Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Skuteczne sposoby.

Parowanie szkieł to prawdziwa zmora dla każdego użytkownika okularów. Jak sobie z tym radzić w okresie zimowym? Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie zachodziły mgłą? Poznaj najlepsze sposoby.

Parowanie okularów to problem znany doskonale każdej osobie, która przez większość dnia nosi okulary. Szkła zachodzą mgłą w różnych sytuacjach – nawet podczas prostych, typowych czynności jak popijanie filiżanki kawy czy otwieranie zmywarki. Parowanie szkieł swoje apogeum osiąga w czasie mroźnych, zimowych dni. Głównie wtedy, gdy z ciepłego pomieszczenia wychodzimy na zewnątrz (i na odwrót). Ostatnie obostrzenia związane z pandemią COVID-19 i konieczność noszenia maseczki dodatkowo wzmogły problemy z parowaniem okularów.

Taka sytuacja jest nie tylko niekomfortowa i uciążliwa (bo musimy co pewien czas ściągać okulary, aby je przetrzeć), ale także niebezpieczna. Zaparowane okulary ograniczają widoczność. Przez zamglone szkła możemy nie zauważyć przeszkody, progu, schodów czy nadjeżdżającego z naprzeciwka samochodu, a wówczas o wypadek nietrudno.

Dlaczego okulary parują?

Szkła w okularach zachodzą mgłą z powodu kondensacji pary wodnej. Para wodna – z twojego potu, oddechu i wilgoci otoczenia – osiada na zimnej powierzchni, ochładza się, a następnie zamienia w maleńkie kropelki płynu, tworząc delikatną mgiełkę na okularach. Para pojawia się na szkłach dość często i w wielu codziennych sytuacjach, co potwierdzi z pewnością każdy użytkownik okularów.

Okulary parują:

  • przy otwieraniu ciepłego piekarnika lub gorącej zmywarki;
  • przy popijaniu filiżanki z gorącym napojem (kawą czy herbatą);
  • w trakcie ciepłej kąpieli;
  • podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu;
  • podczas ćwiczeń na siłowni;
  • przy wychodzeniu z ogrzewanego pomieszczenia na mróz (i odwrotnie).

Noszenie maseczki ochronnej dodatkowo potęguje to zjawisko. Wydychane powietrze wydostaje się z górnej części maski i osiada na chłodniejszych soczewkach, tworząc drobne kropelki, które my postrzegamy jako parę.

Czy można poradzić sobie z zaparowanymi szkłami? Oczywiście, że tak. Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.

Jak zabezpieczyć okulary przed parowaniem?

Parowanie okularów – profesjonalne sposoby

a. Płyn do okularów przeciw parowaniu.

Dobrą receptą na zaparowane okulary jest zastosowanie specjalnego preparatu „anty para”. Z pomocą takiego sprayu anti-fog do okularów możesz nie tylko zabezpieczyć szkła przed parowaniem, ale również dokładnie jest wyczyścić. Przed zastosowaniem upewnij się, że płyn można stosować z danym typem szkieł. Płyn przeciwko parowaniu okularów w sprayu możesz kupić w sklepie online lub w salonie optycznym.

b. Ściereczka do okularów przeciw parowaniu.

Inną opcją jest zakup ściereczki wielokrotnego użytku przeciw parowaniu okularów. Ściereczka nasączona jest specjalnym płynem, który przeciwdziała kondensacji pary na powierzchni okularów. Taki płyn może utrzymywać się na szkłach nawet do 72 godzin.

Domowe sposoby na parowanie okularów.

a. Umyj okulary wodą i mydłem.

Przed założeniem okularów umyj je wodą z dodatkiem mydła. Alternatywnie sprawdzi się też zwykły płyn do mycia naczyń. Następnie zostaw okulary do wyschnięcia lub delikatnie przetrzyj je ściereczką z mikrofibry. Kupisz ją w każdym salonie optycznym. Mydło zmniejsza napięcie powierzchniowe, zapobiegając przywieraniu skroplonych cząsteczek wody do ​​soczewek.

b. Zastosuj glicerynę.

