Gdzie wyrzucać zużyte soczewki kontaktowe?

Gdy masz wadę wzroku i używasz soczewek kontaktowych, to generujesz więcej odpadów w tym plastiku. Ilości odpadów nie da się wyeliminować, lecz warto wyrzucać je tak, aby zostały poddane recyklingowi i jak najmniej szkodziły środowisku. Gdzie wyrzucać zużyte szkła kontaktowe? Jak prawidłowo segregować odpady?

Czy soczewki kontaktowe zanieczyszczają środowisko?

Na wielu grupach promujących styl zero waste zaleca się, aby szkła kontaktowe zamienić na okulary, które są wg wielu bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Osoby mające wadę wzroku nie zawsze chcą nosić okulary z różnych powodów, bo np. zmieniają wygląd twarzy lub są niewygodne. Jeśli chcesz być eko, noszące szkła kontaktowe, to przestrzegaj właściwego segregowania śmieci, które powstały z ich stosowania.

Na czym polega największy problem soczewek kontaktowych? Niestety soczewki kontaktowe nie ulegają pełnej biodegradacji. Te wyroby medyczne, które mają na celu poprawę ostrości naszego widzenia, produkowane są między innymi hydrożelu i silikonu hydrożelowego, czyli po prostu z tworzyw sztucznych. Soczewki rozpadają się niewielkie drobinki plastiku, które tworzy tzw. mikroplastik.

Rozkład tego mikroplastiku w środowisku może trwać nawet 500 lat. W tym czasie drobinki plastiku przedostają się do wody, gleby i zanieczyszczają środowisko. Tego typu mikroplastik jest niebezpieczny tylko dla środowiska, ale również dla naszych organizmów. Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2019 r., [1] drobinki mikroplastiku mogą gromadzić się w narządach i tkankach zwierząt i ludzi. Obecność ciała obcego może wywoływać groźne stany zapalne zwane ziarniniakami.

Dlatego nie wolno wyrzucać zużytych lub uszkodzonych szkieł kontaktowych do toalety czy umywalki. Są niewielkich rozmiarów, lecz w połączeniu z innymi zanieczyszczeniami mogą skutecznie zatkać rury kanalizacyjne. Z powodu małych rozmiarów są często niewykrywalne przez systemy kanalizacyjne, co powoduje, że trafiają do rzek, a następnie do mórz i co oceanów. Według szacunkowych danych, co roku do Morza Bałtyckiego trafia aż 1,5 t szkieł kontaktowych, które są stosowane przez 2,5% Polaków! Szkła w morzu stają się pożywieniem dla wielu morskich stworzeń.
Nie można wyrzucać również zużytych szkieł kontaktowych do śmieci zmieszanych, ponieważ wtedy jest największe prawdopodobieństwo, że dostaną się do systemów wodnych i zanieczyszczają środowisko. Należy podkreślić, że dotyczy to wszystkich rodzajów soczewek bez znaczenia czy są to soczewki jednorazowe, dwutygodniowe czy miesięczne.

Jak producenci dbają o recykling soczewek?

Producenci soczewek kontaktowych już dawno zwrócili uwagę na ten problem. Wielu z nich (np. Johnson&Johnson Vision czy Bausch & Lomb) prowadzi indywidualne własne programy recyklingowe, które polegają na zbieraniu zużytych soczewek. W ramach tego typu programów Użytkownicy soczewek kontaktowych mogą oddawać zużyte produkty do prywatnej lub publicznego punktu odbioru np. zlokalizowanego w aptekach czy salonach optycznych lub wysyłać kurierem.
W 2019 roku w Polsce również zorganizowana była tego typu akcja pod nazwą Otwórz Oczy Na Naturę, która między innymi miała na celu uświadomić użytkownikom soczewek konsekwencje, jakie wynikają z wrzucenia ich do kanalizacji. W ramach tego bezpłatnego programu użytkownicy soczewek mogli w oznaczonych miejscach wyrzucać zużyte soczewki kontaktowe. Obecnie tego typu akcje nie są wprowadzone, co nie zwalnia nas to z obowiązku troski o środowisko i przestrzegania zasad związanych z recyklingiem soczewek. Co powinniśmy robić, żeby zadbać o środowisko?

Gdzie wyrzucać soczewki i akcesoria do pielęgnacji?

Segregacja soczewek i akcesoriów do pielęgnacji krok po kroku:

Soczewki kontaktowe

  • Zużyte, jak również uszkodzone soczewki kontaktowe należy wyrzucać do kosza na odpady plastikowe.

Butelki po płynach i pojemniczki do przechowywania soczewek

  • Pojemniczki do przechowywania soczewek z higienicznych względów należy wymieniać dwa razy w miesiącu. Zarówno butelki po płynach, jak i pojemniczki do przechowywania soczewek należy wyrzucać wyłącznie do kosza na plastikowe odpady.
  • Małe pojemniczki do przechowywania soczewek można po oczyszczeniu i wysuszeniu wykorzystać w podróży do przewożenia, np. balsamu do ciała czy szamponu w kostce.

Zobacz ofertę soczewek w naszym sklepie

Blistry po szkłach kontaktowych

  • Aluminiowe wieczko powinno trafić do kosza na odpady metalowe. Jednak ze względu na swoje niewielkie rozmiary może przecisnąć się przez filtry i zanieczyścić środowisko. Dlatego zalecamy, aby uzbierać więcej aluminiowych wieczek i wyrzucić je, dopiero gdy nazbiera się z nich większa i łatwo widoczna kulka.
  • Reszta blistra wykonana jest z plastiku oznaczonego PP 05, dlatego można je wyrzucić do kosza, do którego wyrzucane są wszystkie plastikowe nakrętki.

Kartonowe opakowania

  • Kartonowe opakowania z soczewek trzeba wyrzucić do pojemnika na papier.

Stosując się do powyższych zasad segregacji śmieci możesz być pewien, że stosowane przez Ciebie soczewki kontaktowe nie zanieczyszczają środowiska.

Przypisy:

  1. Microplastics in drinking-water, https://www.who.int/publications/i/item/9789241516198, [dostęp 30.06.2022r]

 

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/