Jak wygląda dopasowanie soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym, dlatego tak ważne jest, aby zostały dobrane przez specjalistę. Do kogo się udać w celu dobrania szkieł? Jak wygląda dopasowanie soczewek?

Dobór soczewek kontaktowych: do kogo się udać?

Niektórzy pacjenci samodzielnie dopasowują sobie soczewki kontaktowe. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ szkła są źle dobrane i powodują dyskomfort w czasie noszenia i złą korekcję wzroku. Szkła kontaktowe są wyrobem medycznym dostępnym bez recepty, dlatego powinny być zawsze przepisane przez specjalistę.
Aby dobrać odpowiednio soczewki kontaktowe, to potrzebna jest wiedza, odpowiednie narzędzia oraz znajomość parametrów soczewek m.in. krzywizny i średnicy. Dlatego receptę na soczewki kontaktowe może wypisać tylko lekarz okulista lub optometrysta, po wcześniej przeprowadzonym badaniu i wywiadzie z pacjentem.

Dlaczego nie należy samemu dopasowywać soczewek? Przeczytaj w artykule: Czy można dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów?

Jak dopasowywane są soczewki? Krok po kroku

Wizyta u okulisty lub optometrysty w celu dopasowania właściwych soczewek kontaktowych jest zupełnie inna niż zwykłe badanie wzroku, które ma na celu przepisanie okularów.
Proces dopasowania soczewek krok po kroku:

1. Przeprowadzenie wywiadu z pacjentem

Lekarz okulista lub optometrysta przeprowadzają szczegółowy wywiad z pacjentem, w czasie którego zadaje pytania o dotychczasowe doświadczenia z korekcją wzroku, o obecny stan zdrowia m.in. czy występują choroby przewlekłe. Prawidłowe przeprowadzenie wywiadu jest bardzo ważne, ponieważ w przypadku niektórych schorzeń nie można stosować szkieł kontaktowych. Podczas wywiadu pacjent powinien poinformować specjalistę o stylu życia (m.in. o uprawianych sportach) i oczekiwaniach związanych z noszeniem szkieł.

Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach i schorzeniach noszenie szkieł kontaktowych nie jest rekomendowane.

Dzieje się tak w przypadku gdy:

  • borykamy się z ciężkim przebiegiem zespół suchego oka
  • cierpimy na niektóre choroby przewlekłe, które mogą wpływać na obniżenie naszej odporności np. cukrzyca, alergia
  • mamy poważne zaburzenia hormonalne

W trakcie wizyty lekarz powinien przeprowadzić gruntowny wywiad lekarski, aby dowiedzieć się czy nie cierpimy na wyżej wymienione choroby i czy noszenie szkieł kontaktowych nie będzie miało negatywnego wpływu na nasz organizm.

2. Badanie wzroku pacjenta

Po wywiadzie przeprowadzane jest badanie gałki ocznej pacjenta. Aby wynik badania był miarodajny, to stosuje się krople z atropiną. Najczęściej przeprowadzane jest komputerowe badanie wzroku. Sprawdzane są również: osadzenie, ustawienie i ruchomość gałek ocznych. Specjalista bada także stan przedniego odcinka oka m.in. rogówki, soczewki i filmu łzowego. Dzięki temu można wyeliminować ewentualne przeciwwskazania do noszenia szkieł. W skrajnych przypadkach sprawdzane jest również dno oka.

Podczas wizyty u specjalisty sprawdzane są wszystkie parametry narządu wzroku.

  • ostrość widzenia
  • przeprowadzane jest komputerowe badanie refrakcji oka,
  • badanie przedniego odcinka oka (za pomocą lampy szczelinowej)
  • pomiar krzywizny rogówki,
  • sprawdzenie i ocena filmu łzowego.

Zobacz ofertę soczewek dwutygodniowych w naszym sklepie

3. Przymiarka soczewek kontaktowych

Gdy po przeprowadzeniu wywiadu i badaniu specjalista nie znajdzie przeciwwskazań do stosowania szkieł kontaktowych, to są one dopasowywane do pacjenta. Po założeniu na próbę pary soczewek przez pacjenta specjalista za pomocą lampy szczelinowej sprawdza ich dopasowanie do oczu oraz ruchomość.
Przymierzenie soczewek kontaktowych nie zawsze następuje w ten sam dzień co badanie wzroku, ponieważ specjalista często nie dysponuje wszystkim możliwymi rodzajami soczewek. Dlatego osoby z rzadkimi wadami wzroku muszą przyjść ponownie na przymiarkę soczewek kontaktowych.

4. Nauka korzystania ze szkieł kontaktowych

Gdy szkła kontaktowe zostaną dopasowane, to specjalista pokazuje pacjentowi, w jaki sposób powinien bezpiecznie z nich korzystać. Pacjent powinien zostać poinstruowany, w jaki sposób zakładać i ściągać szkła kontaktowe oraz dbać o higienę oczu podczas ich noszenia.

Zaczynasz noszenie soczewek kontaktowych? Przeczytaj również: 10 najczęstszych błędów podczas zakładania soczewek

5. Testowanie soczewek kontaktowych

Testowanie soczewek kontaktowych jest bardzo ważnym etapem. W tym czasie pacjent przyzwyczaja się do korekcji wady wzroku przy pomocy szkieł kontaktowych. Ćwiczy również ich zakładanie i ściąganie. Czas potrzebny na adaptację oka do soczewek kontaktowych wynosi kilka od do kilkunastu dni.

7. Wizyta kontrolna

Jeśli po kilkunastu dniach wszystko jest w porządku, to specjalista przepisuje receptę na soczewki, które były testowane. Jeśli dyskomfort w czasie noszenia soczewek kontaktowych nie mija, to może okazać się, że soczewki kontaktowe zostały źle dobrane i trzeba je wymienić na nowe.

8. Regularne badania

Podczas noszenia soczewek kontaktowych pamiętaj o regularnych badaniach wzroku, ponieważ wada często ulega zmianie. Dlatego tak ważne są kontrole u lekarza okulisty.

Recepta na soczewki

Po przeprowadzonym badaniu wzroku lekarz okulista lub optometrysta przepisuje receptę na szkła kontaktowe. Są na niej podane wszystkie niezbędne parametry szkieł m.in. moc, średnica i promień krzywizny. Aby dowiedzieć się więcej o recepcie na szkła kontaktowe, to przeczytaj nasz artykuł jak czytać receptę na szkła kontaktowe.

Szerzej ten temat omawialiśmy w artykule: Jak czytać receptę na soczewki kontaktowe?