Noszenie soczewek kontaktowych podczas ciąży

Ciąża nie jest medycznym przeciwwskazaniem do noszenia soczewek, ale warto pamiętać, że zmiany hormonalne mogą powodować dyskomfort w czasie noszenia szkieł kontaktowych. Czy noszenie soczewek jest bezpieczne w ciąży? Jak właściwie zadbać o oczy podczas ciąży?


Zmiany widzenia związane z ciążą

W czasie ciąży dochodzi w kobiecym ciele do bardzo wielu zmian, które mają zapewnić właściwe warunki rozwoju dziecka. W tym czasie hormony doprowadzają także do zmian fizjologicznych w gałce ocznej m.in w. kształtcie i grubości rogówki, co w konsekwencji może doprowadzić do zaburzenia ostrości widzenia.

  • Zmiany hormonalne przyczyniają się również do wystąpienia m.in. zespołu suchego oka, którego największe nasilenie odczuwane jest w III trymestrze ciąży. Najczęściej występują wtedy objawy, takie jak: łzawienie i zaczerwienienie gałki ocznej, Może wtedy również wystąpić dyskomfort ciała obcego w oku.
  • Jeśli u kobiety przed ciążą występowały choroby oczu, np. refrakcja cukrzycowa, to powinna w czasie ciąży częściej chodzić na wizyty kontrolne do okulisty. Ponieważ u kobiet ciężarnych z refrakcją zmiany hormonalne mogą pogorszyć stany chorobowe oczu. Dlatego bardzo ważna jest dokładna samoobserwacja przez ciężarną.
  • W czasie ciąży mogą wystąpić również zmiany w polu widzenia spowodowane stanem przedrzucawkowym, który jest zagrożeniem życia ciężarnej. Jednym z symptomów tej choroby jest nadciśnienie, które prowadzi do zaburzenia w polu widzenia, m.in. podwójne widzenie, niewyraźne widzenie i nadwrażliwość na światło.

Czy noszenie soczewek w ciąży jest bezpieczne?

Tak. Stosowanie soczewek w ciąży jest w pełni bezpieczne. Parametrów szkieł nie należy zmieniać w czasie ciąży. Nową receptę na szkła kontaktowe można wypisać dopiero po porodzie.
Jeśli kobieta przed ciążą chorowała na opryszczkowe zapalenie gałki ocznej, to z powodu hormonów i noszenia szkieł kontaktowych wzrasta ryzyko ponownego wystąpienia tej choroby. W takiej sytuacji okuliści zalecają wyłącznie noszenie okularów.
Warto wiedzieć, że u niektórych ciężarnych pojawia się dyskomfort spowodowany noszeniem szkieł kontaktowych. Najczęściej jest to związane z zespołem suchego oka. Kobiety w ciąży, które odczuwają dyskomfort w czasie noszenia szkieł kontaktowych, powinny je zamienić na okulary.
Jeśli ciężarna cały czas nosi szkła kontaktowe, to powinna pamiętać, aby je ściągnąć do porodu.

Czy używanie kropli do oczy w ciąży jest bezpieczne?

Tak. Krople do oczu powinny być dobrane zawsze przez optyka. Jest to bardzo ważne, ponieważ w niektórych sztucznych łzach są składniki, które nie są zalecane w czasie ciąży. Regularne stosowanie kropli łagodzi dyskomfort związany z suchością oka.

Zobacz ofertę soczewek w naszym sklepie

Jak jeszcze zadbać o oczy podczas ciąży?

Jeśli masz wadę wzroku, to w czasie ciąży powinnaś dodatkowo zadbać o swój wzrok, który można wspomóc „dietą dobrą dla oczu”, czyli bogatą w wit. A i beta- karoten, które można znaleźć, np. w:

  • marchewce,
  • jarmużu,
  • pomidorach,
  • batatach,
  • dyni,
  • morelach,
  • śliwkach.

W czasie ciąży bardzo ważne są częste wizyty kontrolne u okulisty. Warto również stosować krople nawilżone do oczu. Zaleca się również ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych oraz stosowanie szkieł jednodniowych, które zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji.
Podczas ciąży stosowanie szkieł kontaktowych jest bezpieczne, o ile przestrzegane są zasady higieny, a zmiany zachodzące w polu widzenia są konsultowane z okulistą.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji zdrowych oczu. Płyny do soczewek kontaktowych to wyrób medyczny do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
Podmiot prowadzący reklamę: 2soczewki.pl
Producent: lista producentów produktów objętych promocją znajduje się pod adresem: 2soczewki.pl/informacja-o-producentach/