7 nietypowych pytań o noszenie soczewek kontaktowych

Czasami przy stosowaniu soczewek kontaktowych zdarzają się sytuacje niestandardowe: soczewka upadnie nam na podłogę lub przez przypadek założymy ją na drugą stronę. Co wtedy robić? Oto siedem typowych problemów dotyczących użytkowania soczewek kontaktowych i pomysły na ich rozwiązanie.

 

Soczewki kontaktowe, coraz częściej wybierane jako atrakcyjna alternatywa dla okularów. Są łatwe w użytkowaniu, oferują doskonałą ostrość widzenia a, przede wszystkim, w odróżnieniu od okularów, są niewidoczne. Ich noszenie jest popularne wśród osób borykających się z różnymi wadami wzroku. Kiedy stosowanie soczewek kontaktowych zazwyczaj nie powinno stwarzać żadnego problemu, czasami jednak pojawiają się sytuacje nietypowe lub problemy, na które nie znamy odpowiedzi. Oto siedem takich zagadnień, z którymi czasami zmagają się użytkownicy soczewek kontaktowych.

1. Co się stanie, gdy założę soczewki na drugą stronę?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że soczewki kontaktowe mają swoje strony – lewą i prawą. Zdarza się, że przy wyciąganiu z opakowania wywiniemy soczewkę na drugą stronę. Często początkujący użytkownik szkieł kontaktowych nie jest w stanie zorientować się, czy ma ją w odpowiedniej pozycji. Co stanie się, gdy taką wywiniętą soczewkę założymy na oczy? Po pierwsze, nie wpadajmy w panikę. Wywinięta soczewka nie stanowi poważnego zagrożenia dla naszego oka, jednak na pewno będziemy musieli liczyć się z pewnym dyskomfortem. Przy noszeniu takiej soczewki możemy odczuwać dyskomfort, wrażenie obcego ciała w oku czy zdecydowane pogorszenie widzenia. Co wtedy zrobić? Najlepiej będzie ją natychmiast wyciągnąć z oka i przewrócić na właściwą stronę.

Przedtem jednak warto upewnić się, że soczewka podczas manipulacji nie uległa naruszeniu i jest w dobrej kondycji. Szczegółowe informacje na temat lewej i prawej strony soczewek znajdziesz w artykule: Lewa i prawa strona szkieł kontaktowych – jak je odróżnić?

2. Co zrobić, gdy soczewka spadnie na podłogę?

Zdarza się, że przy nakładaniu lub ściąganiu soczewka spadnie nam na podłogę. Co wtedy robić? Wszystko zależy od tego, z jakim typem soczewki mamy do czynienia. W przypadku gdy upadła nam soczewka jednodniowa niewiele jesteśmy w stanie zrobić. Najlepiej będzie wyciągnąć z opakowania świeży zestaw soczewek.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku soczewek przeznaczonych do dłuższego noszenia, na przykład miesięcznych. Wówczas należy podnieść soczewkę jak najszybciej z ziemi, sprawdzić, czy nie uległa uszkodzeniu, a następnie umieścić ją w pojemniku ze specjalnym płynem do soczewek. Dopiero po dezynfekcji i dokładnym umyciu soczewki możemy ponownie włożyć je do oka.

3. Czy można wlać płyn do soczewek do oka?

Nie, to nie jest dobry pomysł. Płyn do soczewek, nie bez powodu nosi taką nazwę. Jest to specjalny preparat przeznaczony do pielęgnacji soczewek, którego zadaniem jest przede wszystkim oczyszczanie i nawilżanie soczewek. Płyn do soczewek powinien być przechowywany w specjalnym pojemniku, do którego również wkładamy soczewki po całym dniu noszenia. W żadnym wypadku nie służy on do przemywania czy zakrapiania oczu. Skutkiem zakrapiania i przemywania oczu płynem do soczewek mogą być podrażnienia, a nawet uszkodzenie rogówki. Jeżeli zdarzyło Ci się przez przypadek przemyć oczy tym preparatem, najlepiej od razu zgłoś się do okulisty, aby ocenił stan Twoich oczu. Do przemywania oczu służą przygotowane roztwory, jak woda solna fizjologiczna lub specjalne preparaty, które można otrzymać w aptece.

