Czy noszenie soczewek jest bezpieczne?

kobieta zakłada soczewki kontaktowe

Pytanie o bezpieczeństwo soczewek bardzo często jest jednym z pierwszych, jakie zadajemy sobie przy podejmowaniu decyzji: okulary czy soczewki kontaktowe? Czy soczewki są zdrowe? Czy ich zakładanie i noszenie jest bezpieczne dla naszych oczu?

Czy soczewki psują wzrok?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie.

Mity na temat tego, że kontakty powodują pogorszenie wzroku, nadal pokutują w naszej świadomości. Pewnie każdy z nas słyszał od babci, wujka, sąsiadki, że „od noszenia kontaktów może nam się pogorszyć wzrok”. Tymczasem tego typu twierdzenia nie mają żadnego poparcia w naukowych badaniach. A samo aplikowanie soczewki nie jest takie straszne, jak na początku może się wydawać.

Jeżeli stosujemy nasze soczewki kontaktowe zgodnie z wytycznymi producenta, dbamy o higienę oczu i odpowiednio pielęgnujemy soczewki kontaktowe, ich wnoszenie żaden sposób nie wpływa negatywnie na nasz wzrok. Soczewki kontaktowe mogą być bezpiecznie noszone przez wszystkich, którzy kupili je na podstawie recepty i mają rekomendację do ich noszenia.

Warto pamiętać, że psucie się wzroku w większości wypadków nie jest związane z noszeniem soczewek, ale wynika z zupełnie innych czynników: trybu naszego życia i pracy (no, pracy przed komputerem), a także uwarunkowań genetycznych. W krótkowzroczności osiowej wada powiększa się najszybciej do czasu ukończenia wzrostu oka (do ukończenia 21 lat). Jej największy wzrost przypada na okres dojrzewania (zazwyczaj 0,5-1,0 D na rok), potem tempo zwalnia. Nadwzroczność w młodym wieku bardzo często pozostaje niewykrywalna ze względu na akomodację oka. Zauważalna jest dopiero w wieku starszym, kiedy akomodacja oka zaczyna słabnąć.
Noszenie dobrze dobranych soczewek i właściwa ich pielęgnacja nie tylko nie psuje wzroku, ale przede wszystkim poprawia jakość naszego widzenia i komfort życia.

Czy istnieje dowód naukowy, że soczewki kontaktowe pogarszają krótkowzroczność?

Soczewki kontaktowe i ich wpływ na wzrok były przedmiotem wielu badań naukowych. Jedno z nich przeprowadzone zostało przez Adolescent and Child Health Initiative for Vision Empowerment (ACHIEVE) [1]. Badanie trwało 3 lata i w brała w nim udział grupa 484 dzieci w wieku od 8 do 17 lat ze stwierdzoną wadą krótkowzroczności. Dzieci podzielono na dwie grupy: w pierwszej dzieci miały nosić regularnie okulary, w drugiej – soczewki kontaktowe.
Celem badania było stwierdzenie, która forma korekcji wzroku jest bardziej skuteczna: soczewek kontaktowych czy okularów. Po zakończeniu badania zmierzono u każdego uczestnika poziom korekcji wzroku. Okazało się, że nie ma widocznej i wyraźniej różnicy pomiędzy progresją krótkowzroczności między dziećmi, które nosiły okulary a tymi, które zakładały szkła kontaktowe. Wynika z tego, że noszenie soczewek kontaktowych nie tylko nie psuje wzroku, ale również realnie wpływa na polepszenie jego jakości. Jedną z konkluzji z tego badania brzmiała: „soczewki kontaktowe są realną alternatywą metodą korekcji wzroku wśród dzieci.”

Czy soczewki poprawiają wzrok?

Soczewki kontaktowe poprawiają jakość i ostrość widzenia. Robią to znacznie lepiej od okularów. Wynika z tego, że soczewki są nakładane bezpośrednio na gałkę oczną. Poruszają się wraz z ruchami gałki ocznej. W związku z tym w soczewkach mamy pełne pole widzenia i nie jesteśmy ograniczeni ramkami okularów.

