Jakie soczewki kontaktowe dla astygmatyków?

Astygmatyzm, to obok krótkowzroczności i dalekowzroczności, jedna z najczęstszych wad wzroku. Co ciekawe, w zasadzie u większości ludzi występuje tzw. sygmatyzm fizjologiczny do ok.0.5 dioptrii. Niewielki astygmatyzm zazwyczaj nie powoduje żadnych problemów ze wzrokiem, ale przekraczający te parametry wymaga korekty. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy osób i właśnie wróciłeś od okulisty z diagnozą „astygmatyzm”, kolejnym krokiem będzie wybór odpowiednich okularów lub soczewek, które sprawiają, że zaczniesz widzieć znów wyraźnie.

Astygmatyzm – na czym polega ta wada wzroku?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, to dość popularna wada wzroku, która według różnych szacunków dotyka nawet około blisko 30% osób do 18 roku życia. Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, to wada związana głównie z rogówką oka. U osób, u których zdiagnozowano astygmatyzm, rogówka lub soczewka znajdująca się za nią ma zniekształcony kształt. Zamiast kulistej formy przybiera ona raczej owalną, przypominającą piłkę do gry w rugby.

Zniekształcenie rogówki u astygmatyka


Kiedy rogówka nie jest równomiernie zakrzywiona, powoduje nieprawidłowe załamanie światła, co z kolei prowadzi do niewyraźnego widzenia. Z tego powodu światło wpadające do oka ulega rozproszeniu i nie może skupić się prawidłowo na siatkówce. W rezultacie osoby z astygmatyzm zazwyczaj mają problemy z ostrością widzenia, z widzeniem poziomych i pionowych linii. Umiarkowany lub ciężki astygmatyzm może również powodować zmęczenie oczu, przewlekłe bóle głowy, a nawet słabe widzenie w nocy.

Astygmatyzm to zazwyczaj wada dziedziczna. Jeżeli twoi rodzice i dziadkowie posiadali astygmatyzm, jest duże szansa na to, że również będziesz „wyposażony” w tę wadę wzroku. Astygmatyzm może być również nabyty i wynikać np. z pewnych urazów oka (blizny na rogówce) lub chorób (stożek rogówki lub cukrzyca).

Typy astygmatyzmu

Astygmatyzm może występować w dwóch formach – jako regularny i nieregularny. O astygmatyzmie regularnym umówimy wówczas gdy rogówka w jednym przekroju ma inną krzywiznę niż w drugim. Ten typ astygmatyzmu zazwyczaj jest stosunkowo łatwy do korekty. Za pomocą specjalnych soczewek kontaktowych lub okularów. Znacznie trudniejszy do regulacji jest astygmatyzm nieregularny. W tym przypadku powierzchnia rogówka oka ma dodatkowo nieregularny kształt. Na szczęście ten drugi rodzaj astygmatyzmu występuje znacznie rzadziej.

Jak korygowany jest astygmatyzm?

Astygmatyzm w większości przypadków można łatwo skorygować za pomocą okularów oraz soczewek kontaktowych.
Z tego powodu wiele osób decyduje się na przykład na wybór okularów ze szkłami cylindrycznymi. Szkła, których kształt przypomina wyciek cylindra, pozwalają zniwelować tę wadę wzroku i na nowo cieszyć się widzeniem ostrych i wyraźnych kształtów.

Znacznie lepszym rozwiązaniem u osób z umiarkowanym astygmatyzmem jest zakup specjalnego typu soczewek kontaktowych. Dobrze dobrane soczewki zapewniają lepszy zakres i ostrość widzenia niż okulary. Do korekcji wzroku astmatyków stosowane są soczewki toryczne, które przygotowane są właśnie specjalnie dla osób cierpiących na niezborność.

Soczewki toryczne dla astygmatyków

Dla osób chorych na astygmatyzm, rekomendowane są soczewki toryczne.
Toryczne soczewki od klasycznych soczewek kontaktowych różni przede wszystkim charakterystyczny kształt, który jest wycinkiem figury geometrycznej zwanej torusem (stąd ich nazwa). Ten specjalny kształt tworzy różne moce refleksyjne lub skupiające, które mogą skorygować astygmatyzm rogówkowy lub soczewkowy.
Toryczne soczewki charakteryzują się również określoną konstrukcją, której elementem charakterystycznym są lekko obciążone lub pogrubione krawędzie, które pomagają trzymać miękkie soczewki na miejscu. Te strefy stabilizacji, współgrają z naturalnymi ruchami powiek i zapobiegają obracaniu się gdy są na twoich oczach. W ten sposób bez względu na to, gdzie skierujesz swój wzrok, możesz liczyć na stałą ostrość widzenia.

Miękkie i twarde soczewki toryczne

W zależności od wady wzroku możesz korzystać z miękkich soczewek torycznych lub twardych. Ten pierwszy typ stosowany jest do korekty wad wynikających z nieprawidłowej krzywizny rogówki lub soczewki oka. A zatem lekkiego i średniego astygmatyzmu regularnego. Miękkie soczewki toryczne należą do najpopularniejszych a specjalny składnik hydrożelowy lub silikon żel znajdujący się na nich zapewnia prawidłowe nawilżenie oka i sprawia, że noszenie ich jest bardzo komfortowe.

Drugi rodzaj soczewek oznaczonych jako RGP (sztywna gazoprzepuszczalna soczewka kontaktowa) jest głównie stosowany w przypadku osób z ciężką wadą lub dużą nieregularnością rogówki (jak stożek rogówki, zwyrodnienie brzeżne przeźroczyste, ektazja po chirurgii refrakcyjnej). Zazwyczaj ze względu na to, że soczewki te muszą być indywidualnie dopasowane, są znacznie droższe od tych miękkich. Zaletą tego typu soczewek jest lepsze dopasowanie i stabilność. Soczewki twarde z łatwością utrzymują się w jednym miejscu bez względu na ruchy gałki ocznej.

Zakładanie soczewek torycznych

Gdzie kupić soczewki toryczne?

Do niedawna osoby z astygmatyzmem chętniej sięgały po okulary ze szkłami cylindrycznymi. Wynikało to przede wszystkim z pewnych wad soczewek kontaktowych dla astygamtyków, które jednak z postępem technologii i poprawie konstrukcji zostały praktycznie wyeliminowane. Współczesne soczewki toryczne są zdecydowanie najlepszym wyborem dla osób z niewielkim lub umiarkowanym astygmatyzmem.

Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór soczewek torycznych – jednodniowych, dwutygodniowych czy modeli z miesięcznym trybem wymiany. W ten sposób bez trudności wybierzemy soczewkę dostosowaną do naszych potrzeb.

Należy pamiętać, że soczewki toryczne powinny być kupowane na zlecenie lekarza i dopasowywane zawsze w konsultacji z okulistą lub optometrystą. Nie powinniśmy ich kupować i wybierać samodzielnie. Jedynie specjalista jest w stanie zarekomendować ci soczewki, które będą najlepiej przystosowane do twoich oczu. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z optometrystą w salonie optycznym. Dobierzesz z nim właściwą moc korekcji, dopasujesz soczewkę do obojga oczu i stylu życia.

 

Zobacz ofertę soczewek torycznych w naszym sklepie

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/