4. Czy soczewki można zalać kroplami do oczu? Czy płyn do soczewek można zastąpić kroplami do oczu?

Tym razem mamy pytanie odwrotne do poprzedniego, czyli zastanawiacie się, czy krople do oczu możecie zastosować do dezynfekcji soczewek. Odpowiedź na to pytanie również brzmi nie. Krople do oczu to substancje, które zostały przygotowane w taki sposób, aby łagodzić pewne podrażnienia lub nawilżać gałkę oczną. Płyny do soczewek mają za zadanie dezynfekować soczewki kontaktowe, które nosicie na oczach. Krople do oczu nie mają takich właściwości, w efekcie jeżeli włożycie soczewki kontaktowe do kropli do oczu, może to doprowadzić do uszkodzenia soczewek. Soczewki nie będą odpowiednio zdezynfekowane i oczyszczone, przez co mogą znaleźć się na nich pewne bakterie, które z kolei mogą spowodować chorobę oczu. Czytaj więcej: Jak prawidłowo aplikować krople do oczu?

5. Dlaczego soczewka nie chce się odkleić od mojego palca?

Soczewki kontaktowe preferują i są zaprojektowane do działania w wilgotnym środowisku, co ma kluczowe znaczenie dla ich komfortu i funkcjonalności. Ta predyspozycja do wilgotności sprawia, że soczewki mają naturalną tendencję do przylegania do najbliższego źródła wilgoci, w tym przypadku do palców, jeśli te są wilgotne. Gdy Twoje dłonie nie są zupełnie suche, na przykład po niedokładnym osuszeniu lub przez kontakt z płynem do soczewek, soczewka może przylegać do palca bardziej niż zwykle. Może to spowodować, że soczewka będzie trudniejsza do zaaplikowania na oko, ponieważ większa powierzchnia przyczepności do wilgotnego palca utrudnia jej odłączenie. Dlatego zaleca się, aby przed manipulacją z soczewkami upewnić się, że Twoje ręce są dokładnie wysuszone, co minimalizuje ryzyko niechcianego przylegania soczewki do palca.

6. Czy policja może sprawdzić, czy masz soczewki?

Tak, policjant ma do tego prawo i często to robi. W przypadku, gdy twoja wada wzroku jest poważna, lekarz z pewnością zaleci ci noszenie okularów lub soczewek kontaktowych podczas prowadzenia pojazdu. Informacja dotycząca tego, że bezwzględnie konieczne jest noszenie przez ciebie okularów lub soczewek kontaktowych podczas prowadzenia pojazdu, jest zapisana w prawie jazdy. Osoby, które zdecydowały się na noszenie soczewek kontaktowych, mają w prawie jazdy dopisany kod 01.02.

Policjant ma uprawnienia do weryfikacji tego w trakcie rutynowej kontroli, a zatem ma prawo do sprawdzenia, czy na twoich oczach znajdują się soczewki kontaktowe. Gdy będziesz prowadził pojazd bez okularów lub soczewek kontaktowych, grozi ci mandat. Aktualna wysokość mandatu za brak stosowania się do zaleceń lekarskich wynosi nawet do 500 zł.

7. Gdzie wyrzucać soczewki kontaktowe?

Przy stosowaniu soczewek kontaktowych warto wiedzieć nie tylko, jak je stosować, ale również co zrobić, kiedy zostaną zużyte. To jest niezwykle ważne z perspektywy ochrony środowiska. Soczewki kontaktowe nie są biodegradowalne, a zatem nie możemy ich wyrzucać ani spuszczać, na przykład, do kanalizacji. Z uwagi na to, że soczewki kontaktowe wykonane są z tworzywa sztucznego, zużyte wrzucamy do żółtego pojemnika. Kartoniki, które zazwyczaj wykonane są z papieru, wrzucamy zgodnie z rodzajem segregacji do kosza na papier, czyli do niebieskiego. Więcej na temat recyklingu i odpadów soczewek kontaktowych przeczytasz w artykule: Gdzie wyrzucać zużyte soczewki kontaktowe?