopasowanie soczewki.
 • Dia/D – Średnica soczewki. Parametr informuje o całkowitym rozmiarze soczewki.

Materiał, z jakiej powinna być wykonana soczewka: soczewki kontaktowe zazwyczaj są hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe. Dopasowanie zależy od kondycji oczu. Osoby suchymi i wrażliwymi oczami wybierają soczewki silikonowo-hydrożelowe.

Producent: Bardzo często recepta na soczewki kontaktowe zawiera również informację związane z konkretnym producentem i marką soczewek.

Recepta na okulary

Na recepcie na okulary oprócz informacji o mocy soczewki znajduje się takie dane jak:

 • cylinder wskazujący stopień korekcji astygmatyzmu (jeśli taka wada istnieje)
 • oś cylindra pokazującą orientację cylindra.
 • rozstaw źrenic (PD)

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Recepta na okulary – jak ją czytać?

Jak widać, różnic pomiędzy receptami jest bardzo wiele. Z tego powodu nie możemy i nie powinniśmy na podstawie recepty na okulary wybierać soczewek.

Astygmatyzm a dobór soczewek

Wybór soczewek na podstawie okularów nie jest też możliwy dla osób, które zmagają się z określonymi wadami wzroku, szczególnie z astygmatyzmem. Astygmatycy muszą nosić soczewki o konkretnych parametrach i konstrukcji. W przypadku wady poniżej 0,75 dioptrii cylindrycznej rekomendowane są soczewki sferyczne a powyżej 0,75 dioptrii toryczne. Tego typu soczewek nie da się dobrać samodzielnie, nawet z receptą na okulary.

Zobacz też: Soczewki kontaktowe dla astygmatyka

Jak przeliczać moc dla soczewek kontaktowych i okularów?

Ze względu na różnice w konstrukcji okularów i soczewek kontaktowych, nie ma możliwości i precyzyjnego doboru soczewek bez wizyty u specjalisty. Jedynym elementem, który jesteśmy w stanie obliczyć na podstawie parametrów naszych okularów korekcyjnych, jest moc soczewki. Wykorzystujemy w tym przypadku następujący wzór:

фsk = фok / 1 – d × фok


фsk – moc soczewki kontaktowej
фok – moc soczewki okularowej
d – odległość soczewki okularowej od oka w metrach

Jeżeli od dziecka mamy skrytą awersję do matematyki możemy również wykorzystać specjalne tabele przeliczeniowe, które pozwalają nam oszacować przybliżoną moc soczewki. Warto jednak pamiętać, że takie obliczenia są obarczone błędem i nie powinny być jedynym wyznacznikiem, jakim będziemy kierować się przy wyborze soczewek. W przypadku wyboru soczewki moc jest jednym a nie jednym parametrem, który decyduje o dopasowaniu soczewki do oka

Jak dobrać w takim razie soczewki kontaktowe?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – udać się do specjalisty. Tylko badanie wzroku wykonane przez optometrystę lub okulistę pozwoli nam na dobranie pary soczewek. Podczas wizyty zostanie wykonane badanie, które pozwoli na dopasowanie odpowiedniej mocy okulary do soczewek, ale również pozostałych parametrów takich jak promień krzywizny i średnica. W trakcie badania sprawdza się również czy osoba nie boryka się ze schorzeniami, które uniemożliwiają noszenie soczewek kontaktowych.

Do tego typu należą między innymi

 • cukrzyca
 • alergia,
 • ciężki wariant zespołu suchego oka,
 • różnego rodzaju stany zapalne oczu,
 • zaburzenia hormonalne,
 • nietolerancja soczewek kontaktowych (u dzieci poniżej 8 roku życia i osób starszych)
 • praca przy komputerze.

Specjalista pomoże nam również dobrać właściwy materiał soczewki, a nawet zarekomenduje producenta. W ten sposób będziemy pewni, że nasza soczewka spełni swoje zadanie i doskonale skoryguje wadę wzroku.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/