Jakie soczewki dla dalekowidza?


Dalekowzroczność jest jedną najczęstszych wad wzroku. Jakie są jej objawy? Jakie soczewki kontaktowe należy zakupić?

Czym jest dalekowzroczność?

Dalekowzroczność nazywana jest również nadwzrocznością lub
hyperopią , nie jest to choroba, lecz wada refrakcji oka (promienie przechodzące przez gałkę oczną, załamują się i obraz powstaje za siatkówką oka). W zdrowym oku obraz powinien powstać dokładnie na siatkówce oka.

 • Osoba cierpiąca na dalekowzroczność nie widzi wyraźnie przedmiotów z bliska (obraz jest nieostry).
 • Dalekowidz może mieć również problem z widzeniem z daleka (obiekty, przedmioty mogą się delikatnie rozmazywać).


Dalekowzroczność może być spowodowana przez zbyt krótką gałką oczną lub zbyt słabą moc układu optycznego oka, która może być spowodowana np.: przez wadę genetyczną.

Wada refrakcji dzielona jest na trzy rodzaje zaawansowania:

 • niskie do +3 dioptrii,
 • średnie +3 do 6 dioptrii
 • wysokie powyżej +6 dioptrii.


Jakie są obawy dalekowzroczności?

Objawy nadwzroczności mogą się różnić w zależności od wieku. Najpowszechniejszymi symptomami tej wady są:

 • ból głowy,
 • łzawienie,
 • szybkie męczenie się wzroku przy książce lub przy komputerze.


Po 40 roku życia najczęstszym objawem nadwzroczności jest zły obraz z bliska i daleka.

Bóle głowy są częstymi objawami nadwzroczności (fot. Nataliya Vaitkevich/Pexels)


Jak leczyć nadwzroczność?

Jeśli zauważyłeś u siebie minimum jeden z wymienionych objawów nadwzroczności, to powinieneś udać się jak najszybciej na badanie wzroku do okulisty lub optyka. Optometrysta lub okulista po wykonaniu badanie wzroku, dobierze odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe.


Jakie soczewki na dalekowzroczność – wklęsłe czy wypukłe?


Dalekowzroczność jest wadą refrakcji oka, dlatego do korekcji tej wady stosuje się soczewki wypukłe tzw. soczewki sferyczne (środkowa część jest grubsza, na brzegach są cieńsze). Ten rodzaj soczewek skupia na sobie promienie światła, które przechodzi przez gałkę oczną i dzięki temu widziany obraz jest wyostrzony. Szkła kontaktowe powinny być zawsze dobierane przez okulistę lub optometrystę.

Jakie soczewki na nadwzroczność wybrać?


Soczewki kontaktowe na dalekowzroczność mogą być jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne. W soczewkach jednodniowych nie należy chodzić dłużej niż kilkanaście godzin. Stosując szkła kontaktowe dwutygodniowe lub miesięczne należy zadbać o właściwą higienę soczewek, czyli stosowanie pojemnika na szkła oraz płynu do dezynfekcji. Nieprawidłowe czyszczenie soczewek może doprowadzić do podrażnienia gałki ocznej.


Do korekcji tej wady wzroku stosuje się soczewki sferyczne. Soczewki sferyczne do korekcji nadwzroczności muszą być dodatnie (+) – plus są soczewkami skupiającymi.


Nadwzroczność czy prezbiopia?


Nadwzroczności jest bardzo często mylona z prezbiopią (starczowzrocznością), czyli utratą elastyczności i zaburzeniami akomodacji oka. Dolegliwość ta rozpoczyna się najczęściej między 40 a 45 rokiem życia i trwa do około 65 roku życia. W tym czasie oko traci zdolność do prawidłowego widzenia przedmiotów, które znajdują się blisko.
Najpopularniejszymi objawami prezbiopii są:

 • rozmazujący się tekst podczas czytania,
 • oddalanie tekstu, aby można widzieć go lepiej,
 • zmęczenie oczu, ból głowy podczas czytania z bliska.


Jakie soczewki kontaktowe dla osób mających prezbiopię ?

Prezbiopia (tzw. starczowzroczność) korygowana jest za pomocą soczewek progresywnych, czyli do korekcji starczowzroczności przy występowaniu innych wad wzroku. Jeśli inne wady wzroku nie występują, to do korekcji prezbiopii wystarczą soczewki o dodatniej mocy optycznej.

Kup soczewki sferyczne dla dalekowidza w sklepie 2soczewki.pl

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/