Czy soczewki potrafią leczyć wady wzroku? Standardowe miękkie soczewki kontaktowe korygują jedynie wady wzroku, ale jej nie leczą. Istnieje jednak możliwość leczenia wady wzroku za pomocą soczewek kontaktowych. Dotyczy ona krótkowzroczności (do 4,5 dioptrii) i astygmatyzmu (do 1, 5 dioptrii) i zazwyczaj stosowana jest u dzieci po 10 roku życia. Ortokorekcja polega na zakładaniu specjalnych soczewek ortokorekcyjnych na noc. Soczewki w trakcie snu korygują kształt gałki ocznej. W ten sposób wada u dzieci zostaje zahamowana lub znacznie spowolniona.

Soczewki kontaktowe mogą również skutecznie korygować inne wady wzroku takie na przykład zez akomodacyjny, który wynika z wady dalekowzroczności.

Mężczyzna zakłada soczewki kontaktowe
Przed aplikacją i zdejmowaniem soczewek trzeba dokładnie umyć ręce.

Soczewki kontaktowe – czy mogą być szkodliwe?

Noszenie soczewek kontaktowych jest całkowicie bezpieczne i zdrowe. Pogorszenie się kondycji oka może być spowodowane tylko i wyłącznie wówczas gdy korzystamy z nich w sposób nieodpowiedni i nie stosujemy się do wytycznych producenta. Gdy używasz soczewek niewłaściwie, możesz się nabawić infekcje oka a w rezultacie poważnego schorzenia, które w ostateczności może doprowadzić do pogorszenia wzroku.

Tego typu negatywne skutki mogą pojawiać się w przypadkach gdy:

Nie dbasz o prawidłową pielęgnację soczewek.

Do pielęgnacji soczewek przeznaczonych do dłuższego noszenia np. soczewek tygodniowych czy miesięcznych należy stosować specjalny płyn do soczewek. W żadnym wypadku nie myjemy soczewek wodą i innymi detergentami.

Nie dbasz o właściwą higienę oczu oraz rąk podczas zakładania i zdejmowania soczewek.

Przed każdorazowym założeniem i zdjęciem soczewek trzeba dokładnie umyć ręce. Panie powinny zakładać soczewki przed nałożeniem makijażu ściągać je przed demakijażem oczu.

Często zapominasz ściągać soczewki na noc i w efekcie kładziesz się do łóżka z soczewkami na oczach.

Drzemka i spanie w soczewkach może bardzo negatywnie odbić się na stanie twojego oka. Wyjątek stanowią soczewki night&day, których nie trzeba ściągać przed położeniem się do łóżka

Pływasz w soczewkach na basenie.

Pływanie w soczewkach na basenie czy w morzu może spowodować poważne infekcje oka. Z tego względu zawsze trzeba ściągać soczewki przed wskoczeniem do wody.

Nosisz soczewki dłużej niż przewiduje to ich przeznaczenie.

Soczewki dzienne powinny być zmieniane każdego dnia, soczewki tygodniowe wymieniamy po tygodniu, a miesięczne nosimy tylko i wyłącznie 30 dni. Bardzo często zdarza się „lekko” przedłużamy czas noszenia soczewek kontaktowych, szczególnie tych tygodniowych i miesięcznych. To nie jest dobra praktyka. Zawsze należy trzymać się czasu noszenia przewidzianego przez producenta.

Stosujesz soczewki niedobrane do swojego oka.

Soczewki kontaktowe będą korygować wady wzroku tylko i wyłącznie, gdy będą dobrane specjalnie dla ciebie. Z tego powodu nie wolno kupować soczewek na własną rękę, kupować soczewek kolorowych na aukcjach internetowych lub pożyczać od przyjaciółki.


Materiały źrodłowe:

A comparison of spectacle and contact lens wearing times in the ACHIEVE study, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20557557/ [dostęp 13.05.2021r.]

 

Zobacz ofertę soczewek całodobowych w naszym sklepie

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/