Czy soczewki kolorowe są bezpieczne?

Kobieta zakłada kolorowe soczewki na oczy

Kolorowe soczewki kontaktowe mają coraz więcej zwolenników. Nie tylko poprawiają i korygują wzrok, ale również znacząco wpływają na nasz wygląd, podkreślając kolor oczu. Czy jednak stosowanie kolorowych soczewek jest bezpieczne?

Co to są kolorowe soczewki kontaktowe ?

Zadaniem kolorowych soczewek kontaktowych jest nie tylko korygowanie wady wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm). Mają one jedną przewagę nad klasycznymi soczewkami kontaktowymi – mogą podkreślać, a także zmieniać naturalny kolor oczu. W ten sposób soczewki kolorowe z jednej strony poprawiają naszą ostrość widzenia z drugiej – korzystnie wpływają na nasz wygląd.

Soczewki kolorowe dość często stosowane są w branży beauty oraz modelingu. Zakładają je modelki przed sesjami fotograficznymi, a także wyjściem na wybieg. Stosowane są również bardzo często przez aktorów teatralnych i filmowych. Nie tylko do podkreślenia naturalnej barwy oczu, ale również jako element charakteryzacji np. przeobrażenia w postać fantastyczną jak wampir, wiedźma czy superbohater. Coraz częściej ten rodzaj soczewek stanowi element przebrania na bal karnawałowy czy też Halloween.

Czym wyróżniają się soczewki kolorowe?

Kolorowe soczewki kontaktowe mają naśladować naturalny pigment zawarty w tęczówce oka. Z tego względu wygląd soczewki kolorowej znacznie różni się od klasycznej soczewki kontaktowej. W kolorowej obszar, który nakładany jest na tęczówkę oka zazwyczaj składa się z barwnych kształtów i linii. Środek soczewki, który znajduje się w miejscu źrenicy, jest przezroczysty i pozwala na ostre widzenie.

Szkła kontaktowe kolorowe i ich rodzaje

Takie szkła kontaktowe dostępne są w wielu wariantach. W zależności od potrzeb możemy otrzymać soczewki, które wzmacniają naturalny kolor oczu jak również go całkowicie modyfikują. Z tego powodu rozróżniamy soczewki wzmacniające kolor oczu oraz nieprzezroczyste.

 • Soczewki o odcieniu wzmacniającym mają na celu podkreślenie naturalnego koloru oczu. Ten typ soczewek najlepszy jest dla osób z jasnymi odcieniami oczu np. szarymi lub błękitnymi.
 • Soczewki nieprzezroczyste to soczewki zmieniające kolor oczu. Ten rodzaj soczewek całkowicie modyfikuje naturalną barwę tęczówki oczu. Zazwyczaj dostępne są kolorach takich jak orzechowy, zielony, niebieski, fioletowy czy brązowy. Najczęściej stosowane są przez osoby o ciemnych oczach. W grupie tych szkieł kontaktowych znajdują się również odmiany kostiumowe i teatralne stosowane do charakteryzacji.
Różne kolory soczewek na przykładzie Air Optix Colors. 

Kolorowe szkła kontaktowe nie tylko zmieniają kolor oczu, ale przede wszystkim korygują wady wzroku. Ze względu na te funkcje możemy podzielić kolorowe soczewki na:

 • Soczewki kolorowe korekcyjne na receptę. Podobnie jak klasyczne soczewki mają za zadanie skorygować konkretną wadę wzroku dalekowzroczność, krótkowzroczność czy też astygmatyzm.
 • Soczewki kontaktowe “zerówki” lub plano. To soczewki, które służą do korekcji wzroku (moc soczewek 0.00 dioptrii). Projektowane są dla osób, które nie posiadają wady i noszone są przez osoby tylko i wyłącznie do celów estetycznych.

Ze względu na długość noszenia możemy podzielić szkła na:

 • soczewki kolorowe jednodniowe
 • soczewki kolorowe miesięczne
 • soczewki kolorowe kwartalne

Czy soczewki kolorowe są bezpieczne?

Wokół noszenia kolorowych soczewek narosło wiele mitów i nieporozumień. Niektórzy zaczęli uważać, że zakładanie kolorowych soczewek jest niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia. Tymczasem kolorowe szkła kontaktowe korekcyjne kupione na receptę i dopasowane przez okulistę lub optometrystę, są całkowicie bezpieczne.

