Jak zakładać soczewki we właściwy sposób?

Wiele osób obawia się zakupu soczewek kontaktowych z powodu braku wiedzy na temat prawidłowego sposobu ich zakładania na oczy. Tym samym rezygnują z ogromnego komfortu życia bez okularów korekcyjnych. Tak naprawdę sam proces aplikacji soczewek jest bardzo łatwy i trwa tylko chwilę, o ile pamięta się oczywiście o przestrzeganiu pewnych zasad.

1.Zakładanie soczewek kontaktowych nie jest skomplikowaną i czasochłonną czynnością. Oto najważniejsze kroki, o których warto pamiętać.

2. Przed przystąpieniem do zakładania soczewki pamiętaj o higienie. Dokładnie umyj ręce, ale najlepiej zwykłym mydłem lub mydłem antybakteryjnym bez dodatku olejków, żeby nie przenieść ich na przezroczystą powierzchnię soczewki. Dokonuj tego przed zrobieniem makijażu, żeby zapobiec przedostawaniu się brudu pod soczewkę. Dłonie osusz ręcznikiem, który nie zostawia paproszków.

3. Delikatnie poruszaj pojemnikiem z soczewką, aby się odkleiła. Zawsze dotykaj jej wyłącznie opuszkiem palca. Paznokieć mógłby ją porysować. Soczewki płucze się jedynie specjalnym przeznaczonym do tego płynem, nigdy nie wodą, zwłaszcza z kranu.

4. W trakcie zakładania soczewki kontaktowej na oko nie trzeba wcale dotykać jego powierzchni, co jest dla wielu osób nieprzyjemne. Wystarczy palcami ręki nieaplikującej soczewki poszerzyć obie powieki (co zapobiegnie na chwilę mruganiu) i przenieść soczewkę bezpośrednio na gałkę oczną bez kontaktu z samym okiem. Przypomina to umieszczenie kropli wody. Używa się w tym celu palca wskazującego lewej lub prawej dłoni (w zależności od tego, jak ci wygodniej).

Zakładanie soczewek kontaktowych. Soczewka  na opuszku palca
Soczewka kontaktowa powinna tworzyć kształt miski

5. Soczewka na opuszku palca musi tworzyć kształt miski. Jeżeli jej brzegi są wywinięte, odwróć ją.

6. W trakcie zakładania możesz patrzeć przed siebie lub lekko do góry (wypróbuj różne sposoby, aby wiedzieć, jak jest ci najwygodniej).

7. Przed umieszczeniem soczewki na oku sprawdź, czy jej brzegi są gładkie.

8. Aplikację soczewki zdecydowanie najłatwiej jest przeprowadzić patrząc jednocześnie w lustro.

8. Po założeniu soczewki zamknij oko, aby mogła się ona prawidłowo ułożyć. Jeżeli czujesz lekki dyskomfort, wypróbuj masowania zamkniętej powieki. Następnie kilkukrotnie mrugnij. W lustrze sprawdzisz, czy twoja soczewka leży faktycznie pośrodku oka. Nie musisz się niczym denerwować: unikatowy kształt soczewki sprawia, że sama znajdzie się ona we właściwym miejscu, jeżeli tylko umieścisz ją w jego pobliżu.

9. Jeżeli nie czujesz się pewnie w trakcie zakładania soczewek, spróbuj obciąć paznokcie na krótko. Zapobiegnie to przypadkowemu zarysowaniu oka.

10. Moc soczewki jest dopasowywana do konkretnego oka. Najlepiej jest wyrobić w sobie nawyk i zawsze zaczynać od prawego oka, co zminimalizuje ryzyko pomylenia się.

Sama nauka szybkiego i prawidłowego zakładania soczewek wymaga trochę praktyki, ale z czasem staje się to zupełnie proste i zyskasz w tym rutynę. Prawidłowo założona soczewka natychmiast poprawia komfort widzenia i nie jest niewygodna, wręcz niemal niewyczuwalna. Pamiętaj o tym, że soczewka z pewnością nie przyklei się do oka, a także nie przesunie się za nie – nie musisz się tego obawiać. Istnieje także niezwykle małe prawdopodobieństwo, że spadnie z oka.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/