Skutecznym sposobem jest również pokrycie szkieł warstwą gliceryny. W tym celu ściereczkę z mikrofibry nawilżamy gliceryną (2- 3 krople) i przecieramy nią wewnętrzną i zewnętrzną stronę okularów. Następnie suchą ściereczką czyścimy i polerujemy szkła. Okulary zabezpieczone w taki sposób nie będą parować tak długo jak będzie się na nich utrzymywać glicerynowa warstwa. Glicerynę w buteleczce kupisz w każdej aptece.

Parowanie okularów a maseczka – jak nosić, aby nie parowały?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, obowiązek zakładania maseczki pogarsza sytuację osób noszących okulary. W maseczce szkła parują częściej. Dodatkowo konieczność ciągłego zdejmowania okularów w celu ich wyczyszczenia i ponownego zakładania może podnosić ryzyko infekcji. Z tego powodu oprócz stosowania samych płynów przeciw parowaniu, warto również poprawić technikę noszenia maseczki.

Na szczęście ten problem nie jest nowością. Lekarze i przedstawiciele innych zawodów, w których wymagane jest noszenie maseczki, już dawno opatentowali swoje techniki. Oto kilka sprawdzonych metod.

(fot. Anna Shvets – Pexels)

1. Upewnij się, że maseczka mocno przylega do twarzy.

Wiele maseczek, szczególnie tych medycznych, wyposażonych jest w zginany metalowy pasek, który umożliwia noszącemu dopasowywanie maski do nosa i policzków. Jeśli korzystasz z maseczki domowej roboty, możesz dokonać w niej dodatkowych ulepszeń. Przyszyj od wewnątrz w górnej części maski drucianą szczoteczkę lub podwójny drut. W ten sposób będziesz mógł skuteczniej dopasować maskę do twarzy. Kiedy maska ​​jest dobrze dopasowana, większość oddechu powinna przechodzić przez nią, a nie przez górną lub boczną część.

2. Uszczelnij maskę za pomocą taśmy.

Jedna ze sztuczek stosowanych przez lekarzy polega na przyklejeniu kawałka dwustronnej taśmy na grzbiet nosa i policzki przed założeniem maseczki. Jeśli umieścisz dwustronną taśmę między wnętrzem maseczki a grzbietem nosa, stworzysz lepsze uszczelnienie. Alternatywnym sposobem jest przyklejenie taśmy samoprzylepnej, medycznej czy sportowej na szczelinę między maseczką na skórę policzków i nosa. Zanim jednak to zrobisz, przetestuj taśmę na innej części ciała, aby upewnić się, że nie podrażni skóry i łatwo się będzie odklejała.

Maseczka ochronna uszczelniona chusteczką higieniczną. Sposób na parowanie okularów.
Sposób na zaparowane okulary w maseczce

3. Zmień technikę oddychania.

Pomocna może okazać się zmiana sposobu oddychania. Aby zapobiec parowaniu okularów, spróbuj wypchnąć powietrze w dół podczas wydechu. Jak oddychać w dół? Przytrzymaj górną wargę nad dolną wargą. Następnie przedmuchaj powietrze w dół, tak jakbyś grał na flecie. Opanowanie tego sposobu i przyzwyczajenie się do niego może trochę potrwać, ale jest to dość skuteczne rozwiązanie.

4. Noś maskę wyżej.

Stosunkowo prostym sposobem na zmniejszenie ilości pary na okularach jest podniesienie maski wyżej na twarzy. W ten sposób dolnymi częściami szkieł przytwierdzisz maseczkę do policzków i zminimalizujesz przepływ powietrza. Warto jednak nadmienić, że skuteczność tej metody zależy od kształtu okularów. Najlepiej działa w przypadku masywniejszych grubych ramek.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/