Soczewki kolorowe bez mocy czyli “zerówki” są wyrobami medycznymi. Ich produkcja podlega tym samym rygorom, jak produkcja soczewek korekcyjnych.
Jeżeli nasze kolorowe soczewki “zerówki” kupujemy po konsultacji z okulistą i optometrystą nie ma powodu, aby mieć jakiekolwiek obawy związane z zakładaniem ich na oczy.

Czy kolorowe soczewki psują wzrok?

Zagrożenie związane ze stosowaniem kolorowych soczewek z mocą jak i “zerówek” jest identyczne jak w przypadku zwykłych soczewek kontaktowych. Niewłaściwe używanie ich może zwiększyć ryzyko infekcji oczu i rogówki, zadrapania rogówki, pojawienia się możliwych reakcji alergicznych i osłabienia wzroku. Z tego względu kolorowe soczewki powinny być stosowane zgodnie ze wszystkimi wskazówkami i zaleceniami producenta.

Sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej, gdy kupujemy soczewki kolorowe z wątpliwego źródła.


W ostatnim czasie bardzo dużo tego typu kolorowych szkieł kontaktowych produkowanych jest głównie na rynkach azjatyckich jako dodatek do kostiumów na Halloween lub jako tzw. soczewki kosmetyczne służące tylko i wyłącznie do zmiany wyglądu. Wiele z tych szkieł nie posiada niezbędnych zezwoleń, atestów i produkowanych jest niezgodnie z normami. Stosowanie tego typu produktów może faktycznie negatywnie odbić się na kondycji naszego wzroku.

Wbrew temu, co czasami możemy wyczytać na opakowaniu, takie soczewki kontaktowe nie są uniwersalne i nie może ich stosować każdy. Źle dopasowane mogą uszkodzić rogówkę i doprowadzić do jej otarcia i bliznowacenia. Uszkodzenia może również wywoływać nadrukowany wzór i barwnik.
Ze względu na to, że na kolorowe soczewki nanoszony jest barwnik, zazwyczaj są sztywniejsze grubsze i mniej oddychające niż klasyczne soczewki. Z tego powodu wzrasta ryzyko poważnej infekcji oka, a nawet zapalenie rogówki. Z tego powodu nie należy wyposażyć się w kolorowe soczewki w miejscach do tego nieprzeznaczonych jak: sklepy z kostiumami online czy zagraniczne serwisy aukcyjne.

Jak nosić bezpiecznie kolorowe soczewki?


Jak wspominaliśmy wcześniej, kolorowe soczewki powinny być kupowane są tylko i wyłącznie po konsultacji z okulistą i wyłącznie renomowanych producentów, którzy oferują sprawdzone produkty z niezbędnymi atestami.

 1. Kolorowe soczewki kupuj tylko i wyłącznie po konsultacji i uzyskaniu recepty (dotyczy soczewek korekcyjnych) i dopasuj ich kształt u optometrysty.
 2. Soczewki zmieniające kolor nabywaj tylko i wyłącznie w sprawdzonych sklepach optycznych, które oferują renomowanej marki producentów.
 3. Dbaj o higienę. Zawsze myj ręce przed kontaktem z oczami.
 4. Zwracaj uwagę na właściwie zakładanie soczewek kontaktowych.
 5. Nie udostępniaj swoich kolorowych soczewek kontaktowych innym osobom. Stosuj tylko i wyłącznie te, które zostały dopasowane do twojego kształtu oka
 6. Stosuj się do instrukcji i zaleceń związanych z czyszczeniem i przechowywanym kolorowych soczewek. Do ich pielęgnacji używaj i tylko i wyłącznie specjalistycznych środków.
 7. Używaj soczewek przez rekomendowany czas (dzień, tydzień, miesiąc). Po określonym czasie wyrzuć je i wymień na nowe.

Jeżeli będziesz przestrzegać tych zasad i rekomendacji a także higieny nie będziesz narażony na żadne konsekwencje związane z noszeniem kolorowych soczewek kontaktowych. Dopasowane soczewki kontaktowe kolorowe ( np. soczewki kontaktowe FreshLook)  będą podkreślać naturalną urodę oczu.

 

Zobacz ofertę soczewek kolorowych w naszym sklepie

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/